Przejdź do treści

Jej Perfekcyjność nie żyje. Odeszła ikona polskiej społeczności LGBT+

Jej Perfekcyjność była symbolem społeczności queer \źródło: East News
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przyjaciele wspominają ją jako osobę nietuzinkową, żyjącą według swoich zasad, nieszablonową. Społeczność LGBT+ zawdzięcza jej liczne Parady Równości, działalność aktywistyczną i autorski talk-show „Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka”. Miała plany i apetyt na więcej. Queerowa działaczka i aktywistka, socjolożka, medioznawczyni oraz wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim znana jako Jej Perfekcyjność zmarła nagle, pozostawiając bliskich i fanów w żałobie.

„Dzięki niej stawaliśmy się sobą”

O śmierci aktywistki i działaczki LGBT posługującej się pseudonimem Jej Perfekcyjność poinformowała jej rodzina na jej profilu społecznościowym. Ta wiadomość zasmuciła i zszokowała społeczność queer, której Jej Perfekcyjność była bliska. Aktywistka zmarła 23 kwietnia. Bliscy, oprócz informacji o śmierci, zamieścili także ciepłe wspomnienie na jej temat:

„Była przede wszystkim artystką, a jej medium było jej życie. Żyła z niezwykłą odwagą, zmieniała rzeczywistość wokół siebie, miała ogromny wpływ na ludzi. Nie była osobą kryształową, ale z pewnością zasłużoną dla ruchu LGBTQ+ – przez wiele lat przewodniczyła Paradzie Równości, zakłada Queer UW i inne fundacje działające na rzecz osób nieheteroseksualnych. Dla wielu z nas była oazą wolności, dzięki niej stawaliśmy się sobą. (…) – czytamy na jej profilu.

Jej Perfekcyjność była socjolożką, medioznawczynią oraz wykładowczynią na Uniwersytecie Warszawskim. Zasłynęła przede wszystkim swoim autorskim programem „Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka”, który polegał na zapraszaniu do dyskusji gości z bardzo różnych środowisk. Ostatnią gościnią była Urszula Chowaniec, grubancypantka.

Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy Terapeuci dla LGBT+

Zaangażowana, oddana i z planami na przyszłość 

Jak podaje magazyn „Replika”, Jej Perfekcyjność startowała właśnie z najnowszym projektem „miejsce.lgbt”, polegającym na wskazywaniu querrowych miejsc na mapie Polski za pomocą aplikacji. Aktywistka spełniała się także naukowo, przewodząc organizacji studenckiej na Uniwersytecie Warszawskim pod nazwą Queer UW. Od 2011 do 2016 roku była jedną z głównych organizatorek Parady Równości. Była prezeską fundacji LGBT Business Forum i Pro Diversity. To właśnie ona była pionierką w szkoleniu firm i biznesów w tematach LGBT+.

Jej perfekcyjność była także pomysłodawczynią inicjatywy Whatever oraz Whatever Queer Festivalu, promujących szeroko rozumianą kulturę queer.

źródło: Replika

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?