Przejdź do treści

Jak wygląda objęte kwarantanną chińskie miasto? Krótkometrażowy film z Wuhan jest przerażający

Wuhan
Jak wygląda objęte kwarantanną chińskie miasto? Krótkometrażowy film z Wuhan jest przerażający/ Unsplash, fot. Benjamin Chris
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wstrząsający film z objętego kwarantanną chińskiego miasta Wuhan podbija Internet. Kadry robią ogromne wrażenie, a obrazy sprawiają wrażenie wyjętych wprost z postapokaliptycznych filmów. Wymarłe miasto, opustoszałe ulice, czasem jedynie można spotkać kogoś z maseczką na twarzy. Tak wygląda obecnie 11-sto milionowa aglomeracja, w której zaczęła się epidemia koronawirusa.

[virus_map]

Koronawirus w Polsce – mapa i aktualności

 

Wuhan „miastem duchów”?

23 stycznia 2020 roku, godz. 10 rano, Wuhan. Puste ulice, wyludnione budynki, zamknięte sklepy, zawieszona komunikacja. Miasto odcięte od świata. Na ulicach można spotkać jedynie kilku wędrowców, którzy spacerują lub łowią ryby. Wydaje się, że mają 11-sto milionowe miasto tylko dla siebie. Wuhan zostało objęte kwarantanną przez rozprzestrzeniającego się wirusa SARS-Cov-2 pod koniec 2019 roku. Aż trudno uwierzyć, że to prawdziwe kadry, a nie fragmenty postapokaliptycznego filmu.

Krótkometrażowy film „Wuhan: The Long Night”

Akcja filmu zaczyna się 23 stycznia o godzinie 10.00 rano, a kończy się 31 stycznia o 18.00. Daty nie pozostają bez znaczenia, bowiem jest to pierwszy tydzień  kwarantanny w mieście Wuhan. Film pokazuje opustoszałe ulice, zablokowane mosty oraz zamknięte sklepy i restauracje. Kamera filmuje także kilku przechodniów, którzy spacerują po mieście, oraz pojedyncze osoby uprawiające jogging lub łowiące ryby. W jednej z ostatnich scen widzimy mężczyznę, który wychylając się z okna śpiewa słynną chińską piosenkę „My Motherland”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Filmowcy uwięzieni w Wuhan z powodu kwarantanny

Zaledwie czterominutowa produkcja powstała przez przypadek. Filmowcy przyjechali do Wuhan, aby nakręcić film fabularny. W tym czasie wybuchła epidemia koronawirusa, a miasto zostało odcięte od świata. W ten sposób Reżyser Lan Bo i jego ekipa filmowa zostali uwięzieni w Wuhan z powodu kwarantanny. Zdjęcia poprzedniej produkcji zostały odwołane, więc reżyser postanowił uwiecznić obraz objętego epidemią miasta.

Ekipa chciała w Wuhan zrobić coś sensownego. Nagrać to, co się stało. Po pierwsze, od czasu zamknięcia Wuhan nie było filmu prezentującego tak panoramiczny widok miasta. Po drugie, uważam, że będą to cenne obrazy do celów historycznych i innych filmów dokumentalnych

– powiedział portalowi Sixth Tone Lan Bo.

Ekipa nagrywała wszystko za pomocą telefonów komórkowych. Produkcja trafiła na chińską platformę społecznościową Weibo i od razu stała się hitem. Reżyser pod wpływem popularności krótkometrażówki zapowiedział rozwinięcie jej w film dokumentalny.

Koronawirus – jaki jest stan obecny?

Z oficjalnego, aktualizowanego raportu (dostępnego tutaj) wiemy, że:

  • do tej pory potwierdzono 83704 przypadków zakażenia koronawirusem (najwięcej w Chinach i Włoszech, ale wirus pojawił się już także w Tajlandii, Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Finlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Nepalu, Francji, Niemczech, Belgii, Austrii),
  • z powodu koronawirusa zmarło 2859 osób,
  • wyleczono 36654 osób.

Wszelkie bieżące informacje dotyczące zasad postępowania z osobami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem umieszczane są na stronie GIS i MZ, a informacje dla podróżujących na stronie resortu dyplomacji.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: