Przejdź do treści

Ministerstwo Zdrowia apeluje o zaprzestanie zbierania leków dla Ukrainy. „Niewłaściwie przechowywane mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia”

Ministerstwo Zdrowia apeluje o zaprzestanie zbierania leków dla Ukrainy. "Niewłaściwie przechowywane mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia"
Ministerstwo Zdrowia apeluje o zaprzestanie zbierania leków dla Ukrainy. "Niewłaściwie przechowywane mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia"
Podoba Ci
się ten artykuł?

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej list leków potrzebnych w Ukrainie. Polacy chętnie kupują w ramach pomocy takie produkty albo dzielą się swoimi własnymi zapasami. Jak się jednak okazuje, takie działanie może czasem przynieść więcej szkody niż pożytku. „Apelujemy o powstrzymanie się od organizowania zbiórek leków” – piszą we wspólnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia, GIS i URPL.

Zagrożenie dla zdrowia i życia

„Od kilku dni obserwujemy w internecie wiele informacji o zbiórkach leków prowadzonych na rzecz szpitali i ludności cywilnej Ukrainy, która stawia czoło rosyjskiej agresji. Pomimo że działania te są oznaką ogromnej solidarności naszego społeczeństwa z narodem ukraińskim, to biorąc pod uwagę specyfikę przechowywania oraz transportu tego typu produktów, a także potrzebę skoordynowania dostaw z przedstawicielami władz Ukrainy, Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL apelują o powstrzymanie się od organizowania takich zbiórek leków” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że jest w ciągłym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która na bieżąco przekazuje zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny. Wysyłka leków jest również koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. W naszym kraju za bieżące dostawy leków odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

„Pamiętajmy, że niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi!” – ostrzegają w komunikacie Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak rozmawiać z dziećmi o lęku przed wojną? Radzi psycholożka dziecięca Anita Janeczek-Romanowska

Czego jeszcze nie przekazujemy w ramach pomocy humanitarnej?

Nie tylko przed zbiórką leków warto się powstrzymać. Na oficjalniej rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl pojawiła się lista rzeczy, których nie należy przewozić za granicę w ramach pomocy humanitarnej. Są to:

  • broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.),
  • broń biała,
  • hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania;
  • inny sprzęt militarny i paramilitarny,
  • produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia;
  • żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Każda pomoc się liczy, ale z głową

W obecnej sytuacji każdy, nawet najmniejszy gest ma znaczenie. Chcesz pomóc Ukraińcom i Ukrainkom, ale nie masz pojęcia, gdzie się skierować? Są dwie główne drogi pomocy: zasilenie zbiórek pieniędzmi i przekazywanie paczek z różnymi potrzebnymi rzeczami. Pamiętajmy jednak o kilku prostych zasadach, żeby pieniądze i rzeczy rzeczywiście trafiły do osób potrzebujących i żeby dostały to, czego naprawdę potrzebują:

  1. Korzystaj tylko ze sprawdzonych, zweryfikowanych zbiórek pieniędzy. Jeśli szukasz lokalnych zbiórek darów, najlepiej zajrzyj na stronę internetową albo media społecznościowe swojego urzędu miasta albo dzielnicy. Nie zostawiaj ich w prywatnych mieszkaniach ani osobom, które nie działają z ramienia żadnej fundacji czy urzędu.
  2. Przekazuj tylko i wyłącznie te rzeczy, które są potrzebne w danym momencie – dowiesz się tego za pośrednictwem stron fundacji i władz miasta. Często jest tak, że już pełno jest jakichś produktów, np. pampersów czy papieru toaletowego, a jest duże zapotrzebowanie na inne rzeczy. Dlatego dokładnie czytaj komunikaty i reaguj na bieżąco.
  3. Nie traktuj zbiórek jak śmietnika. Tu nie chodzi o to, żeby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, które zalegają ci w domu. Sandały czy letnie sukienki, dziurawe bluzki czy brudna pościel to rzeczy zdecydowanie nie na miejscu.
  4. Przeczytaj dokładnie wytyczne organizatorów zbiórek dotyczące tytułów przelewów oraz pakowania i podpisywania paczek. Dostosowanie się do nich znacznie usprawni proces przekazywania pieniędzy potrzebującym oraz transportowania i sortowania darów.

Pełna lista zweryfikowanych zbiórek oraz inne informacje na temat form pomocy oraz potrzeb osób w Ukrainie i na granicy z Polską znajduje się na oficjalniej rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?