Przejdź do treści

Carey Mulligan: Jak to się stało, że uznaliśmy za akceptowalne, a nawet zabawne, że pijana dziewczyna zostaje oddana na pastwę jakiemuś facetowi?

Carey Mulligan: Jak to się stało, że uznaliśmy za akceptowalne, a nawet zabawne, że pijana dziewczyna zostaje oddana na pastwę jakiemuś facetowi? Dia Dipasupil/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: „Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy”
„Nie mogę uwierzyć, że przegapiłabym wszystkie te doświadczenia życiowe, gdybym nadal ukrywała swoje ciało” – pisze kanadyjska modelka po amputacji nogi
12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”

Po sukcesie filmu „Była sobie dziewczyna” okrzyknięto ją „nową Audrey Hepburn”. Ona sama uważa, że ma twarz, którą łatwo zapomnieć, dlatego spokojnie porusza się w przestrzeni publicznej. Czy dostanie Oscara za rolę Cassie w „Młodej. Obiecującej. Dziewczynie”? Poznajcie Carey Mulligan.

 

Laureatka Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, dwóch Złotych Globów i Tony Award jest jedną z murowanych kandydatek do Oscara dla najlepszej aktorki. Grana przez nią Cassie naciąga mężczyzn, którzy upijają się w barach. Film wywołał duże poruszenie podejściem do tematu: „Obiecująca. Młoda. Kobieta” jest ważna, bo mierzy się z normami kulturowymi, w których wszyscy dorastaliśmy i z którymi czujemy się wygodnie, a które wygodne wcale nie są. Jak to się stało, że uznaliśmy za akceptowalne, a nawet zabawne, że pijana dziewczyna, która nie ma możliwości zgodzić się lub nie na coś, zostaje oddana na pastwę jakiemuś facetowi? Sama się nad sobą w tym momencie zastanawiam… Byliśmy współwinni powstania tej kultury” – mówi aktorka.

Rich Polk/Getty Images

Carey Mulligan urodziła się w 1985 roku w Londynie w rodzinie menagera hotelowego z Liverpoolu oraz wykładowczyni z Walii. Kiedy miała 3 lata, jej rodzina przeniosła się do Niemiec, gdzie ojciec zarządzał kolejnymi hotelami. Carey i jej starszy brat uczyli się w szkole międzynarodowej. Kiedy miała 8 lat, rodzina wróciła do kraju, a Carey robiła wszystko, by stanąć przed kamerą. Wbrew rodzicom złożyła aplikację do trzech szkół aktorskich, ale za pierwszym razem nie dostała się do żadnej z nich. Pracowała w Londynie jako barmanka i goniec na planach filmowych, czekając na cudowny przypadek.

Tak się w końcu stało. Julian Fellowes, nagrodzony Oscarem scenarzysta i twórca seriali, m.in. „Downton Abbey”, który początkowo żartobliwie radził jej, by wyszła za mąż za prawnika, a nie szukała swojego miejsca w aktorstwie, ostatecznie polecił ją producentom „Dumy i uprzedzenia”. Wygrała casting do roli Kitty Bennet, a ta przyniosła jej rozgłos i kolejne propozycje. Następnym ważnym filmem na jej drodze jest „Była sobie dziewczyna”, film o absolwentce liceum, która rezygnuje ze studiów na Oxfordzie dla starszego mężczyzny. Rola ta przyniosła jej nagrodę BAFTA i pierwszą nominację do Oscara. Później otrzymała nagrodę BIFA za „Nie opuszczaj mnie”, a w 2013 roku trafiła na plan „Wielkiego Gatsby’ego”, wcielając się w rolę wielkiej miłości tytułowego bohatera granego przez Leonardo DiCaprio.

„Po drodze”, nie schodząc praktycznie z planu filmowego, wyszła za mąż za muzyka Marcusa Mumforda i urodziła dwoje dzieci. „Mam nadzieję, że moje zawodowe wybory odzwierciedlają podejście do kwestii równouprawnienia kobiet: wybory reżyserów, z którymi podejmowałam współpracę, a z których prawie połowa to kobiety, plany filmowe, na których pracowałam i na których większość ekipy stanowiły kobiety. I historie, które opowiadam, pokazujące prawdziwe kobiety i ich prawdziwe problemy i emocje– mówi.

Kiedy po premierze „Obiecującej” w branżowym „Variete” pojawiła się recenzja, w której dziennikarz zastanawiał się, czy Mulligan jest „dostatecznie seksowna” do roli kobiety, którą mężczyźni chcą wykorzystać, aktorka zażądała przeprosin. „Chcemy, żeby kobiety wyglądały na ekranie w odpowiedni sposób. Photoshopujemy je, upiększamy. Zmieniamy ich wygląd, sposób poruszania się i zachowania. Myślę, że powinniśmy oglądać prawdziwe kobiety, tak skomplikowane, jak mogą być. Martwi mnie, że pismo takiego pokroju pozwala sobie na komentarze związane z wyglądem aktorek”– po jej interwencji gazeta wystosowała przeprosiny.

