Lęk, bezsenność, niepokój. Czym jest zespołu stresu popandemicznego?
Mimo że pandemia COVID-19 już za nami, wielu z nas odczuwa jej skutki do dziś. Jak ocenia dr Mateusz Grajek z Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w Bytomiu, u niektórych rozwinął się zespół stresu popandemicznego. Może on negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Jak się objawia?
Stres i lęk o bliskich
Czas koronawirusa i pandemia rzutowały na wiele sfer w naszym życiu: na prywatną, zawodową, społeczną, finansową i przede wszystkim na sferę zdrowotną. Wielu z nas żyło w lęku o zdrowie swoje i najbliższych, o pracę czy nawet kolejny dzień.
Dr Mateusz Grajek z Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w Bytomiu jest zdania, że długotrwały lęk i stres mógł wywołać poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Nazywane są one zespołem stresu popandemicznego.
„Chociaż pojęcie to jest stosunkowo nowe i nie ma jeszcze oficjalnej definicji w klasyfikacjach chorób psychicznych, coraz więcej psychologów i psychiatrów dostrzega jego symptomy w populacji. W pewnym sensie jest to odmiana zespołu stresu pourazowego (PTSD), który jest powszechnie znany jako zaburzenie występujące po doświadczeniu traumatycznego wydarzenia” – tłumaczy dr Mateusz Grajek z Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w Bytomiu.
Jak się objawia ten zespół? Zdaniem naukowca, objawy są indywidualne, ale do najczęściej występującym symptomów należy intensywne napięcie i niepokój, które występują mimo zniesienia obostrzeń. To powoduje ciągły, długotrwały lęk o siebie i bliskich. Do tego dochodzą problemy ze zaśnięciem czy wybudzanie się w nocy. Do tych objawów dr Grajek dołączył:
- pogorszenie nastroju,
- stany depresyjne,
- poczucie bezradności,
- smutek,
- utratę zainteresowania dotychczasowymi aktywnościami.
Osoby borykające się z zespołem stresu popandemicznego odczuwają też pogorszoną koncentrację i mają słabszą pamięć. Wiele z nich ma problem, żeby powrócić do dawnej aktywności społecznej, gdyż obawiają się ponownego zakażenia.
Jak leczyć zespół stresu popandemicznego?
Osoby borykające się z zespołem stresu popandemicznego, wymagają pomocy. Jak twierdzi dr Grajek, pacjenci ci powinni przepracować ten problem z terapeutą i zostać objęci leczeniem. To pomoże im przepracować stres i lęki. Naukowiec zaleca też powrót do kontaktów społecznych, bo izolacja nie sprzyja dobrostanowi psychicznemu.
Dr Grajek przekonuje, że sprawdzą się także techniki relaksacyjne np. ćwiczenia oddechowe, medytacja lub joga. Nie do przecenienia jest także aktywność fizyczna, która nie tylko obniża stres, ale także poprawia nastrój, co zostało udowodnione już dawno.
Zespół stresu popandemicznego jako nowe zjawisko stanowi wyzwanie dla współczesnej medycyny, zwłaszcza dla sektora zajmującego się zdrowiem psychicznym.
źródło: PAP
Zobacz także
„Jeżeli kryzys pojawia się niespodziewanie, to ryzyko wystąpienia zespołu stresu pourazowego jest duże” – mówi psycholog Monika Wróbel-Harmas
Patrycja Gajda: Osoby, które były świadkami wojny, często reagują na traumatyczne wydarzenie zespołem ostrego stresu. Czym jest ASD i jak się objawia?
Czy „depresja klimatyczna” istnieje? „Katastrofy pogodowe mogą poskutkować dużym kryzysem zdrowia psychicznego”
Polecamy
Dostali w pracy ankietę z pytaniem o poziom stresu. Najbardziej zestresowanym wysłano wypowiedzenia
„Każdy lęk może być zaburzeniem, jeśli odbiera nam komfort życia”. Pięć milionów Polaków przynajmniej raz w życiu będzie mieć napad paniki
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby”. Jak uwolnić się od nadmiernego stresu i paraliżującego lęku, tłumaczy psychoterapeuta Nikodem Ryś
się ten artykuł?