Przejdź do treści

Boisz się, że ktoś na imprezie dosypie ci czegoś do drinka? Bransoletka LimeBands może pomóc w wykryciu GHB

https://limebands.pl/
https://limebands.pl/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Na imprezie nie jesteśmy bezpieczne. I to niezależnie od tego, czy jest to domówka czy potańcówka w klubie. Wystarczy chwila nieuwagi, odwrócenie wzroku od drinka, który stoi na stoliku, by ktoś mógł coś do niego dosypać. Wsypanie do szklanki substancji GHB nie zdarza się tylko na filmach. Wie o tym 19-letnia Dominika Sysło. – Wciąż wielu ludziom wydaje się to rzadkie, myślą, że ich to nie dotyczy – mówi dziewczyna. 

Bransoletka LimeBands

Bransoletki LimeBands mają pomóc w wykryciu substancji GHB. Na pomysł sprowadzenia ich do Polski wpadła 19-letnia Dominika Sysło, licealistka z Krakowa. O co chodzi? To produkt, który może zwiększyć twoje bezpieczeństwo.

„Mała bransoletka pozwala sprawdzić, czy w twoim napoju nie znalazła się niebezpieczna substancja, która może ci zagrażać – GHB, potocznie zwana tabletką gwałtu. Działa również odstraszająco dla potencjalnego przestępcy – pokazuje, że masz wszystko pod kontrolą, nawet podczas imprezy” – czytamy na stronie LimeBands.pl.

Co trzeba zrobić, by sprawdzić, czy jesteśmy bezpieczne? Wystarczy nanieść niewielką ilość płynu na pole testowe. To rozwiązanie może uratować nasze życie.

 

Pomysłowa licealistka

Pomysł na bransoletkę pojawił się przypadkiem, podczas zwykłego przeglądania stron w internecie. Licealistka zauważyła wtedy, że w sieci pojawia się coraz więcej smutnych historii młodych osób, które doświadczyły gwałtu bądź innego rodzaju przemocy seksualnej.

– W ostatnim czasie zauważyłam, że coraz więcej osób porusza problem dosypywania substancji odurzających do czyjegoś napoju. Widziałam mnóstwo postów na ten temat w grupach na portalu Facebook. Pisali o nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kilka historii znam również od moich znajomych. Szokujące może być to, że takie sytuacje zdarzają się nie tylko w klubach, ale także na festiwalach, w kawiarniach, a nawet na domówkach.

Coraz częściej to osoba wydająca napój jest zamieszana w takie czynności. Wciąż wielu ludziom wydaje się to rzadkie, myślą, że ich to nie dotyczy. Niestety, jeżeli ktoś będzie miał wobec nas złe zamiary, zadba o to, byśmy nie zobaczyli podejrzanego zachowania ze strony tej osoby.

Dodam, że pigułka gwałtu to najczęściej wykorzystywana substancja tego typu. Dzieje się tak dlatego, że bardzo szybko się rozpuszcza i jest kompletnie niewidoczna. Uznałam, że jest to coś aktualnego, potrzebnego, a nawet zdziwiło mnie, że taki produkt jeszcze nie jest dostępny w Polsce. Rozpoczęłam poszukiwania sprzedawcy z ciekawości – mówi Dominika Sysło.

Dominika Sysło / LimeBands

Na początku dziewczyna trafiła na lakiery do paznokci, które zmieniają kolor pod wpływem niebezpiecznych substancji. Okazało się jednak, że tego typu produkty nie są dostępne w naszym kraju. I od razu postanowiła coś z tym zrobić. Tak oto 19-latka sprowadziła na polski rynek bardzo dyskretne bransoletki, które każda z nas może założyć na rękę przed imprezą. Bransoletki Xantus pochodzą z Niemiec.

LimeBands przypominają opaski, które często otrzymujemy przy wejściu do klubów czy na koncerty. Jak wykonać test? Wystarczy zmoczyć palec w drinku, a następnie umieścić próbkę płynu na bransoletce.

Dystrybucja bransoletek

Sprowadzenie bransoletek i rozdystrybuowanie ich w Polsce nie obyło się bez problemów. Największą przeszkodą okazały się finanse. Dominika Sysło na ten cel poświęciła swoje wszystkie zaoszczędzone pieniądze.

– Nie chcę ujawniać, jaką kwotę włożyłam w ten projekt, ale nie była ona niska… – mówi Dominika.

W akcję zaangażował się także Adam Białecki, prywatnie chłopak 19-latki, oraz wspólny przyjaciel pary – Mateusz.

Bransoletki przed wejściem na rynek musiały być przebadane. Testy przeprowadził prof. Bracher z Uniwersytetu w Monachium oraz dr Trauser, profesor z Uniwersytetu w Lipsku. Wyniki badań okazały się pozytywne. Dopiero wtedy LimeBands stało się jedynym w Polsce dystrybutorem bransoletek wykrywających substancję GHB.

Do Dominiki należał wybór logotypu oraz nazwy dla bransoletek. 19-latka zdaje sobie sprawę, że LimeBands może być jeszcze bardziej udoskonalone. Do tego jednak potrzeba środków finansowych.