Carey Mulligan jest zaangażowana w działania dla osób chorujących na Alzheimera. Od 2012 roku jest ambasadorką brytyjskiej organizacji pozarządowej “Alzhaimer Society”. Jej babcia, Nans, zachorowała na Alzheimera, kiedy aktorka była nastolatką: „To było przerażające i koszmarne dla wszystkich, ale najbardziej dla Nans. Pierwsza połowa naszego wspólnie spędzonego czasu jest pełna idyllicznych wspomnień z mojego dzieciństwa (…) Później zaczęła się powtarzać, pytać, gdzie jest, zastanawiać się, co robiła” – wspomina.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Grace Tame - Australijka 2021 roku

Mulligan angażuje się w projekty walczące z mitami i tabu wobec osób cierpiących na demencję. W 2017 roku wystąpiła przed reprezentantami ONZ, tłumacząc, że Alzheimer jest problemem zdrowotnym kobiet na całym świecie, a chorzy cierpią z powodu nadużyć w związku z łamaniem praw człowieka. „Przez wiele lat demencja była traktowana jako naturalna część starzenia się. To nieprawda. To schorzenie, które powinno być priorytetem polityki zdrowotnej na świecie. Wpływa na życie milionów. Co trzy sekundy ktoś nowy zapada na demencję”– mówiła.

Aktorka zwraca uwagę, że kobiety są znacznie częściej dotknięte przez Alzheimera: „Więcej kobiet żyje z demencją, więcej kobiet opiekuje się chorymi, więcej kobiet ściera się codziennie ze stygmatyzacją i wykluczeniem z tego powodu” – mówi. Pytana o radę w sprawie opieki nad chorym z demencją, odpowiada: „Spędzaj czas z tą osobą. Kochaj ją tak jak zawsze kochałaś.”

Prywatnie angażuje się także w działalność organizacji War Child, która opiekuje się dziećmi w rejonach zbrojnych konfliktów na całym świecie, organizując dla nich opiekę medyczną i edukację. Odwiedza obozy uchodźców w Jordanii czy Demokratycznej Republice Konga i publicznie mówi o tym, co tam się dzieje, m.in. w brytyjskim parlamencie.

Na początku tego roku na ekrany wszedł kolejny film z jej udziałem – „The Dig” opowiada o jednym z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych w Wielkiej Brytanii w latach 30-tych ubiegłego wieku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Anne Heche

Anne Heche nie żyje. Aktorka została odłączona od aparatury podtrzymującej życie

Sean Bean

Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”

Dyskoteka

„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach

Kobiety w Iranie rozmawiają ze sobą

W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku

Bogusław Linda

Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”

"Kobiety dla kobiet" w usłudze Bolt / istock

Nowość dla użytkowniczek Bolta. Usługa „Kobiety dla kobiet” jest reakcją na przemoc seksualną

„Co muszę zrobić, żeby zostawił mnie w spokoju?”. Aktorka pokazała swoje zdjęcie po pobiciu przez byłego partnera

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

Uczennice stoją w sali gimnastycznej

Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”

Kobieta siedzi w samochodzie

Obawiasz się powrotu do domu taksówką? Puść ten dźwięk z TikToka

Kobiety w burkach

Afganki znów założą burki. Janina Ochojska: „Talibowie złamali wszystkie obietnice i oczekiwania odnośnie respektowania prawa kobiet w Afganistanie”

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” /fot. Getty Images

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” – mówi Jolanta Gawęda, wiceprezeska fundacji Feminoteka, która pomaga uchodźczyniom

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

„Przekonaliśmy się, że nie wszystkie osoby deklarujące pomoc uchodźcom, miały dobre intencje”. O handlu ludźmi w czasach wojny mówi Prezeska Fundacji La Strada

Kobieta w aucie

Ofiara porwania uratowana dzięki gestowi z TikToka. „Były partner groził jej śrubokrętem, mówiąc, że ją zabije”

Kobieta

31-letnia Olga zgwałcona przez rosyjskiego żołnierza. „Cały czas trzymał broń przy mojej skroni lub przykładał mi ją do twarzy” – relacjonuje

Olga Stefaniszyna

Wicepremier Ukrainy o brutalnych napaściach na kobiety: „Były gwałcone godzinami, a następnie mordowane”

Dzieci siedzą w ławkach na lekcji w szkole

Tu lekcje o zgodzie na stosunki intymne będą w szkołach obowiązkowe. Dzieci nauczą się stawiania granic

W Gdańsku powstał „Sklepik za 0 zł”. Fundacja Centrum Praw Kobiet chce dzięki niemu wspierać kobiety

W Gdańsku powstał „Sklepik za 0 zł”. Tak Fundacja Centrum Praw Kobiet wspiera kobiety

Kobieta

Na wizycie u lekarza usłyszała: „Będzie pani staroródką”. Dlaczego wciąż robi się to kobietom?

Kobieta siedzi na parapecie przy oknie

Centrum Praw Kobiet: „Wielu mężczyzn stosujących przemoc robi to na trzeźwo, inni piją po to, aby bić. Alkohol jest dla nich tylko usprawiedliwieniem”

„Jeśli dziewczyna pokochała mężczyznę, który ją skrzywdził, wykorzystał i zmienił w kogoś zupełnie innego, to też może być handel ludźmi” – mówi Irena Dawid-Olczyk, prezeska Fundacji La Strada

„Jest takie powiedzenie: przemoc karmi się milczeniem. By ją przerwać, trzeba o niej mówić, to żaden wstyd” – rozmowa z Jackiem Hołubem

Kadr z filmu "Lekcja miłości"

„Czułam, jak to całe zło przepływa przez nas”. „Lekcja miłości” to prawdziwa historia o wolności po 45 latach w przemocowym związku

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

×