Przejdź do treści

Jak powstawała Krótka Instrukcja. O Menopauzie? Obejrzyj relację z warsztatów [WIDEO]

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Prace na Krótką Instrukcją. O Menopauzie trwały kilka miesięcy. W drugiej edycji warsztatów wzięły udział zarówno kobiety pre- i postmenopauzie wspierane przez bliskie im osoby, jak i ekspertki m.in. z takich dziedzin, jak endokrynologia, ginekologia, fizjoterapia uroginekologiczna, psychologia, seksuologia czy polityka zdrowotna wobec kobiet w miejscu pracy. Dlaczego zdecydowały się współtworzyć z nami Krótką Instrukcję. O Menopauzie?

 

Krótka Instrukcja o Menopauzie jest bezpłatnym, ogólnodostępnym poradnikiem tworzonym przez kobiety, lekarzy, lekarki, ich bliskich i fundacje oraz organizacje zajmujące się poprawą sytuacji kobiet w Polsce. Do współpracy przy nim nasze zaproszenie przyjęły m.in. ginekolog-położnik prof. Marzena Dębska, dr Katarzyna Skórzewska – ginekolog endokrynolog, dr Monika Łukasiewicz – ginekolog i seksuolog, fizjoterapeutka uroginekologiczna Martyna Naimska czy psychoterapeutka Małgorzata Liszyk-Kozłowska. W warsztatach wzięły udział także m.in. Emilia Pobiedzińska – znana w sieci jako @spauzowanapl, Anna Samsel z Fundacji Kulczyk, Paulina Kumięga z Fundacji Polki w Medycynie, Aleksandra Laudańska z Mameno czy Alina Kuźmina z Fundacji Gospodyni. Warsztaty prowadzili Alicja Sekret, Robert Statkiewicz oraz Filip Purgał z Fundacji Ludzie i Medycyna.

„Krótką Instrukcję. O Menopauzie tworzymy na podstawie prawdziwych doświadczeń i każda rada jest poparta słowami kobiety lub osoby lekarskiej, która współpracuje z nami i współtworzy tę treść” – mówi Marta Ploch, która koordynowała prace nad publikacją. „Krótka Instrukcja o Menopauzie ma przede wszystkim cel dostarczać praktycznych wskazówek i być poręcznym i podręcznym narzędziem, które ułatwi nam poruszanie się w świecie, kiedy naszą rzeczywistością jest menopauza lub perimenopauza” – dodaje.

„Okres transformacji menopauzalnej i pomenopauzalnej to moja misja i pasja. Zależy mi na tym, żeby docierać z rzetelną informacją i wsparciem do kobiet w okresie transformacji” – zauważa Katarzyna Skórzewska, ginekolog endokrynolog. „Zaangażowałam się w pracę nad instrukcją, ponieważ jest to palący problem. Kobiety boją się utraty kobiecości, choć może to być piękny czas” – dodaje z kolei ginekolog-położnik prof. Marzena Dębska.

Na ciekawy wątek zwraca też uwagę edukatorka Emilia Pobiedzińska, znana w sieci jako @spauzowanapl: „Przez to, że media bardzo często pokazują kobiety menopauzalne jako starsze, te młodsze po 35 r.ż, ok 40. nie mają pojęcia, że wchodzą w okres menopauzy. Dlatego musimy zrobić taką broszurę” – mówi o swoim zaangażowaniu w pracę nad Krótką Instrukcją. O Menopauzie. „Kobiety chcą wiedzieć, jak mają rozmawiać z lekarzem, jak się leczyć, jak sobie pomóc i często chcą wiedzieć, jak ten stan, w którym się znajdują, komunikować w domu i w pracy” – zauważa.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.