Przejdź do treści

Kolejne zagraniczne gwiazdy wspierają protesty Polek. Wśród nich Milla Jovovich, Isabelle Rossellini i Jameela Jamil

Isabelle Rossellini, Milla Jovovich i Jameela Jamil
Kolejne zagraniczne gwiazdy wspierają protesty Polek. Wśród nich Milla Jovovich, Isabelle Rossellini i Jameela Jamil/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Zofia Zborowska-Wrona o kobietach: „Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy”
Jak dobrze się kłócić? Radzi psycholożka Milena Wojnarowska
Jak wygląda „klasyczny Janusz” na polskiej plaży? Ta kampania jest hitem sieci
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!

Fala wsparcia, jaka płynie do Polek zza granicy, nie ma końca. Gwiazdy poruszone sytuacją kobiet w naszym kraju, wciąż wyrażają słowa poparcia za pomocą mediów społecznościowych. Tym razem głos w sprawie zabrały Jameela Jamil, Isabella Rossellini i Milla Jovovich. 

Zagraniczne artystki wspierają Polki

Oczy całego świata zwrócone są obecnie na Stany Zjednoczone, gdzie już za chwilę w wyborach wyłoniony zostanie prezydent. I choć to wydarzenie skupia dziś największą uwagę mediów, nie cichnie również sprawa protestów w Polsce wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (odnośnie terminacji ciąży z powodu poważnych wad płodu). Nie tylko zagraniczne media, ale artyści i gwiazdy przyłączają się do wsparcia Polek. Niedawno słowa wsparcia wyraziły Patti Smith, Miley Cyrus, Juliette Binoche, Dua Lipa i Zara Larsson. Teraz do protestu przyłączyły się Milla Jovovich, Isabella Rossellini i Jameela Jamil.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Miley Cyrus, Patti Smith, Juliette Binoche

Milla Jovovich murem za kobietami

Milla Jovovivh, amerykańska aktorka niedawno wyznała, że w maju 2017 roku sama przeszła zabieg usunięcia ciąży, gdy była w czwartym miesiącu ciąży. Powodem terminacji był przedwczesny poród. Jak mówiła w opublikowanej przez siebie relacji w mediach społecznościowych, „Aborcja to koszmar w najlepszym wydaniu. Żadna kobieta nie chce przez to przechodzić. Ale musimy walczyć, aby upewnić się, że nasze prawa zostaną utrzymane, by móc czuć się bezpiecznie, gdy zajdzie taka potrzeba”.

Teraz Jovovich wspiera polski strajk kobiet.

Jestem po stronie Polek, które rozpoczęły rewolucję z powodu nowego drakońskiego prawa aborcyjnego, które zostało uchwalone, stanowiące o tym, że kobieta musi urodzić dziecko, nawet jeśli umrze ono tuż po porodzie — napisała Milla Jovovich na swoim profilu na Instagramie.

Gwiazda zacytowała również swoją przyjaciółkę, stwierdzając, że jej słowa najlepiej odzwierciedlają to, co czuje.

Siostra Joan Chittister w 2004 roku wytłumaczyła, dlaczego – jej zdaniem – osoby przeciwne aborcji wcale nie są za życiem – „Właściwie myślę, że w wielu przypadkach twoja moralność jest mocno wybrakowana, skoro zależy ci na samym urodzeniu dziecka, a nie wyżywieniu go, wykształceniu, czy tym by miało dom. Dlaczego tak uważam? Ponieważ nie chcesz, aby szły na to pieniądze z podatków. To nie jest ochrona życia – to tylko ochrona narodzin. Potrzebujemy dużo rozmów o tym, które wytłumaczą, czym jest moralność w obronie życia – czytamy we wpisie aktorki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Milla Jovovich (@millajovovich)

Isabella Rossellini solidarna z Polkami

Isabella Rossellini, gwiazda włoskiego kina, również postanowiła zabrać głos w obliczu nowej sytuacji Polek. Na swoim profilu na Instagramie zamieściła zdjęcie z piątkowego protestu w Warszawie.

Polska. Kobiety demonstrują przeciwko wyrokowi uniemożliwiającemu przerywanie ciąży nawet w przypadku śmiertelnych i nieodwracalnych wad płodu, takich jak brak narządów wewnętrznych, który nie dawałby szans na życie po urodzeniu – napisała.

Następnie gwiazda odniosła się do sytuacji  sprzed kilku dekad we Włoszech, gdzie prawa kobiet również były łamane. Skierowała także swoje słowa do modelki Anji Rubik.

