Przejdź do treści

Janina Ochojska: „jeśli chodzi o Polskę, o stan zdrowia Polski, to Polska jest chorym krajem”. I nie sposób się z nią nie zgodzić

Janina Ochojska / fot. https://mwmedia.pl/
Janina Ochojska / fot. https://mwmedia.pl/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Za nami konwencja Koalicji Obywatelskiej w Krakowie. Wśród osób, które zabrały na niej głos, była m.in. Janina Ochojska – polska działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Aktywistka, która obecnie zmaga się z rakiem piersi, opowiedziała jak wygląda polska służba zdrowia z jej punktu widzenia. – Jeśli chodzi o Polskę, o stan zdrowia Polski, to Polska jest chorym krajem – powiedziała w swoim przemówieniu. 

Janina Ochojska o swojej chorobie

Podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej nie wszystko toczyło się wokół polityki. Oprócz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej czy Grzegorza Schetyny przemawiała również Janina Ochojska. Słowa kobiety, która obecnie walczy z rakiem piersi, zrobiły na wielu osobach ogromne wrażenie. 

– Kiedy zdecydowałam się kandydować do Parlamentu Europejskiego, już wtedy wiedziałam, że mam raka piersi. Pomyślałam sobie: rak to nie wyrok, warto kandydować dalej. Jak wiecie państwo, zakończyło się to sukcesem – mówiła w sobotę podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Krakowie europosłanka.

A następnie opisała, jak wygląda onkologiczna, polska rzeczywistość z jej perspektywy.

– Jestem w tej chwili na drugim etapie leczenia, to znaczy jestem po mastektomii. Teraz przyjmuje drugą chemię, czyli co tydzień jestem w szpitalu onkologicznym na Kopernika. Tam próbuję się przedrzeć przez korytarz, na którym siedzi mnóstwo ludzi i trzeba uważać, by nie potknąć się o nogi. To jest przychodnia, która przyjmuje ok. 70 pacjentów dziennie. W sumie w pokojach jest ok. 25 leżanek, na których można w miarę wygodnie siedzieć, ale już nie w intymności, i przyjmować chemię.

Cała procedura trwa właściwie cały dzień. I dla osób, które mieszkają w Krakowie, jest to łatwiejsze. Ale dla osób, które przyjeżdżają z okolic Krakowa, jest to o wiele trudniejsze. (…)

Jest to klinika onkologiczna, więc jest to jedno z najlepszych miejsc, gdzie można leczyć raka. No i tak też się szczęśliwie składa, że ja mam takiego raka złośliwego, ale najlepszego do leczenia. W związku z tym nadzieje są ogromne – moje i bardzo wielu kobiet tam się leczących. Nie mniej, musimy mieć świadomość tego, że co roku 19 tys. kobiet choruje, wykrywa się u nich raka piersi. To jest bardzo dużo – mówiła dalej.

 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł

Polska służba zdrowia jest chora

Janina Ochojska dodała także, że pacjenci onkologiczni powinni mieć dostęp do lekarzy różnych specjalności, a nie tylko do onkologów.

– Taki pacjent potrzebuje wizyty chirurga, potrzebuje wizyt w poradni bólu, potrzebuje wizyt u lekarzy różnych specjalności, bo czasami, tak jak w moim przypadku, towarzyszą mi jeszcze inne choroby, a do każdego z tych lekarzy trzeba zapisać się osobno – mówiła europosłanka.

W swoim wystąpieniu wspomniała też o poniżających warunkach, w jakich muszą pracować pielęgniarki i lekarze.

– Niedawno dostałam chemię trochę później. Była godzina 19:00, więc przyszła pani salowa i powiedziała, że już muszę wyjść na korytarz, bo ona musi zamknąć salę. Ja rozumiem tę panią salową. Ona przyjechała spod Krakowa na godz. 7:00 do pracy. I o tej 19:00 chce wyjść. Musi jeszcze dojechać do domu. Nie ma pieniędzy na to, żeby salowa była wieczorem. To są być może drobiazgi wobec tego ogromu pracy, jaki nas czeka nad polepszeniem leczenia onkologicznego i nie tylko, bo jeśli chodzi o Polskę, o stan zdrowia Polski, to Polska jest chorym krajem – powiedziała.

