Ekologiczne opakowanie na frytki ze skórek ziemniaka

Grupa włoskich designerów – Simone Caronni, Paolo Stefano Gentile i Pietro Gaeli – stworzyła opakowanie na frytki ze skórek ziemniaka. Jest to alternatywa dla opakowania papierowego.
„Tradycyjne uliczne opakowanie do żywności ma bardzo krótki czas użytkowania i nie nadaje się do recyklingu. Peel Saver to zrównoważony środek, którego celem jest zastąpienie uplastycznionego opakowania papierowego ” – mówi Simone Caronni dla serwisu „Dezeen”.
Włosi zaobserwowali, w restauracjach obierki po ziemniakach są wyrzucane do śmieci. Postanowili stworzyć opakowanie bardziej trwałe niż papierowe, wykorzystując do tego recykling odpadków.

Źródło: Instagram @simonecaronni_id
Opakowanie ze skórek ziemniaków, nazwane Peel Saver, składa się ze skrobi i składników wodnistych, które w trakcie mięknięcia wiążą się ze sobą i twardnieją.
Początkowo skórkę ziemniaka podaje się procesom moczenia i suszenia, następnie przekłada się je do okrągłej formy. Pierwotnym pomysłem było zastosowanie żelatyny lub naturalnego kleju, jednak okazało się, że wystarczy substancja, która wydobywa się ze skórek podczas ich obróbki.

Źródło: Instagram @simonecaronni_id
Opakowanie jest biodegradalne, zatem po zużyciu może służyć jako nawóz do roślin lub karma dla zwierząt.
”Dziś jest koniecznością, aby produkty i opakowania były trwałe i nadające się do recyklingu. Ten projekt jest dowodem na to, jak wiele można jeszcze zrobić w tym kierunku”
Obecnie projektanci nie mają funduszy na rozszerzenie swojego projektu na większą skalę. Liczą jednak, że znajdą sponsora a ich projekt zastąpi papierowe opakowania.
Najnowsze w naszym serwisie

O prawach kobiet, mniejszości i multikulturalizmie. Konferencja, na której warto być

Czym jest japońskie amae i dlaczego wielka szkoda, że my, Polacy, nie umiemy tak mówić o swoich uczuciach?

Mediacja rówieśnicza, czyli sposób na rozwiązywanie konfliktów

Metoda symultaniczno-sekwencyjna. Jak wspomaga naukę czytania?
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

Mariusz Kędzierski: „Ręce nie są aż, a tylko narzędziem. A jeśli je masz, jesteś na lepszej pozycji startowej niż ja”

„Kryzys wieku średniego to skutek syndromu bycia miłym facetem”

Ma 21 lat, tytuł miss i doświadczenie śmierci klinicznej. Aleksandra Wielogórska zawdzięcza życie przypadkowym przechodniom

Michelle Pfeiffer: „Teraz już nie muszę wyglądać młodo. Teraz mogę wyglądać dobrze na swój wiek”
się ten artykuł?