Przejdź do treści

„Dałyśmy się zrobić w bambuko. Ale właściwie to nie miałyśmy wyjścia”. Małgorzata Akkus o kulturze diety

Tekst o krytyce kultury diety i jedzeniu intuicyjnym. Na zdjęciu: Kobieta patrząca w obiektyw - HelloZdrowie
„Dałyśmy się zrobić w bambuko”. Małgorzata Akkus o opresyjności kulturze diety / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Czyż nie wciskano nam przez lata, że istnieje tylko jeden wzór sukcesu i on się zaczyna od płaskiego i twardego jak deska brzucha?” – pyta Małgorzata Akkus w najnowszym poście na Instagramie. Psychodietetyczka pisze o „tresowaniu” dziewczyn do życia w kulturze diety i uwalnianiu się spod władzy opresyjnych przekonań.

Koszty życia w kulturze diety

„Dałyśmy się zrobić w bambuko. Patrząc na to po latach, trudno w to uwierzyć, jak bardzo. Ale właściwie to nie miałyśmy wyjścia”.

Tymi słowami psychodietetyczka Małgorzata Akkus zaczyna swój najnowszy wpis na Instagramie. Porusza w nim problem opresyjności kultury diety,  w której w zasadzie wszystkie się wychowałyśmy.

Czyż nie było tak, że to za niejedzenie nas chwalono? (…) Ręka do góry, której najbliższe otoczenie wytykało każdy centymetr ciała, który nie wpisywał się w wizję 'ideal’. Czyż nie wciskano nam przez lata, że istnieje tylko jeden wzór sukcesu i on się zaczyna od płaskiego i twardego jak deska brzucha?”.

Akkus przyznaje, że sama również przeszła niełatwą drogę, by wyzwolić się spod władzy tych krzywdzących przekonań:

„Dlaczego ja się obudziłam? Musiałam. Przychodzi w życiu taki moment, że trzeba wybrać: przyszłość albo czarna dziura. I skoro ja byłam w tej czarnej dziurze tyle lat… wybór był jednoznaczny! Przyszłość” – opowiada specjalistka.

Jak przekonuje psychodietetyczka, każda z nas ma prawo, a wręcz powinna powiedzieć „dość”. Dość okrutnych przekazów. Dość mówienia nam, jak mamy wyglądać. Dość krzywdzenia siebie, by zrealizować czyjś pomysł na nasze życie.

„Każda Ania czy Małgosia, która ma teraz 22 lata albo coś koło tego i wie, jak to jest czuć, że się przegrało życie w tak młodym wieku, jestem z Wami! I z Wami, dziewczynkami wchodzącymi w okres dojrzewania, które przeżywają horror związany z ciałem. I z Wami wszystkimi, które dzisiaj chcą wrócić z bambuko, jak w tytule książki Katarzyny Nosowskiej” – deklaruje Akkus. I dodaje: „Wszystko może się jeszcze zmienić, naprawdę”.

„Bycie na diecie stało się w naszej kulturze atrybutem kobiety”. Psychodietetyczka Małgorzata Akkus wyjaśnia, dlaczego diety odchudzające są nieskuteczne i dlaczego warto zacząć jeść intuicyjnie

Jedzenie intuicyjne według Małgorzaty Akkus

Małgorzata Akkus jest psychodietetyczką, twórczynią bloga „Jedzenie intuicyjne” – w zamyśle „strefy wolnej od diet”. Jedzenie intuicyjne to sposób odżywiania, w którym przestają obowiązywać zasady żywieniowe z zewnątrz; reguły tworzą ciało i sytuacja życiowa.

W swoich mediach społecznościowych specjalistka rozprawia się z mitami dietetycznymi – w ten sposób, jak sama deklaruje, chce powiedzieć „STOP wyniszczaniu siebie w imię nierealistycznych ideałów”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?