„Nie bójcie się potwora gender!” – apeluje Dominik Haak i wyjaśnia, co właściwie oznacza to słowo
Słowo „gender” niektórym w naszym kraju nie kojarzy się dobrze. Gdy je słyszymy, część z nas od razu ma przed oczami spory polityczne i przekazy medialne krytykujące tzw. „ideologię gender”. O tym, czym w rzeczywistości jest gender i dlaczego nie powinno się go demonizować, mówi na swoim profilu na Instagramie Dominik Haak.
„Ideologia” gender?
Pejoratywne określenie „ideologia gender” dosyć często pada w określonym środowisku w przestrzeni publicznej, w której słychać słowa sprzeciwu przeciwko niej. Ale czy osoby, które się jej sprzeciwiają, na pewno wiedzą, czym jest tak naprawdę gender? Temat ten poruszył ostatnio na swoim profilu na Instagramie psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji Dominik Haak.
Jak podkreśla w nagranym przez siebie wideo, gender nie jest wcale żadną ideologią. Wyjaśnia, że jest to po prostu słowo z języka angielskiego, które tłumaczymy jako „płeć społeczno-kulturowa” – czyli to, jakie cechy są przypisywane w danej kulturze mężczyznom i kobietom.
„Zwróćcie uwagę na to, że mężczyzna w Polsce wygląda nieco inaczej niż mężczyzna w Katarze, inaczej się ubiera. Kobieta w Afganistanie ubiera się inaczej aniżeli kobieta w Szwecji. To jednak nie oznacza, że te różnice w ubiorze wynikają z cech biologicznych, które mają mężczyźni czy kobiety. Ale z tego, jak społeczeństwo, kultura, tradycja, religia, prawo, normy obyczajowe wpływają na to, co uważamy za 'męskie’ czy 'kobiece'” – tłumaczy psycholog.
Jak dodaje ekspert, studia podyplomowe Gender Studies traktują zatem o tym, co i dlaczego w danej kulturze, literaturze, sztuce, polityce jest uważane za męskie albo kobiece. „Nie bójcie się potwora gender!” – apeluje Haak.
Centrum Terapii Haak
Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Posty na profilu w mediach społecznościowych piszą także psycholożki z CTH. Profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. internautów.
RozwińPolecamy
„Kiedy wygrywa kobieta, wygrywamy my wszystkie”. Rusza AWSN – pierwszy kanał telewizyjny wyłącznie z kobiecym sportem
81-latka pierwszy raz w swoim życiu wzięła udział w wyborach. „Nigdy nie jest za późno”
Więzienie bez krat dla kobiet powstało w Polsce. Innowacyjny projekt
Elizabeth Gilbert: „Kobiety, które nie mają dzieci i męża, żyją dłużej niż mężatki z dziećmi. Mają więcej pieniędzy, są zdrowsze”
się ten artykuł?