Czy kolor oczu ma znaczenie dla naszego zdrowia? Odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej
Czy kolor oczu może nam zdradzić, na jakie choroby jesteśmy narażeni bardziej od innych? Czy ich barwa ma związek z jedzeniem, które powinnyśmy spożywać? I czy z oczu można wyczytać naszą tolerancję alkoholową? Na wszystkie pytania odpowiedział ekspert.
Żadna z nas nie wybrała sobie koloru oczu. To zasługa genów, które otrzymałyśmy od naszych rodziców. Jeżeli więc to po tacie „otrzymałaś” niebieskie tęczówki, dlaczego nie mogłabyś przejąć też ryzyka wystąpienia chorób, z którymi się zmaga?
Chcąc obalić wiele nieprawdziwych informacji dot. oczu, sprawdziłam, czy ich kolor ma znaczenie dla naszego zdrowia.
Czy kolor oczu może nam powiedzieć, na jakie choroby jesteśmy narażeni bardziej od innych?
– To, czy ktoś w swoim organizmie ma więcej barwnika, czyli jest posiadaczem ciemnych oczu, lub tego barwnika ma mniej i jego oczy są w kolorze niebieskim, nie świadczy bezpośrednio o ryzyku zachorowania na daną chorobę.
Jednak w oczach o dużej ilości barwnika (ciemnych) może dojść do jego nieprawidłowego uwalniania. W efekcie barwnik przedostaje się do kąta tęczówkowo-rogówkowego, utrudnia odpływ cieczy wodnistej i może wywołać wtórną jaskrę, zwaną jaskrą barwnikową.
Z kolei w albinizmie (bielactwo) genetycznie uwarunkowany brak barwnika dotyczy całego organizmu, a w układzie wzrokowym jest przyczyną znacznego upośledzenia wzroku – wyjaśnia dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Czy kolor oczu ma związek z jedzeniem, które powinniśmy spożywać?
– Osobiście nie znam takiej teorii. Wydaje mi się, że ma ona związek z irydologią, a więc dziedziną, która przez okulistów jest traktowana jako pseudonauka. W istocie diagnostyki irydologicznej uważa się, że tęczówka jest miejscem reprezentacji wszystkich narządów organizmu, czyli jej poszczególne obszary przedstawiają stan danego organu.
Z punktu widzenia oficjalnej nauki, a także rozwoju oka, wiemy, że jest to praktycznie niemożliwe. Domyślam się, że ludzie lubią tworzyć różne tajemnicze teorie na temat zdrowia i odżywiania, ale zapewniam, że bez względu na nasz kolor oczu powinniśmy jeść zbilansowane i pełnowartościowe posiłki w odpowiednich ilościach.
Pomóc w dbaniu o nasz wzrok niosą pokarmy zawierające witaminę A, czyli zielone warzywa i owoce oraz produkty mięsne (ryby) bogate w kwasy nienasycone. Odżywianie stanowi pewnego rodzaju profilaktykę w kontekście rozwoju zmian zwyrodnieniowych siatkówki oka, a w szczególności AMD, czyli zwyrodnienia siatkówki związanej z wiekiem – wyjaśnia okulista.
Czy pieprzyki na tęczówkach coś oznaczają?
– Pieprzyki na tęczówce oka to tak naprawdę skupiska barwnika. Większość małych skupisk barwnika nie stanowi zagrożenia. Niektóre tęczówki bywają „bardzo bogate”, jeśli chodzi o tego typu zmiany, ale drobne skupiska barwnika, nawet liczne, nie są groźne.
Natomiast duże skupisko barwnika na tęczówce, czyli znamię barwnikowe, powinno być okresowo kontrolowane przez okulistę. Jeżeli takie znamię powiększa się, to na ogół okuliści proponują jego operacyjne usunięcie, gdyż powiększające się znamię może być zmianą złośliwą, czyli czerniakiem – odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński.
Czy z oczu można wyczytać naszą tolerancję alkoholową?
– Nigdy nie spotkałem się z taką teorią i mniemam, że również wywodzi się ona z irydologii. Według mnie niemożliwe jest odczytanie na podstawie badania oczu pacjenta, jaką ilością alkoholu jest on w stanie się zatruć. Na ogół przyjmuje się, że podatność na uzależnienie od alkoholu, czyli na chorobę alkoholową, może mieć pewne uwarunkowanie genetyczne. Ale nie znam okulistów, którzy potrafią taką skłonność rozpoznać badając oczy – odpowiada okulista.
Polecamy
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
Fascynująco o wzroku. Zbliża się 6. edycja Eye Care Conference pod matronatem Hello Zdrowie
Na czym polega zabieg Credego i po co się go wykonuje?
Oferują trwałą zmianę koloru oczu. Specjaliści ostrzegają: to może skończyć się utratą wzroku
się ten artykuł?