Przejdź do treści

Diane von Fürstenberg: feministka w szlafrokowej sukience

Diane Von Furstenberg Zdjęcie: JP Yim/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Joga na stres. Ćwiczenia relaksujące, dzięki którym odprężysz ciało i duszę 
Coming out w wieku 95 lat? To możliwe! Maybelle Blair, zawodniczka kobiecej ligi bejsbola, wychodzi z szafy
Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii

Choć zaprojektowała tylko jedną sukienkę, w świecie mody jest prawdziwą królową. Jak sama podkreśla jest zdeklarowaną feministką, która pragnie ubierać swoje klientki w klasycznie kobiece sukienki.  Jej wybory sercowe mogłyby spokojnie stać się inspiracją do scenariusza filmowego. Poznajcie jedyną w swoim rodzaju  – Diane von Fürstenberg.

Wrap dress” – wzorzysta, kopertowa sukienka – na przestrzeni lat stała się równie popularna co mała czarna Coco Chanel. Pierwszy model powstał w 1974 roku. Kolejne pokolenia zachwycają się  uniwersalizmem tego projektu.

Matka szlafrokowej sukienki urodziła się 31 grudnia 1946 roku w Brukseli jako Diane Simone Michelle Halfin w rodzinie Leona i Liliane. Matka Diane przeżyła obóz koncentracyjny Auschwitz a jej doświadczenia i droga życiowa była dla Diane inspiracją.  Jak mówi,  odziedziczyła po niej charakter i  wytrwałość.  Halfinowie nie byli bogaci, inwestowali jednak w wykształcenie córki. Diane uczyła się  m.in. w Szwajcarii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wtedy przeżyła też romans z koleżanką z klasy, Deanną.

Zobacz także

„To była więcej niż sukienka, to był cały styl noszenia się. Projekt jest w gruncie rzeczy bardzo prosty, bo przypomina trochę togę. Wyróżnia ją tkanina, bo zrobiona z dżerseju pięknie modelowała sylwetkę” – opowiada o swojej sukience Diane.

Kopertówka stała się stylem życia młodych Amerykanek, bo zbiegła się w czasie z rewolucją obyczajową.  Ikoniczny model trafił do Metropolitan Museum of Art, największego i najstarszego muzeum Stanów Zjednoczonych. „Projektuję dla kobiety, która kocha być kobietą. Sukces zawodowy nie szedł w parze ze szczęściem osobistym.  Diane zyskała sławę i rozgłos, imprezowała w kultowym klubie Studio 54 i miała wiele romansów, problemów z narkotykami i skandali. Przez cały ten okres korzystała z pomocy astrologów, wróżbitów i znachorów. Romanse jej i jej biseksualnego męża sprawiły, że w 1975 roku zdecydowała się na separację, a w 1983  na rozwód, po którym straciła prawa do używania tytułu księżniczki. Przeszła wtedy przez poważny kryzys, który odbił się na jej biznesie i zmusił do zmienienia otoczenia.

 

 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

W 1965 roku rozpoczęła studia ekonomiczne w Madrycie, rok później przeniosła się do Genewy, gdzie poznała swojego pierwszego męża, księcia Eduarda Egona von Fürstenberg, dziedzica fortuny Fiata. Zanim jednak za niego wyszła, prowadziła bogate życie seksualne, ostatecznie upewniając się w swojej biseksualności. Po ślubie z Egonem zyskała tytuł księżniczki.  Dzięki małżeństwu szybko awansowała do elity. Razem z mężem pozowała do okładkowego zdjęcia magazynu New York, była muzą Andy’ego Warhola. Nie chciała jednak pozostać w cieniu bogatego męża. Zdecydowałam się na karierę już kiedy wiedziałam już, że zostanę żoną Egona. Chciałam być sobą, nie tylko małą dziewczynką, która wyszła za mąż ponad stan” – mówiła po latach.

Diane von Furstenberg
Chciałam być sobą, nie tylko małą dziewczynką, która wyszła za mąż ponad stan

Po zalegalizowaniu związku z Eduardem Egonem Diane rozpoczęła staż pod okiem włoskiego projektanta Angelo Ferreti, gdzie zdobyła wiedzę i umiejętności związane z materiałami i zaprojektowała jedną ze swoich pierwszych kreacji. Po przeprowadzce do Nowego Jorku w 1969 starała się znaleźć klientów i nawiązywać kontakty z osobami w przemyśle modowym, w tym z edytorską Vogue’a, Diane Vreeland. 

W 1970 roku w hotelu Gotham w Nowym Jorku odbyła się pierwsza wystawa projektów Diane, a już dwa lata później jej marka miała własne linie produkcyjne. Dzięki wsparciu przyjaciół i rodziny Diane reklamowała się na Seventh Awenue, a inspirowana wydarzeniami związanymi z aresztowaniem czarnoskórej działaczki Angeli Davis, zaprojektowała sweter na jej cześć.

W 1974 roku wypuściła na rynek projekt dżersejowej „wrap dress”, która miała  tak fundamentalny wpływ na świat mody, że tylko w ciągu dwóch lat sprzedano ponad 5 milionów kopertówek – sukienek bez guzików i zapinek, które  zdejmowało się równie szybko, jak wkładało i były tak tanie, że mogły je nosić zarówno księżniczki, jak i zwykłe dziewczyny z amerykańskiej prowincji.

