Przejdź do treści

Farmaceuta nie odmówi sprzedaży prezerwatyw. Może jednak nie sprzedać innych określonych produktów leczniczych

Tekst o zasadach odmowy sprzedaży produktów leczniczych. Na zdjęciu: Prezerwatywa na błyszczącej czerwonej powierzchni - HelloZdrowie
Prezerwatywy - czy można je kupić w aptece? / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Farmaceuta nie może odmówić sprzedaży prezerwatyw. „Procedowana w parlamencie ustawa o zawodzie farmaceuty nie zawiera zapisów o klauzuli sumienia farmaceutów” – pisze Naczelna Izba Aptekarska. Istnieją jednak inne produkty lecznicze, których może nie sprzedać klientowi. 

Sprzedaż prezerwatyw w aptece

W środę internet zalały newsy dotyczące zmian w ustawie o zawodzie farmaceuty. Z wielkim sprzeciwem spotkał się rzekomy zapis o klauzuli sumienia farmaceutów.

„W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami jakoby w procedowanej przez parlament RP ustawie o zawodzie farmaceuty znalazły się zapisy dotyczące klauzuli sumienia farmaceutów, stanowczo dementujemy te nieprawdziwe informacje i sprzeciwiamy się dalszemu ich rozpowszechnianiu” – czytamy w oficjalnym stanowisku Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Okazuje się więc, że żadnych zmian w zakresie sprzedaży prezerwatyw NIA nie przewiduje. Procedowany obecnie projekt ustawy o zawodzie farmaceuty rozszerza prawo do odmowy wydania produktu o wyroby medyczne, ale wyłącznie w szczególnych przypadkach, gdy mogą one zostać użyte w celach pozamedycznych.

Prawo odmowy wydania z apteki określonych produktów leczniczych ściśle reguluje art. 96 ust. 5 ustawy „Prawo farmaceutyczne”, które jednoznacznie wskazuje na przesłanki, jakie mogą kierować farmaceutą lub technikiem farmaceutycznym podczas podejmowania decyzji o odmowie.

Klauzula dobrego Samarytanina. Błędy popełniane nieumyślnie w ramach walki z koronawirusem nie będą karane

Kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży?

Farmaceuta może odmówić wydania produktu, który może skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia pacjenta lub gdy istnieje podejrzenie o zastosowaniu danego preparatu leczniczego w celach pozamedycznych (np. odurzenie pseudoefedryną).

Jak tłumaczy Naczelna Izba Lekarska, obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów o statusie wyrobów medycznych, które jeszcze do niedawna były zarejestrowane jako leki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?