„Koty mają więcej wolności”. Poruszające słowa Meryl Streep o losie afgańskich kobiet
Meryl Streep, hollywoodzka aktorka, zaapelowała do społeczności międzynarodowej o to, aby talibowie zaprzestali represji wobec Afganek. „Wiewiórka ma więcej praw niż Afganka, bo publiczne parki są zamknięte dla kobiet przez Talibów” – mówiła w emocjonalnym wystąpieniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
„Ptak może śpiewać w Kabulu, ale dziewczyna ani kobieta nie może tego robić publicznie„
Meryl Streep, aktorka, aktywistka i obrończyni praw kobiet podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ ustosunkowała się do niezwykle trudnej sytuacji Afganek. W poruszającym i niezwykle szczerym wystąpieniu podkreśliła, że po zaostrzeniu restrykcji wobec nich, nawet zwierzęta mają więcej praw.
Odniosła się tu do najnowszego aktu legislacyjnego ogłoszonego przez talibów, a mianowicie, kodeksu „cnót i występków”, który nakłada na Afganki jeszcze większe restrykcje i zmusza je do całkowitej uległości wobec mężczyzn. Od sierpnia 2024 roku kobiety w Afganistanie nie mają prawa rozmawiać, czytać, czy też śpiewać w miejscach publicznych. Mają nakaz zasłaniania całego ciała, łącznie z dłońmi, szyją czy twarzą. Kobietom zabrania się także patrzenia na mężczyzn, z którymi nie są spokrewnione. Te restrykcje dołączyły do listy wielu innych, nałożonych przez talibów od czasu ich powrotu do władzy trzy lata temu.
„Dzisiaj w Kabulu kot ma więcej wolności niż kobieta. Kot może usiąść na zewnątrz i poczuć słońce na pyszczku, może gonić wiewiórkę po parku. Wiewiórka ma więcej praw niż Afganka, bo publiczne parki są zamknięte dla kobiet przez Talibów. Ptak może śpiewać w Kabulu, ale dziewczyna ani kobieta nie może tego robić publicznie. To niebywałe. To opresja wobec prawa naturalnego” – mówiła aktorka.
I zaapelowała do światowych przywódców: Historia tego społeczeństwa to przestroga dla reszty świata. Przestańcie powoli zabijać afgańskie kobiety!
Rzecznik talibów, Suhail Shaheen w rozmowie z BBC oświadczył, że w Afganistanie kobiety darzone są szacunkiem.
„Bardzo szanujemy je w ich roli matki, siostry, żony. Są istotną częścią rodziny i społeczeństwa. Nigdy nie porównujemy ich do kotów” – zapewnił.
Dodał również, że obecnie setki tysięcy Afganek spełnia się zawodowo pracując w różnych sektorach.
W Afganistanie potrzeba wykształconych kobiet
Kraje zachodnie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, potępiają nowe restrykcje. Talibowie bronią swoich racji twierdząc, że są one zgodne z islamskim prawem szariatu. Mimo że wielokrotnie obiecywali, że kobiety zostaną ponownie przyjęte na uniwersytety, gdy tylko zapanuje tam „prawdziwe środowisko islamskie”, słowa nie dotrzymali.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, zastrzegł, że Afganistan „nigdy nie zajmie należnego mu miejsca na arenie międzynarodowej” bez wykształconych i pracujących kobiet.
Rozwińźródło:bbc.comZobacz także
Zabronili kobietom odzywania się w miejscach publicznych. Nowy kodeks cnót i występków w Afganistanie
„Musiałam uciekać z Afganistanu, jednak nie przestanę wspierać moich rodaczek, nie pozwolę uciszyć mojego głosu” – mówi Nilofar Ayoubi, afgańska działaczka, która mieszka w Polsce
W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia
Polecamy
Odurzono ją drinkiem w restauracji podczas oficjalnego wydarzenia. Tiktokerka ostrzega: „To naprawdę nieważne, jak bardzo uważny jesteś”
Irańska studentka w ramach protestu rozebrała się do bielizny. Została brutalnie zatrzymana i aresztowana
Dziennikarz Fox News powiedział na wizji: „Jeśli żona zagłosuje inaczej niż ja – to będzie jak zdrada”
Odpowiedź Saoirse Ronan na żart stała się viralem: „Dziewczyny muszą myśleć o tym każdego dnia”
się ten artykuł?