Przejdź do treści

Kolejne zagraniczne gwiazdy wspierają protesty Polek. Wśród nich Milla Jovovich, Isabelle Rossellini i Jameela Jamil

Isabelle Rossellini, Milla Jovovich i Jameela Jamil
Kolejne zagraniczne gwiazdy wspierają protesty Polek. Wśród nich Milla Jovovich, Isabelle Rossellini i Jameela Jamil/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Paszporty
Stany Zjednoczone. Wydano pierwszy paszport z trzecim oznaczeniem płci
Kolorowe nakładki na koła wózków dla osób z niepełnosprawnością
„Jeśli nie możesz wstać, wyróżnij się!”. Kolorowe nakładki na wózki dla osób z niepełnosprawnością to dzieło dwóch sióstr
Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu
Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu. Chodzi m.in. o serwowane posiłki
Zendaya
Zendaya wyznała, że social media wyzwalają u niej stany lękowe. „Staję się niespokojna, za dużo myślę i analizuję”
Trening interwałowy – fitnessowy must have! Na czym polega i dlaczego warto się w niego wkręcić?

Fala wsparcia, jaka płynie do Polek zza granicy, nie ma końca. Gwiazdy poruszone sytuacją kobiet w naszym kraju, wciąż wyrażają słowa poparcia za pomocą mediów społecznościowych. Tym razem głos w sprawie zabrały Jameela Jamil, Isabella Rossellini i Milla Jovovich. 

Zagraniczne artystki wspierają Polki

Oczy całego świata zwrócone są obecnie na Stany Zjednoczone, gdzie już za chwilę w wyborach wyłoniony zostanie prezydent. I choć to wydarzenie skupia dziś największą uwagę mediów, nie cichnie również sprawa protestów w Polsce wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (odnośnie terminacji ciąży z powodu poważnych wad płodu). Nie tylko zagraniczne media, ale artyści i gwiazdy przyłączają się do wsparcia Polek. Niedawno słowa wsparcia wyraziły Patti Smith, Miley Cyrus, Juliette Binoche, Dua Lipa i Zara Larsson. Teraz do protestu przyłączyły się Milla Jovovich, Isabella Rossellini i Jameela Jamil.

Miley Cyrus, Patti Smith, Juliette Binoche

Milla Jovovich murem za kobietami

Milla Jovovivh, amerykańska aktorka niedawno wyznała, że w maju 2017 roku sama przeszła zabieg usunięcia ciąży, gdy była w czwartym miesiącu ciąży. Powodem terminacji był przedwczesny poród. Jak mówiła w opublikowanej przez siebie relacji w mediach społecznościowych, „Aborcja to koszmar w najlepszym wydaniu. Żadna kobieta nie chce przez to przechodzić. Ale musimy walczyć, aby upewnić się, że nasze prawa zostaną utrzymane, by móc czuć się bezpiecznie, gdy zajdzie taka potrzeba”.

Teraz Jovovich wspiera polski strajk kobiet.

Jestem po stronie Polek, które rozpoczęły rewolucję z powodu nowego drakońskiego prawa aborcyjnego, które zostało uchwalone, stanowiące o tym, że kobieta musi urodzić dziecko, nawet jeśli umrze ono tuż po porodzie — napisała Milla Jovovich na swoim profilu na Instagramie.

Gwiazda zacytowała również swoją przyjaciółkę, stwierdzając, że jej słowa najlepiej odzwierciedlają to, co czuje.

Siostra Joan Chittister w 2004 roku wytłumaczyła, dlaczego – jej zdaniem – osoby przeciwne aborcji wcale nie są za życiem – „Właściwie myślę, że w wielu przypadkach twoja moralność jest mocno wybrakowana, skoro zależy ci na samym urodzeniu dziecka, a nie wyżywieniu go, wykształceniu, czy tym by miało dom. Dlaczego tak uważam? Ponieważ nie chcesz, aby szły na to pieniądze z podatków. To nie jest ochrona życia – to tylko ochrona narodzin. Potrzebujemy dużo rozmów o tym, które wytłumaczą, czym jest moralność w obronie życia – czytamy we wpisie aktorki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Milla Jovovich (@millajovovich)

Isabella Rossellini solidarna z Polkami

Isabella Rossellini, gwiazda włoskiego kina, również postanowiła zabrać głos w obliczu nowej sytuacji Polek. Na swoim profilu na Instagramie zamieściła zdjęcie z piątkowego protestu w Warszawie.

Polska. Kobiety demonstrują przeciwko wyrokowi uniemożliwiającemu przerywanie ciąży nawet w przypadku śmiertelnych i nieodwracalnych wad płodu, takich jak brak narządów wewnętrznych, który nie dawałby szans na życie po urodzeniu – napisała.

Następnie gwiazda odniosła się do sytuacji  sprzed kilku dekad we Włoszech, gdzie prawa kobiet również były łamane. Skierowała także swoje słowa do modelki Anji Rubik.