Myślę o wszystkich demonstracjach na rzecz praw kobiet, jakie działy się we Włoszech w latach 70. Nie miałyśmy prawa do rozwodu, stosowania środków antykoncepcyjnych, nie było przepisów chroniących kobiety przed molestowaniem i gwałtem, nie było też aborcji. Aborcja jest rzeczywiście trudnym wyborem moralnym, ale wszystkie te prawa nie uczyniły Włoch „złymi”. Wręcz przeciwnie, uczyniły go lepszym krajem. Czuję wielką solidarność z kobietami w Polsce i myślę o mojej koleżance Anji Rubik – podsumowała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Isabella Rossellini (@isabellarossellini)

Jameela Jamil zabiera głos w polskiej sprawie

Jameela Jamil, brytyjska aktorka i aktywistka, która została w 2018 roku wpisana na listę BBC 100 Women, poparła Polki na swoich mediach społecznościowych. Jamil przyznała, że sama przeszła aborcję, o której opowiedziała w maju 2019 roku. „To była najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam. Zarówno dla mnie, jak i dla dziecka, którego nie chciałam i na które nie byłam gotowa – emocjonalnie, psychicznie i finansowo” – napisała na swoim profilu na Twitterze. Z tego powodu zajęła także stanowisko w polskiej sprawie.

Polska jest świadkiem największego protestu od dziesięcioleci. Kobiety wychodzą z pracy i protestują w obronie swoich praw reprodukcyjnych, które zostały prawie całkowicie odebrane każdemu, kto potrzebował aborcji. Proszę, zobacz, co się dzieje i wyobraź sobie, jak bardzo musiałbyś bać się o swoje życie i przyszłość, aby zaryzykować swoje zdrowie podczas takiej pandemii. Wyobraź sobie, jakie to poważne. Oni są gotowi za to umrzeć.

Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka. Kobiety mają moc rzucania gospodarki na kolana i powinnyśmy przypominać o tym wszystkim mężczyznom u władzy, kiedy i jak tylko możemy. Jestem oszołomiona tym, że jest to konieczne w 2020 roku. Nasz świat się cofa.

To nie koniec aborcji, to tylko koniec bezpiecznej aborcji. Bogaci znajdą sposób na obejście, biedni będą cierpieć tylko bardziej i będą zmuszeni do dalszych cięć finansowych pozbawieni szansy na dokończenie edukacji lub ukończenie ścieżki kariery. Nie wspominając o głębokim wpływie na zdrowie psychiczne rodziców i dziecka, którzy są ofiarami przymusowego porodu.

Jeśli odbieramy prawa rozrodcze, wtedy wszyscy mężczyźni powinni mieć wykonany zabieg odwracalnej wazektomii, a kontrola ciąż u kobiet powinna być bezpłatna i dostępna (wówczas takie rzeczy nigdy by się nie wydarzyły. Narodziny powinny być wyborem kobiety)

– napisała poruszona Jamil na swoim profilu na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jameela Jamil (@jameelajamilofficial)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety

Kobiety na TikToku jednoczą się w sprawie zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych i Polsce. „Jeśli potrzebujesz aborcji, przyjedź do mnie”

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Protestujące kobiety w USA

Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

Hello Pionierka: Jak Barbara Duhl zostawiła karierę naukową, żeby pracować dla innych jako pediatra i opozycjonistka

Hello Pionierka: Jak Marta Płaska została mentorką polskiej instrumentalizacji, szkoląc pielęgniarki operacyjne i aplikując chorym „słowne relanium”

Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną

Uczennice stoją w sali gimnastycznej

Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”

Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

„Nie uważam, żeby politycy i sędziowie mieli decydować o sprawach kobiet”- Nancy Pelosi ostro o antyaborcyjnym prawie

HELLO PIONIERKI: Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiologii

Kobieta siedzi w samochodzie

Obawiasz się powrotu do domu taksówką? Puść ten dźwięk z TikToka

Szwedzka influencerka zrelacjonowała w mediach społecznościowych zabieg aborcji farmakologicznej. „Moje ciało, mój wybór”

Kobiety w burkach

Afganki znów założą burki. Janina Ochojska: „Talibowie złamali wszystkie obietnice i oczekiwania odnośnie respektowania prawa kobiet w Afganistanie”

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” /fot. Getty Images

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” – mówi Jolanta Gawęda, wiceprezeska fundacji Feminoteka, która pomaga uchodźczyniom

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

HELLO PIONIERKI: Jak Anna Rydlówna organizowała krakowskie pielęgniarstwo, by udowodnić, że nie jest Haneczką

„Przekonaliśmy się, że nie wszystkie osoby deklarujące pomoc uchodźcom, miały dobre intencje”. O handlu ludźmi w czasach wojny mówi Prezeska Fundacji La Strada

Amerykanki będą miały trudniejszy dostęp do aborcji? Szokujący projekt sędziego ujrzał światło dziennie

„Jeśli są kobiety, które potrzebują pomocy – my zrobimy wszystko, żeby jej udzielić”. O koalicji kobiet Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie mówi Grzegorz Łaguna, rzecznik prasowy Kulczyk Foundation

HELLO PIONIERKI: Jak Jolanta Wadowska-Król naraziła się komunistycznym władzom, ratując tysiące dzieci od ołowicy

Jane Fonda

Jane Fonda o starzeniu się: „Jestem świadoma tego, że zbliżam się do śmierci. Tak naprawdę nie przeszkadza mi to aż tak bardzo”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Jak dbać o nogi w podróży?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

×