Na koniec Janina Ochojska zapewniła wszystkich, że jej walka jeszcze się nie zakończyła i dodała, że zamierza doprowadzić ją do końca. Zachęciła też do tego, by 13 października każdy poszedł na wybory i by głosował świadomie. 

KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi

Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem. Najczęściej padającą diagnozą jest właśnie rak piersi. I podobnie jak Janina Ochojska, nie dopuszczamy do siebie myśli, że będzie źle.

Czy wiesz, czym jest KIORP? Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców. Już za kilka dni każda z was będzie mogła się z nią zapoznać.

Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który poradzi i podpowie, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi. W instrukcji znajdą się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby oraz gdzie szukać sprawdzonej wiedzy. Bliscy i współpracownicy dowiedzą się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lekarz

Ilu lekarzy przypada w Polsce na tysiąc osób? „2,4 lekarza to legenda” – twierdzi analityk NFZ

Chory leży na łóżku szpitalnym

Drastyczne cięcia budżetu NFZ. „Na leczenie będzie o 13 mld zł mniej”

Chory stoi przy oknie w sali szpitalnej

Szpital psychiatryczny likwiduje oddział neurologiczny. Pacjenci i pracownicy protestują: „W naszym regionie jest za mało łóżek”

Korytarz szpitalny

Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”

Lekarz i pielęgniarki na korytarzu szpitalnym

Centrum Onkologii wstrzymało operacje. Instrumentariuszki protestują

Korytarz szpitalny

19 szpitali w Polsce może wstrzymać przyjęcia i zabiegi. Sytuacja jest poważna

Polskie szpitale

Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia

Dlaczego lekarze są niemili? / istock

„Dlaczego jestem dupkiem?”. Lekarz Michał Głuszek wyjaśnia, dlaczego bywa niemiły dla swoich pacjentów

Zmiany w polskiej onkologii / istock

Dodatkowe pieniądze na leczenie chorób onkologicznych. Zmiany również w POZ

W Polsce brakuje chirurgów / istock

Wkrótce w Polsce zabraknie chirurgów. „Za chwilę nie będzie komu operować” – alarmują eksperci

Sala szpitalna

Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”

Lekarz

Lekarz miał 6,5 minuty na przyjęcie jednego pacjenta. „Doniosłem sam na siebie”

Pacjentka je zupę

Siostra Bożenna dotkliwie o diecie szpitalnej: „Stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega pogorszeniu podczas hospitalizacji”

Szpital

40 tys. zł odszkodowania za naruszenie praw pacjenta. Przy nazwisku mężczyzny widniał napis „pacjent HIV”, który każdy mógł zobaczyć

Jakie są prawa pacjenta w Polsce i czego możemy oczekiwać od służby zdrowia. Lista jest długa

Środki ochrony osobistej – dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kiedy musimy założyć kask, gogle i przyłbicę

Co musi zrobić lekarka z Ukrainy, by pracować w Polsce? „Takich zgłoszeń mamy 20-30 dziennie” – mówi Vira Orel, prezeska firmy Medimost

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

Kobieta protestuje przeciwko wojnie w Ukrainie

Mocny przekaz ministra zdrowia Ukrainy do rosyjskich lekarzy: „Nie potępiliście śmierci niewinnych ludzi”

Kobieta rozmawia przez telefon

Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: „Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki”

Protestujący ratownik medyczny

Koniec problemów z obsadą karetek? Adam Niedzielski: Podpisaliśmy porozumienie z ratownikami medycznymi

Kobiety w medycynie

Prof. Beata Tarnacka: Myślę, że kobiety w medycynie rzadziej wierzą w siebie i łatwiej rezygnują z podejmowania dużych inicjatyw

Protest pracowników ochrony zdrowia

Protest pracowników ochrony zdrowia. Ane Piżl:  Nie dotrę. Wygnała nas z tego kraju nienawiść do osób LGBT+

„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?

×