Książę Harry o badaniach na obecność HIV. „Nie ma powodu do wstydu”
„Test na HIV jest czymś, z czego można być dumnym, a nie zawstydzonym” – tak książę Harry w dwuminutowym filmie namawia do testów na HIV. Promuje tym samym Tydzień Testów HIV w Wielkiej Brytanii. Jak przeprowadza się testy w Polsce? Odpowiadamy.
Książe Harry w dwuminutowym spocie namawia do badań w kierunku HIV, tak jak bada się przeziębienie. Harry zaznaczył, że ludzie nie powinni wstydzić się testów na śmiertelnego wirusa. Jak powiedział, HIV powinno być traktowane w taki sam sposób, jak przeziębienie i grypa. W promocyjnym wideo książę wystąpił z czerwoną wstążką, solidaryzując się z wszystkimi żyjącymi z HIV.
18 listopada w Wielkiej Brytanii rozpoczął się National HIV Testing Week. W przeciągu tygodnia organizacje, takie jak Terrence Higgins Trust, będą za darmo wykonywały badania w kierunku HIV w głównych punktach miast i miasteczek – w okolicach kościołów, w centrach handlowych i na stadionach, w trakcie meczów piłki nożnej.
Książe Harry i testy na HIV
Książę Harry od dawna głośno propaguje znaczenie testów na HIV, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. Kiedy dwa lata temu testował obecność wirusa HIV na Facebooku, pięciokrotnie wzrosła liczba zamówień na testy na obecność wirusa HIV w Wielkiej Brytanii.
Harry podąża śladami matki w podnoszeniu świadomości HIV. Księżna Diana jednym gestem sprawiła, aby piętno osób cierpiących na AIDS było znacznie mniejsze. W kwietniu 1987 roku uścisnęła dłoń zarażonemu wirusem mężczyźnie.
Książę Sussex zaznaczył, że liczba nowych przypadków zarażenia wirusem HIV w Wielkiej Brytanii w przeciągu ostatnich dwóch lat spadła o 28 proc., jednak ostrzegł, że Brytyjczycy nie mogą w związku z tym popaść w samozadowolenie. Pomimo, ze testy na HIV wykonuje coraz więcej mieszkańców Wysp, wciąż 1 z 8 osób zarażonych wirusem nie wie, że jest chora. Z kolei aż 4 na 10 osób są diagnozowane zbyt późno – w momencie, gdy już dawno powinny zostać poddane terapii. Szacuje się, że prawie 37 milionów dorosłych i dzieci na całym świecie jest zarażonych wirusem HIV, w tym co najmniej 100 000 w Wielkiej Brytanii. Harry, ulubieniec Brytyjczyków zaznaczył w materiale wideo, że nadal jest zbyt wiele czynników, które powstrzymują ludzi przed zrobieniem prostego i szybkiego testu.
Kluczowe znaczenie mają regularne testy i wczesna diagnoza. Późne rozpoznanie wiąże się z 10-krotnie zwiększonym ryzykiem śmiertelności krótkoterminowej.
Test na HIV: jak to wygląda?
Test w kierunku HIV jest jedyną metodą potwierdzenia (lub wykluczenia) zarażenia wirusem. Test polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi pacjenta i zbadaniu jej pod kątem obecności przeciwciał anty-HIV. Test ma charakter przesiewowy. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, ani być na czczo.
Badanie powinno zawsze być poprzedzone rozmową z doradcą, który wyjaśni jak wygląda przebieg testu i interpretacja wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie badania. Rozmowa jest poufna i prowadzona w przyjaznej atmosferze; doradca nie poucza ani nie ocenia, a badany do samego końca procedury pozostaje osobą anonimową. Doradca będzie towarzyszył pacjentowi także podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku zakażenia wesprzeć i wskazać dalsze możliwości.
Test na HIV: wyniki
Wynik ujemny oznacza, że w krwi nie wykazano przeciwciał i pacjent nie jest nosicielem wirusa. Wynik pozytywny nie zawsze też oznacza, że badany jest zarażony wirusem HIV.
Istnieją sytuacje, w których rezultat może być fałszywie dodatni, np.:
– po przetoczeniu krwi,
– po transplantacji,
– gdy test wykonywany jest w pierwszych 10 tygodniach ciąży,
– w krótkim czasie po szczepieniach, np. przeciwko grypie,
– w przebiegu chorób autoimmunologicznych,
– gdy badany choruje na nowotwór lub ciężkie zapalenie wątroby.
O istnieniu zakażenia przesądza wynik testu Western blot.
W sytuacji zarażenia wirusem HIV, organizm produkuje przeciwciała anty-HIV, które mogą być wykryte w krwi dopiero po upływie 12 tygodni od zarażenia, zatem wynik testu będzie wiarygodny tylko wtedy, jeśli badany ma pewność, że przez ostatnie 12 tygodni przed badaniem nie miał kontaktu z wirusem (np. niezabezpieczony prezerwatywą stosunek seksualny).
Test na HIV: gdzie wykonać?
Badanie na HIV można wykonać w każdym punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (PKD) w całej Polsce. Jest bezpłatne, anonimowe i nie potrzeba do niego skierowania od lekarza.
Poza PKD badania można wykonać także w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu różnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nie jest anonimowe i rzadko poprzedzone rozmową.
Istnieje także możliwość zamówienia sobie testu do domu. Jego wynik widoczny jest po około 15 minutach. Jednak test ten jest płatny i kosztuje około 100 zł.
W prowadzonym przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie (p. I gab. 103 i 107, godziny przyjęć: pn. 15.30-18.30, cz. 15.30-18.30) można zrobić tzw. szybki test na HIV. Wynik otrzymuje się zaledwie po 30 minutach od zrobienia badania. Obecnie dzięki kampanii „Jedno pobranie – Trzy wyniki” można wykonać bezpłatnie i anonimowo 3 badania w kierunku HIV, HCV i Kiły.
Aktualne adresy i godziny pracy PKD znajdziesz na stronie internetowej https://aids.gov.pl/pkd/
HIV: jak się uchronić?
Oto, co należy robić, aby uchronić się przed zarażeniem HIV:
– korzystaj z prezerwatywy – zmniejsza ryzyko zakażenia;
– używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, sprzętu do golenia i depilacji;
– przekuwaj uszy i rób tatuaż w specjalistycznych gabinetach;
– używaj jednorazowych sterylnych igieł i strzykawek;
– bądź wierny i oczekuj wierności od swojego partnera;
– nie podejmuj kontaktów seksualnych pod wpływem alkoholu.
Jeśli były w twoim życiu ryzykowne zachowania, rozważ wykonanie testu na HIV. Jeśli nawet okaże się, że jesteś seropozytywny, to ta informacja może uratować ci życie.
Polecamy
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
Lekarka chorująca na raka wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o nowotworze
Drew Barrymore poddała się mammografii na wizji: „To było bardzo budujące doświadczenie”
się ten artykuł?