Francja: Bezpłatna antykoncepcja dla kobiet w wieku 18-25 lat
Bezpłatne środki antykoncepcyjne będą dostępne dla kobiet w wieku 18-25 lat we Francji od najbliższej soboty (8 stycznia 2022). To rozszerzenie programu, który do tej pory był skierowany dla nastolatek poniżej 18. roku życia. Projekt ten jest odpowiedzią na spadek zainteresowania antykoncepcją wśród młodych kobiet, który najprawdopodobniej pojawił się z powodów finansowych.
Antykoncepcja we Francji
Bezpłatna antykoncepcja dla nieletnich nie jest we Francji nowością. Dostęp do środków antykoncepcyjnych mają one bowiem już od 2013 roku. W sierpniu 2020 roku grupę poszerzono o dziewczęta mające mniej niż 15 lat. Jak wynika z oficjalnych danych, dzięki temu udało się zauważalnie ograniczyć liczbę aborcji (co roku niemal 1 tys. dziewczynek w wieku od 12 do 14 lat zachodziło w nieplanowaną ciążę, a 770 z nich decydowało się na jej usunięcie).
Teraz projekt będzie obejmować dodatkowe 3 miliony kobiet w wieku 18-25 lat. Inicjatywa dotyczy pigułek, wkładek domacicznych, plastrów antykoncepcyjnych oraz innych metod bazujących na hormonach steroidowych.
Inicjatywa dla kolejnych milionów kobiet
Rozszerzenie programu Francja ogłosiła już we wrześniu 2021 r. Decyzja ta została podjęta w oparciu o wyniki badań, które wskazywały spadek zainteresowania antykoncepcją głównie z powodów finansowych. Dodatkowo nastolatki zachodzące w nieplanowaną ciążę często mają niepewną sytuację finansową.
Program bezpłatnych środków antykoncepcyjnych jest częścią działań podjętych przez prezydenta Emmanuela Macrona w celu wzmocnienia praw kobiet i zmniejszenia ubóstwa wśród młodzieży.
Teraz 100 proc. refundacja antykoncepcji będzie dostępna w sumie dla 1,6 mln kobiet poniżej 26. roku życia. Jest to bowiem moment, w którym tracą one możliwość korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Francuskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że co roku państwo ma przeznaczać na ten cel około 21 mln euro.
Polecamy
Gigantyczny popyt na wazektomię po wyborach w USA. Amerykanie obawiają się o dostęp do aborcji
„Nie trzeba być złotym medalistą, żeby to założyć”. Uczestnicy igrzysk olimpijskich w Paryżu dostali prezerwatywy na powitanie
Zamieszanie w aptekach z tabletkami „dzień po”. „Nie znam farmaceuty, który odważyłby się to zrobić” – twierdzi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Tabletka „dzień po” bez recepty? Nie dla Polek! Prezydent zawetował ustawę
się ten artykuł?