Przejdź do treści

Jakie ćwiczenia szkodzą przy rozejściu mięśnia prostego brzucha? Tłumaczy fizjoterapeutka

Kobieta całuje córkę w policzko, ćwicząc na podłodze
Jakie ćwiczenia szkodzą przy rozejściu mięśnia prostego brzucha? Tłumaczy fizjoterapeutka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po ciąży zauważyłaś u siebie rozejście mięśnia prostego brzucha? Ćwiczysz, ćwiczysz, ale postępów nie widać? Prawdopodobnie winne są źle dobrane ćwiczenia, które skupiają się jedynie na mięśniu poprzecznym brzucha. W jaki sposób nie należy ćwiczyć? Czego unikać? Wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.

Pani Fizjotrener

Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną kobiet. Ekspertka w szczególności zajmuje się terapią rozejścia mięśnia prostego brzucha, blizn i mięśni dna miednicy. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych fizjoterapeutek w sieci. Obecnie jej profil na Instagramie obserwuje ponad 33 tys. osób.

Fizjoterapeutka nie boi się mówić o tematach tabu. Często też uświadamia kobiety, które niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, że jakaś dolegliwość może ich dotyczyć. Tym razem zamieściła na swoim profilu na Instagramie wpis, w którym tłumaczy podstawowy błąd, jaki kobiety popełniają w trakcie pracy nad rozejściem mięśnia prostego brzucha.

Rozejście mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha jest nienaturalnym dystansem między prawą i lewą stroną mięśnia prostego w stosunku do środka przedniej ściany brzucha. Z problemem tym najczęściej borykają się kobiety po ciąży, ponieważ mięśnie te często nie wracają same na swoje miejsce po porodzie.

Jak sprawdzić, czy masz RMPB? Jeśli napinasz brzuch i pojawia się wybrzuszenie w kształcie stożka, które następnie zapada się po rozluźnieniu mięśni, znaczy, że RMPB dotyczy także ciebie. Jeśli nie jesteś pewna, możesz to sprawdzić także w inny sposób. Na leżąco ze zgiętymi nogami unieś tułów tak, jakbyś robiła brzuszki. Jeśli na linii od wyrostka mieczykowatego (najmniejsza część mostka) do spojenia łonowego zauważysz „dziurę”, w którą możesz wsunąć więcej niż jeden palec, to niestety masz RMPB.

Monika Grzegorzewicz / Instagram.com

Błąd w rehabilitacji RMPB

Jak zaznacza Włodarczyk, kobiety popełniają błąd w trakcie pracy nad rozejściem mięśnia prostego, ćwicząc jedynie mięsień poprzeczny brzucha.

Jak słyszę, że ktoś pracuje rok nad rozejściem mięśnia prostego brzucha bez efektów to prawie zawsze okazuje, się że ćwiczy tylko mięsień poprzeczny brzucha. BŁĄD!!

Badanie z 2016 roku przeprowadzone na 26 kobietach z rozejściem wykazało, że aktywacja mięśnia poprzecznego brzucha nie wpływa na zbliżenie brzuśców mięśnia prostego brzucha – pisze fizjoterapeutka.

(Źródło: Behavior of the Linea Alba During a Curl-up Task in Diastasis Rectus Abdominis: An Observational Study. Lee D, et al. J Orthop Sports Phys Ther. 2016.)

Których ćwiczeń więc unikać?

Wnioski:

  • ćwiczenia oparte na aktywacji mięśni poprzecznego brzucha i trenujące ten mięsień nie powodują, że zmniejsza się rozejście mięśni prostych brzucha.
  • Po drugie: deska (plank) sama w sobie jest ćwiczeniem, które kobietom z rozejściem bardzo szkodzi i wręcz pogłębia rozejście oraz wpływa na osłabienie mięśni dna miednicy i obniżenie narządów, ponieważ zwiększa się bardzo ciśnienie w jamie brzucha!!

– wyjaśnia Włodarczyk.

Kobieta mierzy obwód w talii

Ekspertka dodaje także, że mięsień poprzeczny brzucha po ciąży także należy ćwiczyć, jednak ważne, by robić to odpowiednio.

Ćwiczcie mięsień poprzeczny, ale nie tylko, nie jako jedyny, terapię zaczyna się od przywrócenia balansu w pracy mięśni głębokich i mięsień poprzeczny jest jednym z nich. Ale nie od tego zaczyna się pracę. Zachęcam do współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym – wyjaśnia fizjoterapeutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?