Przejdź do treści

IKEA Kraków wprowadziła wtorki przyjazne sensorycznie dla osób ze spektrum autyzmu

IKEA Kraków wprowadza wtorki przyjazne sensorycznie dla osób ze spektrum autyzmu/ IKEA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wystarczy mały gest, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. I właśnie taki krok w stronę autystyków zrobiła krakowska IKEA, wprowadzając od 11 lutego wtorki przyjazne sensorycznie. W te dni muzyka i reklamy są wyłączone, oświetlenie przyciemnione, wydzielona jest też specjalna strefa wyciszenia, a także kasy z pierwszeństwem dla klientów ze spektrum autyzmu. Brawo!

Krakowska IKEA przyjazna osobom ze spektrum autyzmu

W krakowskiej IKEI każdy wtorek od 11 lutego jest „cichym dniem”. Dzięki temu osoby wrażliwe sensorycznie mogą zrobić zakupy w spokoju. Dla ich komfortu wszystkie światła w sklepie są przyciemnione, muzyka, ekrany, komunikaty dźwiękowe i reklamy wyłączone. Podawany jest jedynie komunikat informujący o zamknięciu sklepu, jednak czytany przez lektora stonowanym tonem.  Ponadto we wszystkich łazienkach głośne suszarki zostały zastąpione ręcznikiem papierowym. Szwedzka firma poinformowała także, że utworzyła uprzywilejowane kasy oraz specjalne strefy, w których można odreagować stres.

Ponadto IKEA zadbała także o przeszkolenie swoich pracowników. Szereg zorganizowanych szkoleń i spotkań z ekspertami pomogły im zrozumieć, jak osoby ze spektrum postrzegają świat i dlaczego wykazują nietypowe zachowania.

„Ciche dni i godziny”

Nieprzypadkowo wybrano wtorek na „cichy dzień”. W tym samym dniu podobną akcję organizuje pobliska Galeria Bronowice.

IKEA dołącza w ten sposób do miejsc przyjaznych osobom z autyzmem. Do tej pory podobne działania wprowadziły już w niektórych swoich sklepach m.in Auchan, Carrefour czy Galeria Katowicka.

IKEA Kraków wprowadza wtorki przyjazne sensorycznie dla osób ze spektrum [link id="259"]autyzmu[/link]/ IKEA

„Cichy wtorek” i co dalej?

Dlaczego jedynie w Krakowie zdecydowano się na takie posunięcie?

W IKEA zawsze staramy się być otwarci na wszystkich i każdemu klientowi zapewnić maksymalny komfort zakupowy. Wtorki Przyjazne Sensorycznie to lokalna inicjatywa IKEA Kraków i na ten moment nie możemy jednoznacznie potwierdzić czy akcja lub podobne inicjatywy zostaną wprowadzone również w innych naszych lokalizacjach. Jednocześnie chcielibyśmy zapewnić, że staramy się utrzymać taki sam standard obsługi we wszystkich naszych lokalizacjach – będziemy więc analizować rozwiązanie oraz badać ew. możliwości realizacji w innych jednostkach

– informuje IKEA w podanym na stronie komunikacie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.