3 min.
Kiedy najlepiej pić kawę? Rano, przed treningiem? Sprawdzamy

Kiedy najlepiej pić kawę? Fot. Unsplash.com
Najnowsze
01.03.2021
Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje
01.03.2021
Dlaczego warto sikać pod prysznicem? Powodów jest mnóstwo!
28.02.2021
Wiecznie jesteś głodna? Sprawdź, jak łatwo sobie z tym poradzić
28.02.2021
Co decyduje o tym, z kim się wiążemy? Tłumaczy neuropsycholożka dr Olga Kamińska [WIDEO]
28.02.2021
Substancja, która znajduje się w opakowaniach plastikowych, może być szkodliwa dla rozwoju dziecka – tak wynika z badania szwedzkich naukowców
Otwierasz rano oczy i swoje pierwsze kroki kierujesz w stronę kuchni i ekspresu do kawy? Ten tekst jest dla ciebie. Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy, z potężną dawką kofeiny. Utarło się przekonanie, że to właśnie kawa dodaje nam rano energii i witalności. Czy jest tak w rzeczywistości?
Spis treści
Poranna kawa a hormon stresu
Badania potwierdzają, że po przebudzeniu poziom kortyzolu – hormonu stresu – jest podwyższony. Poranny pośpiech, szykowanie się w biegu do pracy, niepewność dnia. A to tego kortyzol. Czy potrzebujemy jeszcze filiżanki kawy, z pobudzającą kofeiną? Okazuje się, że nie. Sięgnijmy po nią jakiś czas po wstaniu, gdy poziom hormonu stresu się zmniejszy. Przykładowo, jeśli budzisz się o 6.30, po pierwszą dawkę kofeiny możesz sięgnąć między 9.30 a 11.30. Wtedy dostarczysz organizmowi niezbędnej energii, która pozostanie z tobą na resztę dnia. Jeśli wypijesz ją wcześniej, możesz dodatkowo podnieść poziom kortyzolu. Po jaki napój sięgać po wstaniu z łóżka? Dobrym wyborem jest np. woda z cytryną.
Kawa a wydajność codziennych treningów
Czy wiesz, że kawa może być alternatywą dla suplementów zawierających kofeinę, m.in. środków, po które sięgamy przed treningiem? Kofeina może opóźniać zmęczenie wysiłkiem oraz poprawiać siłę mięśni. Wypij kawę 30-60 minut przed treningiem, wtedy zoptymalizujesz jej wpływ na wydajność ćwiczeń. Poziom kofeiny w twoim organizmie skoczy do maksimum, a ty osiągniesz dzięki temu najlepsze treningowe efekty.
Filiżanka kawy każdego dnia – drogocenne właściwości
Kawa w umiarkowanych ilościach może wpłynąć bardzo dobrze na nasze codzienne funkcjonowanie. Oprócz wspomnianej dawki energii i wsparcia treningów – kawa oddziałuje na nasze zdrowie:
- chroni przed cukrzycą,
- zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona,
- ma działanie antydepresyjne,
- zawiera cenne antyoksydanty,
- wspiera spalanie tłuszczu,
- poprawia potencję.
Nie możemy też zapomnieć o walorach społecznych – filiżanka kawy łączy z ludźmi. Nie ma nic lepszego niż wypad na kawę z koleżanką czy przerwa na małą czarną w pracy.
Wpływ kawy na organizm – o czym jeszcze należy pamiętać?
Powyżej opisaliśmy walory, jakie może nieść picie kawy. Należy jednak pamiętać, że kawa to używka. Dlatego też warto kontrolować dzienną dawkę kofeiny, jaką dostarczamy naszemu organizmowi. O czym nie możemy zapomnieć?
- nie pij więcej niż trzy filiżanki dziennie. Kawa wypłukuje magnez i cenne minerały. Ich niedobór wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie. Jeśli pijemy jedną, dwie filiżanki kawy dziennie nie musimy się specjalnie martwić. Jeśli jednak kawa towarzyszy nam cały dzień, musimy liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi. Najlepiej ograniczyć kawę lub suplementować wspomniany magnez,
- pij kawę maksymalnie do pięciu godzin przed snem – kofeina pobudza. Picie jej wieczorem lub przed snem może skutkować bezsennością. Co więcej, problemy ze snem mogą potęgować uczucie lęku, niepokoju, stresu. Dlatego też, jeśli chcesz się cieszyć zdrowym, spokojnym snem – zrezygnuj z kawy w godzinach wieczornych. To już czas na wyciszenie.
Źródło: Healthline
Poleć ten artykuł koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

26.02.2021
„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

21.02.2021