Przejdź do treści

Kolejne zagraniczne gwiazdy wspierają protesty Polek. Wśród nich Milla Jovovich, Isabelle Rossellini i Jameela Jamil

Isabelle Rossellini, Milla Jovovich i Jameela Jamil
Kolejne zagraniczne gwiazdy wspierają protesty Polek. Wśród nich Milla Jovovich, Isabelle Rossellini i Jameela Jamil/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły, a hasło „online” jest dla nich abstrakcją
Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły
kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta
Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele
Rzeczy, na których jest najwięcej brudu
6 najbrudniejszych rzeczy w twoim domu
W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce
Jak się zakochują mężczyźni, a jak kobiety? O tym, jak działa i na czym polega chemia miłości, opowiada prof. dr n. med. Robert Jach
Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach

Fala wsparcia, jaka płynie do Polek zza granicy, nie ma końca. Gwiazdy poruszone sytuacją kobiet w naszym kraju, wciąż wyrażają słowa poparcia za pomocą mediów społecznościowych. Tym razem głos w sprawie zabrały Jameela Jamil, Isabella Rossellini i Milla Jovovich. 

Zagraniczne artystki wspierają Polki

Oczy całego świata zwrócone są obecnie na Stany Zjednoczone, gdzie już za chwilę w wyborach wyłoniony zostanie prezydent. I choć to wydarzenie skupia dziś największą uwagę mediów, nie cichnie również sprawa protestów w Polsce wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (odnośnie terminacji ciąży z powodu poważnych wad płodu). Nie tylko zagraniczne media, ale artyści i gwiazdy przyłączają się do wsparcia Polek. Niedawno słowa wsparcia wyraziły Patti Smith, Miley Cyrus, Juliette Binoche, Dua Lipa i Zara Larsson. Teraz do protestu przyłączyły się Milla Jovovich, Isabella Rossellini i Jameela Jamil.

Miley Cyrus, Patti Smith, Juliette Binoche

Milla Jovovich murem za kobietami

Milla Jovovivh, amerykańska aktorka niedawno wyznała, że w maju 2017 roku sama przeszła zabieg usunięcia ciąży, gdy była w czwartym miesiącu ciąży. Powodem terminacji był przedwczesny poród. Jak mówiła w opublikowanej przez siebie relacji w mediach społecznościowych, „Aborcja to koszmar w najlepszym wydaniu. Żadna kobieta nie chce przez to przechodzić. Ale musimy walczyć, aby upewnić się, że nasze prawa zostaną utrzymane, by móc czuć się bezpiecznie, gdy zajdzie taka potrzeba”.

Teraz Jovovich wspiera polski strajk kobiet.

Jestem po stronie Polek, które rozpoczęły rewolucję z powodu nowego drakońskiego prawa aborcyjnego, które zostało uchwalone, stanowiące o tym, że kobieta musi urodzić dziecko, nawet jeśli umrze ono tuż po porodzie — napisała Milla Jovovich na swoim profilu na Instagramie.

Gwiazda zacytowała również swoją przyjaciółkę, stwierdzając, że jej słowa najlepiej odzwierciedlają to, co czuje.

Siostra Joan Chittister w 2004 roku wytłumaczyła, dlaczego – jej zdaniem – osoby przeciwne aborcji wcale nie są za życiem – „Właściwie myślę, że w wielu przypadkach twoja moralność jest mocno wybrakowana, skoro zależy ci na samym urodzeniu dziecka, a nie wyżywieniu go, wykształceniu, czy tym by miało dom. Dlaczego tak uważam? Ponieważ nie chcesz, aby szły na to pieniądze z podatków. To nie jest ochrona życia – to tylko ochrona narodzin. Potrzebujemy dużo rozmów o tym, które wytłumaczą, czym jest moralność w obronie życia – czytamy we wpisie aktorki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Milla Jovovich (@millajovovich)

Isabella Rossellini solidarna z Polkami

Isabella Rossellini, gwiazda włoskiego kina, również postanowiła zabrać głos w obliczu nowej sytuacji Polek. Na swoim profilu na Instagramie zamieściła zdjęcie z piątkowego protestu w Warszawie.

Polska. Kobiety demonstrują przeciwko wyrokowi uniemożliwiającemu przerywanie ciąży nawet w przypadku śmiertelnych i nieodwracalnych wad płodu, takich jak brak narządów wewnętrznych, który nie dawałby szans na życie po urodzeniu – napisała.

Następnie gwiazda odniosła się do sytuacji  sprzed kilku dekad we Włoszech, gdzie prawa kobiet również były łamane. Skierowała także swoje słowa do modelki Anji Rubik.

Myślę o wszystkich demonstracjach na rzecz praw kobiet, jakie działy się we Włoszech w latach 70. Nie miałyśmy prawa do rozwodu, stosowania środków antykoncepcyjnych, nie było przepisów chroniących kobiety przed molestowaniem i gwałtem, nie było też aborcji. Aborcja jest rzeczywiście trudnym wyborem moralnym, ale wszystkie te prawa nie uczyniły Włoch „złymi”. Wręcz przeciwnie, uczyniły go lepszym krajem. Czuję wielką solidarność z kobietami w Polsce i myślę o mojej koleżance Anji Rubik – podsumowała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Isabella Rossellini (@isabellarossellini)

Jameela Jamil zabiera głos w polskiej sprawie

Jameela Jamil, brytyjska aktorka i aktywistka, która została w 2018 roku wpisana na listę BBC 100 Women, poparła Polki na swoich mediach społecznościowych. Jamil przyznała, że sama przeszła aborcję, o której opowiedziała w maju 2019 roku. „To była najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam. Zarówno dla mnie, jak i dla dziecka, którego nie chciałam i na które nie byłam gotowa – emocjonalnie, psychicznie i finansowo” – napisała na swoim profilu na Twitterze. Z tego powodu zajęła także stanowisko w polskiej sprawie.

Polska jest świadkiem największego protestu od dziesięcioleci. Kobiety wychodzą z pracy i protestują w obronie swoich praw reprodukcyjnych, które zostały prawie całkowicie odebrane każdemu, kto potrzebował aborcji. Proszę, zobacz, co się dzieje i wyobraź sobie, jak bardzo musiałbyś bać się o swoje życie i przyszłość, aby zaryzykować swoje zdrowie podczas takiej pandemii. Wyobraź sobie, jakie to poważne. Oni są gotowi za to umrzeć.

Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka. Kobiety mają moc rzucania gospodarki na kolana i powinnyśmy przypominać o tym wszystkim mężczyznom u władzy, kiedy i jak tylko możemy. Jestem oszołomiona tym, że jest to konieczne w 2020 roku. Nasz świat się cofa.

To nie koniec aborcji, to tylko koniec bezpiecznej aborcji. Bogaci znajdą sposób na obejście, biedni będą cierpieć tylko bardziej i będą zmuszeni do dalszych cięć finansowych pozbawieni szansy na dokończenie edukacji lub ukończenie ścieżki kariery. Nie wspominając o głębokim wpływie na zdrowie psychiczne rodziców i dziecka, którzy są ofiarami przymusowego porodu.

Jeśli odbieramy prawa rozrodcze, wtedy wszyscy mężczyźni powinni mieć wykonany zabieg odwracalnej wazektomii, a kontrola ciąż u kobiet powinna być bezpłatna i dostępna (wówczas takie rzeczy nigdy by się nie wydarzyły. Narodziny powinny być wyborem kobiety)

– napisała poruszona Jamil na swoim profilu na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jameela Jamil (@jameelajamilofficial)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

Sala dyskotekowa

Polki doczekają się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie? Pierwszy krok w tym kierunku za nami

Grace Tame - Australijka 2021 roku

Grace Tame: Mierzył mnie metrem krawieckim i mówił, ile mam ważyć, żeby „lepiej się czuć ze swoim ciałem”

Katarzyna Wolińska

Hello My Hero. Katarzyna Wolińska: Chciałabym, żeby ktoś kiedyś powiedział: „pamiętacie tę Kaśkę? Ona była taka fajna, wygłupiała się, tańczyła na wózku”

strajki kobiet w Polsce

Dyskusja o aborcji w Polsce to „festiwal hipokryzji” – przekonuje Katarzyna Koczułap

Evan Rachel Wood i Marilyn Manson

„Zrobił mi pranie mózgu, manipulował”. Aktorka Evan Rachel Wood oskarża Marilyna Mansona o znęcanie się

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny

Strajk kobiet w Krakowie / zdj. Filip Radwanski/Piotr Lapinski/NurPhoto via Getty Images)

„Lekarz, który ma rodzinę, własne życie – nie zrobi aborcji, jeśli za to mu grozi więzienie” – stwierdza Dawid Ciemięga

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany. Co dalej? Federa radzi

Protesty kobiet w Polsce, wyrok TK w sprawie aborcji

„Ogromny, przytłaczający ból”. Seksuolożka komentuje publikację wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

Kobiety na Strajku Kobiet w Polsce

Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!

Nudesy to nie wstyd

„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

aborcja w Polsce, wyrok TK

Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

kobieta w świecie ortodoksyjnych Żydów

Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

Melinda Gates: Na specjalne okazje dostaję od męża sweter albo piżamę. Zazwyczaj zapomina schować torbę z prezentem

Agnieszka Woźniak-Starak

Agnieszka Woźniak-Starak opowiedziała o swoich poronieniach. „Nie musiałam podejmować decyzji o aborcji, bo życie zadecydowało za mnie”

Moriah Woods i Anita Lipnicka

Anita Lipnicka i Moriah Woods: obie czułyśmy, że musimy artystycznie wyrazić się w sprawie, w której nasza wolność jest zagrożona

Magdalena Jutrzenka: Chciałabym żyć w świecie, gdzie nie muszę się martwić, że urodzę córeczkę i z tego tytułu będzie już miała trudniej w życiu / Unsplash

Magdalena Jutrzenka: chciałabym żyć w świecie, gdzie nie muszę się martwić, że urodzę córeczkę i z tego tytułu będzie już miała trudniej w życiu

przemoc zw związku

Adwokatka Monika Sokołowska: mamy wciąż utrwalony stereotyp: „psycholog zrobi ze mnie wariata”, więc bezpieczniej jest się spotkać z prawnikiem

Wyróżnienie „Białej Wstążki” 2020. Znamy laureatów konkursu!

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Kiedy żyjemy wystarczająco długo, dochodzimy do menopauzy. Tak wygląda życie i już

niepełnosprawni w Polsce

Fabian Puchalski: Polska nie jest w żaden sposób przygotowana na wspieranie niepełnosprawnych. A rzadko zdarza się, że osoba z niepełnosprawnością jest milionerem

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność