Przejdź do treści

Carey Mulligan: Jak to się stało, że uznaliśmy za akceptowalne, a nawet zabawne, że pijana dziewczyna zostaje oddana na pastwę jakiemuś facetowi?

Carey Mulligan: Jak to się stało, że uznaliśmy za akceptowalne, a nawet zabawne, że pijana dziewczyna zostaje oddana na pastwę jakiemuś facetowi? Dia Dipasupil/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta pisze na laptopie. Obok siedzi pies
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
Lekarka
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
ratownik medyczny, pandemia
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”

Po sukcesie filmu „Była sobie dziewczyna” okrzyknięto ją „nową Audrey Hepburn”. Ona sama uważa, że ma twarz, którą łatwo zapomnieć, dlatego spokojnie porusza się w przestrzeni publicznej. Czy dostanie Oscara za rolę Cassie w „Młodej. Obiecującej. Dziewczynie”? Poznajcie Carey Mulligan.

 

Laureatka Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, dwóch Złotych Globów i Tony Award jest jedną z murowanych kandydatek do Oscara dla najlepszej aktorki. Grana przez nią Cassie naciąga mężczyzn, którzy upijają się w barach. Film wywołał duże poruszenie podejściem do tematu: „Obiecująca. Młoda. Kobieta” jest ważna, bo mierzy się z normami kulturowymi, w których wszyscy dorastaliśmy i z którymi czujemy się wygodnie, a które wygodne wcale nie są. Jak to się stało, że uznaliśmy za akceptowalne, a nawet zabawne, że pijana dziewczyna, która nie ma możliwości zgodzić się lub nie na coś, zostaje oddana na pastwę jakiemuś facetowi? Sama się nad sobą w tym momencie zastanawiam… Byliśmy współwinni powstania tej kultury” – mówi aktorka.

Rich Polk/Getty Images

Carey Mulligan urodziła się w 1985 roku w Londynie w rodzinie menagera hotelowego z Liverpoolu oraz wykładowczyni z Walii. Kiedy miała 3 lata, jej rodzina przeniosła się do Niemiec, gdzie ojciec zarządzał kolejnymi hotelami. Carey i jej starszy brat uczyli się w szkole międzynarodowej. Kiedy miała 8 lat, rodzina wróciła do kraju, a Carey robiła wszystko, by stanąć przed kamerą. Wbrew rodzicom złożyła aplikację do trzech szkół aktorskich, ale za pierwszym razem nie dostała się do żadnej z nich. Pracowała w Londynie jako barmanka i goniec na planach filmowych, czekając na cudowny przypadek.

Tak się w końcu stało. Julian Fellowes, nagrodzony Oscarem scenarzysta i twórca seriali, m.in. „Downton Abbey”, który początkowo żartobliwie radził jej, by wyszła za mąż za prawnika, a nie szukała swojego miejsca w aktorstwie, ostatecznie polecił ją producentom „Dumy i uprzedzenia”. Wygrała casting do roli Kitty Bennet, a ta przyniosła jej rozgłos i kolejne propozycje. Następnym ważnym filmem na jej drodze jest „Była sobie dziewczyna”, film o absolwentce liceum, która rezygnuje ze studiów na Oxfordzie dla starszego mężczyzny. Rola ta przyniosła jej nagrodę BAFTA i pierwszą nominację do Oscara. Później otrzymała nagrodę BIFA za „Nie opuszczaj mnie”, a w 2013 roku trafiła na plan „Wielkiego Gatsby’ego”, wcielając się w rolę wielkiej miłości tytułowego bohatera granego przez Leonardo DiCaprio.

„Po drodze”, nie schodząc praktycznie z planu filmowego, wyszła za mąż za muzyka Marcusa Mumforda i urodziła dwoje dzieci. „Mam nadzieję, że moje zawodowe wybory odzwierciedlają podejście do kwestii równouprawnienia kobiet: wybory reżyserów, z którymi podejmowałam współpracę, a z których prawie połowa to kobiety, plany filmowe, na których pracowałam i na których większość ekipy stanowiły kobiety. I historie, które opowiadam, pokazujące prawdziwe kobiety i ich prawdziwe problemy i emocje”– mówi.

Kiedy po premierze „Obiecującej” w branżowym „Variete” pojawiła się recenzja, w której dziennikarz zastanawiał się, czy Mulligan jest „dostatecznie seksowna” do roli kobiety, którą mężczyźni chcą wykorzystać, aktorka zażądała przeprosin. „Chcemy, żeby kobiety wyglądały na ekranie w odpowiedni sposób. Photoshopujemy je, upiększamy. Zmieniamy ich wygląd, sposób poruszania się i zachowania. Myślę, że powinniśmy oglądać prawdziwe kobiety, tak skomplikowane, jak mogą być. Martwi mnie, że pismo takiego pokroju pozwala sobie na komentarze związane z wyglądem aktorek”– po jej interwencji gazeta wystosowała przeprosiny.

Carey Mulligan jest zaangażowana w działania dla osób chorujących na Alzheimera. Od 2012 roku jest ambasadorką brytyjskiej organizacji pozarządowej “Alzhaimer Society”. Jej babcia, Nans, zachorowała na Alzheimera, kiedy aktorka była nastolatką: „To było przerażające i koszmarne dla wszystkich, ale najbardziej dla Nans. Pierwsza połowa naszego wspólnie spędzonego czasu jest pełna idyllicznych wspomnień z mojego dzieciństwa (…) Później zaczęła się powtarzać, pytać, gdzie jest, zastanawiać się, co robiła” – wspomina.

