Przejdź do treści

Kierowniczka sieci IKEA uniewinniona. Słusznie zwolniła pracownika za homofobiczne wpisy

W sieci IKEA pracują także osoby ze środowiska LGBT +. Chcą się czuć bezpiecznie i komfortowo \Fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ta sprawa to dowód na to, że zwalczanie homofobicznych zapędów ma sens. Pracownik sieci IKEA, który zamieścił obraźliwy wobec osób LGBT+ wpis, został zwolniony z pracy. Przed sądem natomiast postawiono jego kierowniczkę, której prokuratura zarzuciła dyskryminację na tle religijnym. Kierowniczkę jednak uniewinniono. Wyrok jest prawomocny.

Obraził osoby LGBT. Dostał wypowiedzenie

Do głośnej medialnie sprawy doszło w 2019 roku. Wtedy to pracownik sieci IKEA zamieścił na wewnętrznym forum firmy biblijny cytat o „obrzydliwości” i „karaniu śmiercią” osób homoseksualnych. W ten sposób zareagował na umieszczony w intranecie tekst „Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas”, który opublikowano w związku Międzynarodowym Dniem Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Pracownicy sieci IKEA natychmiast zareagowali na homofobiczny wpis. Ci, którzy są LGBT+, poczuli się zagrożeni.

Sprawę szczegółowo opisują autorzy Instagramowego profilu @kph_official. Przypominają, że pracownik za ten wpis został zwolniony. W uzasadnieniu wypowiedzenia podano m.in. naruszenie zasad współżycia społecznego, regulaminu pracy i Kodeksu Postępowania Grupy IKEA (wewnętrzne akty obowiązujące u pracodawcy).

Mężczyzna oskarżył swoją przełożoną o dyskryminację na tle religijnym. Twierdził,że odwoływał się do katolickich wartości, które wyznaje. Postępowanie w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która skierowała akt oskarżenia przeciwko kierowniczce ds. zarządzania ludźmi i kultury organizacji w Ikea. Kobieta usłyszała zarzut z art. 194 Kodeksu karnego, który dotyczy tzw. dyskryminacji wyznaniowej.

Sąd I instancji uniewinnił jednak kierowniczkę sklepu IKEA w lutym tego roku. 

„Podkreślił ( sąd- red.), że wpis składał się też z opinii samego pracownika, a nie wyłącznie cytatów z Biblii. Wypowiedzenie miało związek co najwyżej z jego moralnością i światopoglądem. A te nie podlegają ochronie na podstawie prawa karnego”- piszą autorzy @kph_official.

6 grudnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Krakowie podtrzymał wyrok uniewinniający. Prokuratura ma jednak możliwość wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego.

„Miejsce pracy jest miejscem dla wszystkich”

Kierowniczkę sieci IKEA przed sądem reprezentował dr hab. Daniel Książek, radca prawny, wspólnik zarządzający z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

„Wyrok sądu karnego w Krakowie jest jednym z najbardziej doniosłych orzeczeń w Polsce. Nie jest bowiem tajemnicą, że jest chyba jedną z pierwszych spraw o podłożu pracowniczym tak szeroko dyskutowaną w Polsce i poza granicami kraju. To orzeczenie daje nam nadzieje, że nie wolno instrumentalnie wykorzystywać aktu oskarżenia. Przecież po drugiej stronie jest człowiek, wobec którego te oskarżenia są kierowane. Sąd nie miał wątpliwości co do uniewinnienia oskarżonej — wskazuje dr hab. Daniel Książek, cytowany przez portal businessinsider.com.pl

I dalej:

Miejsce pracy jest miejscem dla wszystkich. I powinno być miejscem pozbawionym zachowań dyskryminujących lub wykluczających. Polityka nie może kreować zachowań w miejscu pracy — dodał mec. Książek.

Co istotne były pracownik odwołał się także od zwolnienia i w omawianej sprawie równolegle toczy się postępowanie przed sądem pracy. Nie zapadł jeszcze wyrok w I instancji.

Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy Terapeuci dla LGBT+

Kampania Przeciwko Homofobii

Kampania Przeciw Homofobii (KPH) jest ogólnopolską organizacją pozarządową, która walczy o prawa osób LGBT.

„W ciągu 15 lat działania KPH akceptacja w Polsce wzrosła niemal o 30 proc. Ale gorsze traktowanie i przemoc nadal są częste. Zajmujemy się przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Pracujemy, aby Polska była różnorodna, i aby wszystkie osoby LGBT, ich rodziny i bliscy, mogły się czuć bezpiecznie i w pełni rozwijać swój potencjał” – czytamy na stronie KPH.

KPH wspiera osoby homo- i biseksualne oraz transpłciowe oraz ich bliskich między innymi poprzez: rzecznictwo polityczne, społeczne i prawne oraz tworzenie i wdrażanie systemowych rozwiązań edukacyjnych dla różnych grup zawodowych.

źródło: businessinsider.com.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: