Dodatkowa premia za chodzenie z tacą na głowie. Ola Petrus skomentowała skandaliczną propozycję pracy
Obowiązkowe przebranie się za piratów, premiowane chodzenie z tacą na głowie i „otwartość na patologię”. A to wszystko w klimacie nadmorskim i za 4 tysiące netto za weekend. Taką oburzającą ofertę pracy na czas wieczoru kawalerskiego skierował pewien internauta wobec osób z niskorosłością. „Bawcie się Panowie, bawcie” – napisała gorzko Ola Petrus, stand-uperka i aktywistka. Skierowała też wymowne słowa do przyszłej żony kawalera.
„Osoby otwarte na używki, nagość i całą patologię”
Ola Petrus urodziła się z achondroplazją, chorobą genetyczną, która powoduje niski wzrost. Stand-uperka i aktywistka ma 122 cm wzrostu. Często zabiera głos w obronie osób z niepełnosprawnościami. Nie ma w niej zgody na dyskryminację, poniżanie i upokarzanie mniejszości.
Ostatnio na swoim profilu na Facebooku zamieściła screen skandalicznego wpisu z „ogłoszeniem o pracę”. Jego autorem jest mężczyzna planujący zorganizowanie, w jego mniemaniu, niezapomnianego wieczoru kawalerskiego. Poszukuje w tym celu osób z niskorosłością, które wprowadzą gości w wyśmienity nastrój. Mają być przebrane za piratów, chodzić z tacami na głowach i być „otwarte na używki, nagość i całą patologię”. Zabawa ma odbyć się na jachcie. Autor wpisu nie kryje dumy z przygotowanej przez siebie oferty, ponieważ nie dość, że pracownikom oferowana jest kwota ok. tysiąca zł za dzień, to dodatkowa zapewnia im jeszcze „szacunek i świetną zabawę”.
„W tym punkcie już szacunek się dawno skończył”
Ola Petrus nie mogła przejść obojętnie wobec tak oburzających słów, naruszających godność osób z nieskorosłością, które miałby służyć jako maskotki dla uczestników zabawy.
„Jest rok 2023. 10 lat temu takie ogłoszenia wywoływały we mnie smutek i poczucie upokorzenia. 5 lat temu opowiadałam o nich na scenie w ramach żartu, jakie to ludzie mają durne pomysły. A teraz jedyne osoby, na które patrzę z politowaniem i czystą odrazą, to organizatorzy i uczestnicy takich wydarzeń” – napisała gorzko w swoich mediach społecznościowych.
W dalszej części wpisu odniosła się do wspomnianego „szacunku”, który stoi w sprzeczności z całą tą propozycją.
„Ciekawe gdzie ten szacunek, skoro już sama propozycja sugeruje, że bawi ich widok konkretnych osób. Z tacami na głowie. W tym punkcie już szacunek się dawno skończył” – oświadczyła.
Zwróciła się bezpośrednio do organizatorów i uczestników wieczoru kawalarskiego.
„Ale bawcie się Panowie, bawcie. Niech Wam się marzy, że za ten wielki hajs kupicie trochę klasy. Bo może i byście chcieli być jak Freddie Mercury ale wyszedł Wam Ferdek Kiepski”.
Stand-uperka ma też radę dla przyszłej żony kawalera: „uciekać najdalej jak się da”.
„Bo tę czerwoną flagę to widać z kosmosu” – podsumowała.
Ola Petrus udzieliła kiedyś wywiadu HelloZdrowie, w którym wyznała, że trudno jest uciec od stereotypowego, czasami wręcz karykaturalnego przedstawiania osób niskorosłych w mediach. Powiedziała wtedy:
„Może to jest dosyć drastyczne porównanie, ale zanim ktoś rzuci argument, że kiedyś osoby niskorosłe były tylko w cyrkach, przypominam, że kiedyś też osoby czarnoskóre były przedstawiane jedynie w formie 'black face’, czyli przerysowanych, karykaturalnych postaci białych ludzi wymalowanych czarną farbą. I ktoś to uznawał za normalne. W obecnych czasach coś takiego jest traktowane jako najgorszy przejaw rasizmu i wiąże się z ogromnymi konsekwencjami prawnymi i wizerunkowymi” – podkreśla Ola Petrus.
Rozwiń
Zobacz także
„Panowie nie mają absolutnie żadnych oporów, żeby napisać: zawsze chciałem się przespać z niskorosłą” – mówi Ola Petrus
„To nie o to chodzi, żebyśmy wszystkie wyglądały tak samo, tylko żebyśmy patrzyły na siebie i myślały: Jestem dobra taka, jaka jestem”. Niskorosła stand-uperka Ola Petrus o akceptacji swojego ciała
Jak rozpoznać karłowatość? Czy to tylko niski wzrost?
Polecamy
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
„To fascynujące, jak algorytmy nie zgadzają się ze sobą w kwestii mojej płci”. Transpłciowa aktywistka sprawdziła, kiedy sutek „staje się” kobiecy
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
się ten artykuł?