Grace Tame - Australijka 2021 roku

Mulligan angażuje się w projekty walczące z mitami i tabu wobec osób cierpiących na demencję. W 2017 roku wystąpiła przed reprezentantami ONZ, tłumacząc, że Alzheimer jest problemem zdrowotnym kobiet na całym świecie, a chorzy cierpią z powodu nadużyć w związku z łamaniem praw człowieka. „Przez wiele lat demencja była traktowana jako naturalna część starzenia się. To nieprawda. To schorzenie, które powinno być priorytetem polityki zdrowotnej na świecie. Wpływa na życie milionów. Co trzy sekundy ktoś nowy zapada na demencję”– mówiła.

Aktorka zwraca uwagę, że kobiety są znacznie częściej dotknięte przez Alzheimera: „Więcej kobiet żyje z demencją, więcej kobiet opiekuje się chorymi, więcej kobiet ściera się codziennie ze stygmatyzacją i wykluczeniem z tego powodu” – mówi. Pytana o radę w sprawie opieki nad chorym z demencją, odpowiada: „Spędzaj czas z tą osobą. Kochaj ją tak jak zawsze kochałaś.”

Prywatnie angażuje się także w działalność organizacji War Child, która opiekuje się dziećmi w rejonach zbrojnych konfliktów na całym świecie, organizując dla nich opiekę medyczną i edukację. Odwiedza obozy uchodźców w Jordanii czy Demokratycznej Republice Konga i publicznie mówi o tym, co tam się dzieje, m.in. w brytyjskim parlamencie.

Na początku tego roku na ekrany wszedł kolejny film z jej udziałem – „The Dig” opowiada o jednym z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych w Wielkiej Brytanii w latach 30-tych ubiegłego wieku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

Julia Kamińska

Julia Kamińska: Gdy byłam młodsza, doświadczyłam molestowania. Wtedy nie zdawałam sobie z tego sprawy

Sharon Stone

Sharon Stone wyznała, że jako nastolatka dokonała aborcji. „Zostałam w swoim pokoju i krwawiłam przez wiele dni”

anna prokop

Anna Prokop, psychoterapuetka: Co, jeśli kobieta usiądzie bez majtek naprzeciwko mężczyzny, jak w „Nagim instynkcie”? Czy powiedziała: chodź, proszę, zgadzam się?

Demi Lovato

„Straciłam dziewictwo w wyniku gwałtu”. Demi Lovato ujawnia co zaszło, gdy pracowała dla Disney Channel

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

Sala dyskotekowa

Polki doczekają się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie? Pierwszy krok w tym kierunku za nami

Grace Tame - Australijka 2021 roku

Grace Tame: Mierzył mnie metrem krawieckim i mówił, ile mam ważyć, żeby „lepiej się czuć ze swoim ciałem”

Evan Rachel Wood i Marilyn Manson

„Zrobił mi pranie mózgu, manipulował”. Aktorka Evan Rachel Wood oskarża Marilyna Mansona o znęcanie się

Magdalena Jutrzenka: Chciałabym żyć w świecie, gdzie nie muszę się martwić, że urodzę córeczkę i z tego tytułu będzie już miała trudniej w życiu / Unsplash

Magdalena Jutrzenka: chciałabym żyć w świecie, gdzie nie muszę się martwić, że urodzę córeczkę i z tego tytułu będzie już miała trudniej w życiu

przemoc zw związku

Adwokatka Monika Sokołowska: mamy wciąż utrwalony stereotyp: „psycholog zrobi ze mnie wariata”, więc bezpieczniej jest się spotkać z prawnikiem

Wyróżnienie „Białej Wstążki” 2020. Znamy laureatów konkursu!

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Anja Rubik

Anja Rubik o okładce „Vogue Polska”: chciałam, aby sesja oddała nasz bunt i naszą siłę

Silne nogi to silny mózg? Sprawdź, co mówią badania

Zgłoś swojego kandydata do konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”! HelloZdrowie objęło wydarzenie patronem medialnym

Isabelle Rossellini, Milla Jovovich i Jameela Jamil

Kolejne zagraniczne gwiazdy wspierają protesty Polek. Wśród nich Milla Jovovich, Isabelle Rossellini i Jameela Jamil

Kobieta

Medycy grzmią: nie możemy odgórnie zakładać, że każda pacjentka poradzi sobie z ciążą wysokiego ryzyka, traumą porodu chorego dziecka oraz dalszą heroiczną opieką nad nim

Joanna Piotrowska, Feminoteka: „Potrzeb kobiet, które doświadczyły gwałtu, polskie instytucje nie są w stanie zaspokoić”

Joanna Piotrowska: Potrzeb kobiet, które doświadczyły gwałtu, polskie instytucje nie są w stanie zaspokoić

Prof. Monika Płatek: "W takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona" [WIDEO]

Prof. Monika Płatek: w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona [WIDEO]

choroba Alzheimera

Dwa lata, by rozpoznać Alzheimera. Polska na szarym końcu Europy

prof. Monika Płatek

Prof. Płatek o konwencji stambulskiej: chodzi to, żeby mężczyźni nie wmawiali kobietom, że jeżeli zupa była za słona, to można je pobić [WIDEO]

dziewczyna w promieniach słońca

„Nie krzyczała? Gwałtu nie było”. Martyna Jałoszyńska o bulwersującej decyzji sądu we Wrocławiu

prof. Monika Płatek

Prof. Płatek o zapowiedzi wypowiedzenia konwencji stambulskiej: „Państwo okazuje pogardę dla ponad połowy społeczeństwa” [WIDEO]

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki