Nie wyrzucaj skórki od banana. 8 sposobów na jej wykorzystanie
Jemy dużo bananów – są pożywne, smaczne, łatwe do spożycia. O skórce najczęściej nie myślimy, a to błąd.
Wszystko można wykorzystać
Na śmietniska trafiają tony organicznych odpadów. Wśród nich ogromną część stanowią resztki owoców, w tym bananów. Banan w środku jest pyszny, na zewnątrz niekoniecznie. Są jednak inne sposoby na to, aby wykorzystać jego skórkę. Przekonaj się sama – skórka od banana zapewni ci zdrowie, odświeżenie oraz wiele nieoczekiwanych korzyści.
Wykorzystaj skórki w kuchni
- Smoothie
Mitem jest to, że skórki od banana są trujące. Możesz śmiało wykorzystać je jako składnik smoothie. Pamiętaj, że trzeba je dokładnie umyć, aby zmyć wszystkie zarazki i chemię. Dobrym sposobem jest również zagotowanie kilku skórek, a następnie dodanie ich do koktajli i innych deserów.
- Dodatek do mięs
Brzmi dziwnie? Nie powinno. Jeśli robisz pieczeń lub inny specjał, włóż skórki na dno naczynia, aby mięso nie spaliło się od spodu. Indyka lub kurczaka, które są najbardziej podatne na wysuszenie, można przykryć skórkami od góry. Dzięki temu mięso zachowa swoją świeżość.
Pielęgnacja? Postaw na skórki od bananów
- Odżywka na suche stopy
Skórki banana bogate są w witaminy A, B, C i E. Szczególnie ta ostatnia jest bardzo ważna dla skóry. Wystarczy pocierać oczyszczone stopy wewnętrzną stroną skórki, a następnie zmyć dokładnie miąższ. Powtarzaj to przez kilka dni i sprawdź efekt.
- Maseczka na twarz
Pokrój skórki na mniejsze kawałki, aby mogły pokryć twarz. Odczekaj 15 minut i delikatnie opłucz buzię. Bogate w witaminy i przeciwutleniacze skórki zapewnią odżywienie oraz odmłodzenie skóry. Stosuj tę metodę codziennie.
- Maść na ugryzienia
Komary, pokrzywa, bluszcz? Z pomocą przychodzi wewnętrzna strona skórki od banana. Wystarczy potrzeć zranione miejsce i odczekać. Nieprzyjemny stan zapalny zniknie dzięki polisacharydom.
Domowe sposoby na skórki od bananów
- Naturalny odkażacz
Dzięki zawartym w skórce lektynie i cynku, resztki bananów mogą służyć jako odkażacze i łagodzić stany zapalne. Wystarczy wetrzeć trochę miąższu w oczyszczoną ranę i trzeć tak długo, aż miąższ zacznie brązowieć. Następnie zostaw na 10 minut i spłucz delikatnie wodą. Stosuj kilka razy dziennie.
- Lek na odciski
Wilgotne skórki potrafią zmiękczyć odcisk tak, że znika on po 3 tygodniach. Z każdym dniem łagodzi ból i stan zapalny. Przyklej skórkę do brodawki tak, aby się stykały. Wymieniaj codziennie wieczorem.
- Nawóz do kwiatów
Aby zapewnić roślinie naturalny kompost, możesz włożyć do doniczki kilka skórek i je przysypać. Dobrym sposobem jest również pocieranie liści wewnętrzną stroną skórki w celu usunięcia kurzu. Jeśli twoje rośliny wolą wodne nawozy, zrób bananową herbatę. Zalej dużą liczbę skórek wodą i pozostaw na 2-3 dni w cieniu. Zobaczysz, że po podlaniu twoje rośliny ożyją na nowo.
- Czyścik do butów
Skórkami od bananów możesz też wyczyścić skórzane buty. Użyj wewnętrznej części skórki, a następnie przetrzyj buty miękką ściereczką, aby pozbyć się resztek miąższu i wypolerować buty.
Źródło: purewow
Polecamy
Zmagasz się z chorobą przewlekłą? Nie powinno cię zabraknąć na II Konferencji „O chorowaniu po ludzku”. Zapisy trwają!
„Miesiącami potrafimy odkładać uporządkowanie swojej przestrzeni na później, bo żywimy się fałszywym przekonaniem, że musimy zrobić to same” – mówi Karolina Zawadka zajmująca się declutteringiem
Ryzyko nowotworów i zaburzeń hormonalnych. Co jeszcze grozi nam przy niewłaściwym sprzątaniu?
Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc
się ten artykuł?