Wraz z kryzysem małżeńskim, jej prężnie rozwijający się sukienkowy biznes zaczął podupadać a sama projektantka przeprowadziła się do Paryża, gdzie próbowała szczęścia w innych branżach.  Zaangażowała się w zarządzanie wydawnictwem Salvy, organizację i sprzedaż kosmetyków oraz linię jubilerską.

W 1994 roku zmiany na języku Diane okazały się być nowotworem. Lekarze chcieli wyciąć jej część policzka i szczęki, zostawiając z dużymi bliznami, ale odmówiła tej procedury poddając się kuracji radiologicznej.

Diane von Fürstenberg
Większość baśni kończy się małżeństwem z księciem. Moja zaczęła się w momencie, kiedy takie małżeństwo się skończyło

Sukces w walce z rakiem zmotywował ją do przeprowadzenia zmian w swojej marce.  Nie przyszło to jednak łatwo, bo przez dwie dekady minimalistyczne trendy w modzie zepchnęły do lamusa „staroświeckie” modele Diane. W 1997 roku udało się ponownie zaprezentować kolekcję stworzoną na różnych aranżacjach kopertówki.  Odkurzone modele spodobały się córkom byłych klientek. W powrocie na salony pomógł Diane Barry Diller, który od 2001 roku jest jej mężem. 

 „On jest jak moja kopertowa sukienka, cokolwiek by się działo, nigdy mnie nie zawiódł. Gdy robiłam bilans moich mężczyzn, Barry zawsze wypadał najlepiej.”

Ich małżeństwo uważane jest za kontrowersyjne, bo Barry Diller jest zdeklarowanym homoseksualistą. Diane jest pierwszą kobietą, z którą zdecydował się związać. Wraz z dziećmi Diane, Tatianą i Alexandrem, prowadzi dom mody. Kreacje Diane nosiła m.in. Michelle Obama, Madonna, i Jennifer Lopez. W 2014 roku sieć E! wypuścił serię reality show „House of DVF” skupioną dookoła osób, które konkurowały ze sobą o możliwość bycia ambasadorem marki Diane. W 2016 roku Diane zaprojektowała stroje związane z kampanią prezydencką Hillary Clinton. Projektuje także linie dla dzieci.

Od 2006 roku Diane przewodniczy  Radzie Projektantów Mody w Ameryce, która nagradza najlepszych krawców i wspiera debiutantów.  Jak się powszechnie ocenia, ma nosa do odkrywania talentów i potrafi zaopiekować się młodymi twórcami.

Diane nie tylko projektuje, ale także pisze. W 1998 roku napisała swoją biografię, którą kontynuowała w 2014 roku.  Wydała także „Beds” o sypialniach najbogatszych i najbardziej znanych osób świata, „Baths” oraz „The Table”. 

Od 2018 roku marka Diane nie korzysta z prawdziwego futra, gadzich skór ani moheru ze względu na cierpienie kóz, z których sierści się go produkuje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Bogusław Linda

Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”

Prawo głosu kobiet / unsplash

„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Krawcowa nie jest już 'żoną krawca’, a szefowa 'żoną szefa’”. Martyna F. Zachorska broni sędziny i innych feminatywów

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

Hello Pionierka: Jak Barbara Duhl zostawiła karierę naukową, żeby pracować dla innych jako pediatra i opozycjonistka

Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną

Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

„Nie uważam, żeby politycy i sędziowie mieli decydować o sprawach kobiet”- Nancy Pelosi ostro o antyaborcyjnym prawie

HELLO PIONIERKI: Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiologii

HELLO PIONIERKI: Jak Anna Rydlówna organizowała krakowskie pielęgniarstwo, by udowodnić, że nie jest Haneczką

„Jeśli są kobiety, które potrzebują pomocy – my zrobimy wszystko, żeby jej udzielić”. O koalicji kobiet Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie mówi Grzegorz Łaguna, rzecznik prasowy Kulczyk Foundation

Kobiety

„Powiedz mi bez wahania, że jestem bez porównania”. Manifest z tej kampanii powinna znać każda kobieta

HELLO PIONIERKI: Jak Olga Krzyżanowska z przychodni stoczniowej poszła do polityki, by zrealizować testament ojca, pułkownika AK

HELLO PIONIERKA: Jak Wanda Błeńska badała chorych na trąd bez rękawiczek, żeby nie uważali, że się ich boi

Dzieci

„Przestańmy mówić chłopcom, żeby nie zachowywali się 'jak dziewczynki'” – apeluje edukatorka Anna Wiatrowska

„Nie mów do mnie Martynka, jeśli nie mówisz do niego Mateuszku” – o przekleństwie zdrobnień mówi Martyna Kaczmarek

HELLO PIONIERKI: Jak Aleksandra Gabrysiak otworzyła swój dom przed chorymi i zapłaciła za to najwyższą cenę

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Titz-Kosko zapracowała na tytuł Damy Polskiej Medycyny, budując polską reumatologię

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Woźniak „systemem harcerskim” wychowywała pokolenia polskich pielęgniarek

Agnieszka Kamińska zdjęcie

„Dobrobyt zakonserwował tradycyjne role w rodzinie.” O życiu kobiet w Szwajcarii, raju wymyślonym, mówi Agnieszka Kamińska, socjolożka i dziennikarka

Izabela Wolfram

HELLO PIONIERKI: Jak Izabela Wolfram została Bożymirem II, by organizować opiekę medyczną dla jeńców i uciekinierów z powstańczej Warszawy

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×