Myślę o wszystkich demonstracjach na rzecz praw kobiet, jakie działy się we Włoszech w latach 70. Nie miałyśmy prawa do rozwodu, stosowania środków antykoncepcyjnych, nie było przepisów chroniących kobiety przed molestowaniem i gwałtem, nie było też aborcji. Aborcja jest rzeczywiście trudnym wyborem moralnym, ale wszystkie te prawa nie uczyniły Włoch „złymi”. Wręcz przeciwnie, uczyniły go lepszym krajem. Czuję wielką solidarność z kobietami w Polsce i myślę o mojej koleżance Anji Rubik – podsumowała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Isabella Rossellini (@isabellarossellini)

Jameela Jamil zabiera głos w polskiej sprawie

Jameela Jamil, brytyjska aktorka i aktywistka, która została w 2018 roku wpisana na listę BBC 100 Women, poparła Polki na swoich mediach społecznościowych. Jamil przyznała, że sama przeszła aborcję, o której opowiedziała w maju 2019 roku. „To była najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam. Zarówno dla mnie, jak i dla dziecka, którego nie chciałam i na które nie byłam gotowa – emocjonalnie, psychicznie i finansowo” – napisała na swoim profilu na Twitterze. Z tego powodu zajęła także stanowisko w polskiej sprawie.

Polska jest świadkiem największego protestu od dziesięcioleci. Kobiety wychodzą z pracy i protestują w obronie swoich praw reprodukcyjnych, które zostały prawie całkowicie odebrane każdemu, kto potrzebował aborcji. Proszę, zobacz, co się dzieje i wyobraź sobie, jak bardzo musiałbyś bać się o swoje życie i przyszłość, aby zaryzykować swoje zdrowie podczas takiej pandemii. Wyobraź sobie, jakie to poważne. Oni są gotowi za to umrzeć.

Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka. Kobiety mają moc rzucania gospodarki na kolana i powinnyśmy przypominać o tym wszystkim mężczyznom u władzy, kiedy i jak tylko możemy. Jestem oszołomiona tym, że jest to konieczne w 2020 roku. Nasz świat się cofa.

To nie koniec aborcji, to tylko koniec bezpiecznej aborcji. Bogaci znajdą sposób na obejście, biedni będą cierpieć tylko bardziej i będą zmuszeni do dalszych cięć finansowych pozbawieni szansy na dokończenie edukacji lub ukończenie ścieżki kariery. Nie wspominając o głębokim wpływie na zdrowie psychiczne rodziców i dziecka, którzy są ofiarami przymusowego porodu.

Jeśli odbieramy prawa rozrodcze, wtedy wszyscy mężczyźni powinni mieć wykonany zabieg odwracalnej wazektomii, a kontrola ciąż u kobiet powinna być bezpłatna i dostępna (wówczas takie rzeczy nigdy by się nie wydarzyły. Narodziny powinny być wyborem kobiety)

– napisała poruszona Jamil na swoim profilu na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jameela Jamil (@jameelajamilofficial)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Siatkarka

Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem

HELLO PIONIERKI: Jak Łucja Charewiczowa wyszła poza robótkarstwo, przyczynkarstwo i odtwórczość przypisywaną kobietom

Mężczyzna stoi przed lustrem

„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

Weź udział w ankiecie #SpisKobiet organizowanej przez WIMIN

Spis Kobiet – porozmawiajmy szczerze o naszych ciałach

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Wołoszyńska badała nowe gatunki glonów, wykorzystując swój talent do precyzyjnego rysowania

Hasina Joya / Archiwum prywatne

Hasina Joya: Mamy umiejętności i wykształcenie, które sprawiają, że moglibyśmy się odwdzięczyć za pomoc krajowi, który nas przyjął

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. "To było jakieś totalne szaleństwo!"

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. „To było jakieś totalne szaleństwo!”

Maria Zakrzewska

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zakrzewska udowodniła, że kobiety powinny zostawać lekarzami z tego samego powodu co mężczyźni – ponieważ tego chcą!

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Grabińska udowodniła, że ma dość uzdolnień umysłowych, by zostać pierwszą w Polsce sędziną

Aborcja – w Polsce i na świecie. Jak wygląda, ile kosztuje?

HELLO PIONIERKA: Jak Eugenia Waśniewska przebiła szklany sufit, zarabiając 100 lat temu tyle, ile jej koledzy na tych samych stanowiskach

Simone Biles

Simone Biles: Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam

HELLO PIONIERKI: Jak Józefa Kodisowa otwierała drzwi polskim filozofkom i psycholożkom, znosząc „ćmiakanie” kolegów-studentów

"Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart/fot. Getty Images

„120 tys. afgańskich uciekinierów czekających wokół lotniska w Kabulu jest pozbawionych pomocy medycznej. Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart

Teodora Krajewska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Teodora Krajewska została pierwszą lekarką i bohaterką narodową Bośni, bo leczyła muzułmanki

Wiola Rębecka-Davie

Wiola Rębecka-Davie: Gwałt jest najtańszą bronią. Nie musisz kupować pistoletu, karabinu, maczety, używasz swojego ciała, żeby straumatyzować osobę od ciebie zależną

Kabul, 20 sierpnia / zdj. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images

„Kilka dni temu w Polsce wylało się szambo”. Natalia Gebert o reakcjach Polaków na kryzys w Afganistanie

Angelina Jolie

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie, by wspierać prawa człowieka. Udostępniła poruszający list młodej Afganki

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie

Ludwika Włodek w Afganistanie/

Ludwika Włodek: Cykl kroków w tył i w przód starszym Afgankom jest znany, ale dziewczynom, które urodziły się w innych realiach, może być bardzo ciężko

Kobiety w Afganistanie protestują przeciwko talibom. "Nie uciszajcie nas"

Kobiety w Afganistanie protestują przeciwko talibom. „Nie uciszajcie nas. Wesprzyjcie nas”

Jak nie mówić o uchodźcach i uchodźczyniach? Wyjaśnia Mateusz Adamczyk, wykładowca z UW

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą