Przejdź do treści

Czym myć lodówkę? Czyszczenie lodówki sodą lub octem

Czym myć lodówkę? Czyszczenie lodówki sodą lub octem Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czym myć lodówkę i jak często to robić? To pytania, które powinien zadać każdy, kto chce zadbać o porządek w kuchni. Z artykułu dowiesz się, jak umyć lodówkę wykorzystując naturalne produkty, takie jak soda oczyszczona. Warto wiedzieć, że mycie lodówki octem również może być skutecznym sposobem na utrzymanie w niej czystości. Sprawdź naszą instrukcję, jak krok po kroku myć lodówkę.

Czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz?

Lodówka jest jednym z najważniejszych obszarów, na których należy się skupić podczas sprzątania kuchni. Dla wielu osób jest to kłopotliwa czynność, pojawia się pytanie o częstotliwość i detergenty, których należy użyć. Utrzymanie jej w czystości jest ważne, aby zmniejszyć ryzyko zatrucia pokarmowego. Czym myć lodówkę, aby zapewnić bezpieczeństwo przechowywanej w niej żywności?

Środki dezynfekujące, takie jak wybielacze, nigdy nie powinny być używane do mycia lodówki od wewnątrz. Każdy środek dezynfekujący, który wchodzi w kontakt z żywnością, może wywoływać choroby z powodu silnych związków chemicznych.

Jakich produktów należy zatem używać do mycia lodówki w środku? Naturalne produkty mogą być bardzo przydatne podczas czyszczenia lodówki i są bezpiecznymi sposobami utrzymania urządzenia w czystości i higienie. Mycie lodówki octem to ekologiczny zamiennik używania do tego celu detergentów. Zwykła soda oczyszczona może być świetna do usuwania plam i pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.

Czym czyścić stal nierdzewną, z której zbudowana jest zewnętrzna część lodówki? Biały ocet jest dobry do czyszczenia wszelkich elementów ze stali nierdzewnej, w tym drzwi lodówki. Pamiętaj, aby najpierw przetestować na małym obszarze, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych niepożądanych efektów. 

Lodówkę można dokładnie wyczyścić za pomocą gąbki do zmywania naczyń, ściereczki, przy użyciu rękawiczek ochronnych, aby zabezpieczyć swoje dłonie i paznokcie, przed kontaktem z wodą i różnymi środkami.

Jak umyć lodówkę?

Wiesz już, czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz, aby utrzymać w niej czystość. Teraz czas dowiedzieć się, jak krok po kroku umyć lodówkę przy użyciu wybranych środków.

 1. Pierwszą czynnością, którą należy zrobić to odłączenie urządzenia od prądu.
 2. Następnie należy wyjąć wszystkie produkty spożywcze. Nawet jeśli stosujemy naturalne środki czyszczące, nie powinny mieć one styczności z jedzeniem. Wyjmij również wszystkie ruchome części lodówki, takie jak półki i szuflady. Możesz napełnić umywalkę ciepłą wodą ze zwykłym płynem do mycia naczyń i pozostaw te części do namoczenia.
 3. Przetrzyj wszystkie powierzchnie ściereczką lub gąbką używając do mycia lodówki produktów, na które się zdecydowałeś.
 4. Jak i czym wyczyścić lodówkę w przypadku uporczywych plam? Zmieszaj niewielką ilość sody oczyszczonej z wodą, aby uzyskać gęstą pastę, którą nałożysz na plamę. Odczekaj kilka minut i zetrzyj ją, np. roztworem wody z płynem do mycia naczyń. 
 5. Po użyciu roztworu wody z substancją czyszczącą, lodówkę ponownie umyj czystą wodą, aby pozbyć się piany i innych produktów.
 6. Jeśli wszystkie części lodówki zostały dokładnie umyte, przetrzyj lodówkę suchą, czystą ściereczką, aby wytrzeć do sucha i upewnić się również, że substancje zostały usunięte i urządzenie jest czyste.
 7. Namoczone wcześniej ruchome części: szuflady i półki, umyj i wyczyść na sucho. Następnie włóż do lodówki wraz z produktami spożywczymi.

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać produkty w lodówce i wyrzucać wszystko, co nieświeże lub przeterminowane. Wszelkich wycieków lub jedzenia, na których pojawia się pleśń, należy pozbyć się jak najszybciej. Jest to istotne z punktu widzenia zdrowotnego, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia lub przeterminowane i niezdatne produkty do spożycia mogą powodować zatrucia pokarmowe.

Mrożonki - czy są zdrowe? Co warto wiedzieć o mrożonej żywności?

Czym myć lodówkę, aby usunąć brzydki zapach?

Jak usunąć brzydki zapach z lodówki? Najlepszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu w lodówce jest jej regularne mycie i czyszczenie octem lub detergentem. Dodatkowo, możesz użyć kilku produktów, które pochłaniają zapach. Należą do nich:

 • soda oczyszczona,
 • fusy z kawy,
 • węgiel drzewny,
 • płatki owsiane,
 • rozkrojona cytryna.

Nie będą one mieć negatywnego wpływu na produkty spożywcze w lodówce.

Zjedzenie pleśni - objawy. Czym grozi?

Jak często myć lodówkę?

Zaleca się, aby czyścić lodówkę raz w tygodniu. Jeśli natomiast dbamy o to, aby produkty przechowywać w pojemnikach, na bieżąco pozbywać się plam i zanieczyszczeń, wówczas nasze generalne i całościowe mycie lodówki może odbywać się rzadziej. Należy jednak pamiętać, aby myć lodówkę regularnie i dokładnie, przy użyciu ostrożnie wybieranych środków. To, czym myjemy lodówkę i to jak to robimy ma znaczenie, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia, które przedostają się na produkty spożywcze wpływają na nasze zdrowie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.