Przejdź do treści

Katarzyna Dowbor o menopauzie: „To wcale nie jest moment, kiedy kończy się życie. Wciąż jesteśmy prawdziwymi kobietami”

Na zdjęciu Katarzyna Dowbor- HelloZdrowie
Katarzyna Dowbor akceptuje swoją dojrzałość i czerpie z niej jak najwięcej Fot. ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. To święto ustanowiła 23 lata temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na kwestie tych etapów życia kobiet oraz mężczyzn. Jednak spadek hormonów płciowych nie musi oznaczać, że coś się w życiu kończy. „Mam w sobie chyba nawet większą radość życia niż kiedyś, bo wcześniej głównie spędzałam czas w pracy, a teraz wiem, że dopiero się rozkręcam, że to początek mojego czasu w życiu” – mówi o swoim doświadczeniu Katarzyna Dowbor w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”. 

„Po menopauzie mam w sobie większą radość życia”

Katarzyna Dowbor, ikona telewizji, udzieliła wywiadu „Wysokim Obcasom”. Znaczna część rozmowy przeprowadzonej przez Magdalenę Keler poświęcona jest tematowi dojrzałości oraz menopauzy, która zdaniem Dowbor niczego w życiu nie zmienia. Sama jest od lat ambasadorką linii kosmetyków postmenopauzalnych. Jak mówi, nie wstydzi się tego, że jest symbolem dojrzałości. Misją Dowbor jest sprawienie, żeby kobiety uwierzyły, że menopauza nie jest końcem życia.

„Walczę o to, żeby przekonać kobiety, że menopauza niczego nie zmienia. Że to wcale nie jest moment, kiedy kończy się życie. Wciąż jesteśmy prawdziwymi kobietami. Tak samo wartościowymi” – podkreśla.

Uważa, że sama to udowadnia na każdym kroku.

Po menopauzie wcale nie straciłam atrakcyjności, wciąż jestem aktywna, jeżdżę konno, na nartach, żegluję, pracuję zawodowo – wymienia. – Mam w sobie chyba nawet większą radość życia niż kiedyś, bo wcześniej głównie spędzałam czas w pracy, a teraz wiem, że dopiero się rozkręcam, że to początek mojego czasu w życiu”.

Dobor cieszy się, że swoją popularność może wykorzystać na przełamanie menopauzalnego tabu, które wciąż dotyczy wielu kobiet. Zauważa, że najtrudniej jest w małych miejscowościach, gdzie brakuje edukacji i uzmysłowienia kobietom, że mimo dojrzałego wieku wciąż są potrzebne i ważne. W miastach ta świadomość jest większa.

Manuela Gretkowska podcast

„Najwyższy czas odrzucić stereotypy”

Dowbor jest także jedną z ambasadorek międzynarodowej kampanii mającej odczarować menopauzę. Towarzyszą jej: Włoszka, Francuzka, Angielka i Niemka, dziennikarki oraz influencerki. Dla nich etap menopauzy jest początkiem czegoś nowego.

„Każda z nich poznała już, czym jest menopauza, ale też każda podkreślała, jak wiele jeszcze ma planów. Jedna dopiero co rozpoczęła karierę w mediach społecznościowych, druga zaczęła chodzić w końcu na randki” – opowiada Dowbor.

I dalej:

„To, co ważne w tej kampanii, to także podkreślenie, że bez względu na szerokość geograficzną, kolor skóry niewiele się różnimy. Każdą z nas ta menopauza dosięgnie. Śmieszą mnie czasem komentarze młodych ludzi: 'Niech ona już lepiej idzie na emeryturę’. Mój drogi, ciebie też to spotka, nie uciekniesz przed starością”.

Zdaniem dziennikarski telewizyjnej, winne są stereotypy przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Najwyższy czas te stereotypy odrzucić. Tak dużo już wywalczyłyśmy, przyjmijmy, że nie ma czegoś takiego jak 'nie wypada’ i jeśli moja serdeczna koleżanka, która nosi się cała na niebiesko, łącznie z makijażem, ma taką fantazję, to dajmy jej żyć” – podkreśla.

Uważa także, że krytyka jest potrzebna, bo bez niej mogłoby to skończyć się zarozumiałością. Dlatego też, gdy ktoś jej mówi, że w jej wieku nie powinna już nosić szortów, to ma prawo do takiej opinii. Ale ona i tak zrobi to, co zechce.

Ja i tak te szorty nosić będę, bo uważam, że w moim wieku można wciąż nosić wszystko, na co się ma ochotę” – podkreśla.

Zdaniem Dowbor to, czy na 34 lata czy 64 niewiele zmienia, tym bardziej, że sama czuje się na 40. Przypomnijmy, że dziennikarka została w maju tego roku zwolniona z programu „Nasz nowy dom”. Przypuszcza, że padła ofiarą ageizmu. Jednak dla niej wiek nie oznacza, że ma zrezygnować z aktywności zawodowej i rozwoju.

„Nie wyobrażam sobie, że nagle siądę i będę tylko czytać książki i zajmować się zwierzętami. Za bardzo media kocham, poświęciłam im większość życia. Co więcej, to praca, która wciąż sprawia mi przyjemność” – podkreśla.

źródło: „Wysokie Obcasy”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: