Czym jest tyrozyna? Jakie są jej zalety i skutki uboczne?
Tyrozyna to jeden z tych związków chemicznych, które posiadamy w swoim organizmie oraz czerpiemy z niego wiele korzyści, ale do końca nie wiemy czym jest, jak działa i jak funkcjonuje. W tym tekście przybliżymy sylwetkę tego związku, odpowiemy na pytanie, jak działa oraz podpowiemy, w jakich sytuacjach i jak można dostarczać go do organizmu.
Tyrozyna – czym jest?
Tyrozyna to organiczny związek chemiczny, jeden z najczęściej zażywanych środków przez osoby ćwiczące, gdyż skutecznie usuwa zmęczenie i wzmacnia kondycję fizyczną. Tyrozyna pozytywnie wpływa na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Stosuje się również w wielu innych sytuacjach niezwiązanych z wysiłkiem. Związek ten przyjmować można w formie sztucznej (suplementy) oraz w naturalnej (żywności bogatej w białko). Największe ilości tego związku w produktach naturalnych znajdziemy w mleku, jogurcie, serze, rybach, orzechach czy produktach sojowych.
Z biologicznego punktu widzenia tyrozyna jest aminokwasem endogennym. Jest ona ważnym elementem naszego organizmu, gdyż pełni funkcję przekaźnika wewnątrzkomórkowego. Ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej i tarczycy. Brak tyrozynazy wywołuje niedoczynność tarczycy, co z kolei przekładać się może na zmęczenie i wyczerpanie. Niedobór tego związku powoduje też braki norepinefryny i dopaminy. W następstwie może wywoływać depresję. Łatwo przyswajalną tyrozyną jest L – tyrozyna. Jest to izomer lewoskrętny, który przyjmowany jest przez organizm niezwykle efektywnie. Stosuje się go w sztucznych suplementach diety w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu suplementacyjnego. Produkcja tyrozyny w organizmie wymaga odpowiedniego poziomu fenyloalaniny, która również jest aminokwasem.
Tyrozyna i jej zalety
Tyrozyna to związek chemiczny korzystny dla organizmu człowieka. Zwiększa ona wydolność organizmu oraz koncentrację – dzieje się tak z powodu stymulacji dopaminy i noradrenaliny, które kolejno powodują wzrost energii i krótkotrwałej motywacji. Tyrozyna działała dodatkowo wspomagająco na odchudzanie, zmniejszając łaknienie. Można z niej korzystać podczas opalania się (wspomaga produkcję melaniny). Biorąc pod uwagę wszystkie zalety tyrozyny, korzystać z niej powinny przede wszystkim osoby uprawiające profesjonalnie sport, przebywające często na słońcu oraz odchudzające się. Warto stosować ją również przed ważnymi egzaminami oraz zaliczeniami.
Tyrozyna – skutki uboczne
Tyrozyna to ważny dla organizmu związek – zażycie większej jej ilości, niż jest to zalecane może jednak przynosić negatywne skutki dla naszego zdrowia. Zbyt duże ilości tyrozyny mogą powodować stany wzmożonego niepokoju. Nie zaleca się również podawać tej substancji regularnie i długotrwale, a jedynie okazjonalnie. Najlepsze efekty tyrozyna daje do ośmiu godzin po jej zażyciu, a największe stężenie związku przypada w pierwszych, dwóch godzinach po zażyciu. Tyrozyny nie powinny też stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Polecamy
Iga Świątek wydała oświadczenie. „Było we mnie bardzo dużo lęku, płaczu i nieprzespanych nocy”
Wiadomość, która może ucieszyć: weekendowi sportowcy mają takie same zdrowotne benefity, jak ci, którzy sumiennie ćwiczą w tygodniu
19-latka najmłodszą Polką, której udało się zdobyć ośmiotysięcznik! Zoja Skubis zapisała się właśnie na kartach historii
Nigdy nie sądziła, że pozornie błahy upadek posadzi ją na wózku. Nie poddała się. Na igrzyskach w Paryżu poniesie polską flagę
się ten artykuł?