Bransoletka na oficjalnej stronie internetowej kosztuje 20 zł.

O czym jednak warto pamiętać? O tym, że opaska może być zawodna. Może potwierdzić obecność GHB, ale zamienników już nie. Według badań, aż 3/4 incydentów z użyciem tzw. „pigułki gwałtu” dotyczy innych substancji: pochodnych GHB (GBL, BDO) oraz leków nasennych (np. zolpidem, Stilnox) i przeciwlękowych (np. alprazolam, Xanax).

Interakcje bransoletki z alkoholami

Producent oryginalnego produktu Xantus informuje o wielu możliwych fałszywych wynikach testu. Chodzi o wszystkie napoje z wodą oraz Budweiser, Amstel Light, Coors Light, Corona Extra czy Bailey’s Irish Cream. Interpretację testu może też utrudnić ciemny napój – cola bądź sok porzeczkowy.

Cieszymy się, że tego typu gadżety pojawiają się na polskim rynku. Z drugiej jednak strony apelujemy, by nie uśpiły one naszej czujności. Mimo wszystko pilnujmy naszych szklanek i obserwujmy, w jaki sposób barmani przygotowują drinki. W żadnym wypadku nie ufajmy też przypadkowo napotkanym mężczyznom, którzy zapraszają nas na kolejnego drinka.

Bawmy się, ale z głową!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Walczą z kulturą gwałtu i patriarchatem, oklejając miasta plakatami. „Jesteśmy rozczarowane Polską” – mówią Plakaciary

Rusza pierwszy w Polsce punkt pomocy dla kobiet po gwałcie. Rząd nie dołożył do niego ani złotówki

„Powiedział, że musi zobaczyć, jak wyglądają moje orgazmy”. Jane Fonda o molestowaniu przez uznanego reżysera

84 proc. Polek doświadczyło molestowania w przestrzeni publicznej. „To paradoksalne i dość częste, że osoba molestowana bierze wstyd na siebie”

„O, jakie cycuszki”, „Jutro ci włożę”. Raport Instytutu Zamenhofa dotyczący molestowania dziennikarek przedstawia szokujące dane i historie

Grace Van Dien zawiesza karierę aktorską po tym, jak dostawała propozycje seksualne od swojego szefa

Kobieta wsiada do taksówki

Rekordowa liczba napaści seksualnych w taksówkach. „Zatrważające dane” – pisze posłanka i pokazuje dokument

"Jestem ofiarą stealthingu. Zabił we mnie zaufanie i podczas każdego kolejnego stosunku boję się, że znów zdarzy się ta sama sytuacja" - wyznaje Rienka Kasperowicz

„Jestem ofiarą stealthingu. Zabił we mnie zaufanie i podczas każdego kolejnego stosunku boję się, że znów zdarzy się ta sama sytuacja” – wyznaje Rienka Kasperowicz

RPO reaguje na odmówienie aborcji zgwałconej 14-latce

RPO reaguje na odmowę aborcji zgwałconej dziewczynce. MZ podkreśla: „Jesteśmy zbulwersowani tą sprawą”

Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

Szpitale miały odmówić legalnej aborcji 14- letniej dziewczynce po gwałcie. Pomogły aktywistki z „Federy”

Kadr z filmu "Romeo i Julia"

Gwiazdy „Romea i Julii” z 1968 r. pozwały wytwórnię za molestowanie seksualne. „Mieli po 16 lat, wierzyli, że reżyser nie zawiedzie ich zaufania”

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

„Kiedy to robił, byłam całkowicie sparaliżowana”. Posłanka Katarzyna Kotula opowiada o molestowaniu, którego miał dopuścić się prezes Polskiego Związku Tenisowego

Natalia Przybysz padła ofiarą molestowania. Sprawcami byli członkowie jej rodziny

Udawał ginekolożkę, by wyłudzić od kobiet zdjęcia i nagrania. Przesłały mu prawie 1000 materiałów

Harvey Weinstein

Harvey Weinstein wrócił przed sąd. Były producent został oskarżony o kolejne napaści seksualne. „Płakałam, gdy mnie gwałcił”

"Rosyjscy żołnierze dostają viagrę, by móc gwałcić ukraińskie kobiety" - podaje ONZ / gettyimages

„Rosyjscy żołnierze dostają viagrę, by móc gwałcić ukraińskie kobiety” – podaje ONZ

Sydney Sweeney

Sydney Sweeney o nadmiernej seksualizacji: „To, co zostało powiedziane o Cassie w 'Euforii’, publiczność zdecydowała się zrobić ze mną w prawdziwym życiu”

Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart. "To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary" - podkreśla Maja Staśko / East News Paweł Wodzynski

Gwałt na mężczyźnie przez kobietę to nie żart. „To gwałt jest problemem, nie płeć sprawcy i ofiary” – podkreśla Maja Staśko

Edyta Górniak / Andras Szilagyi MWMEDIA

Edyta Górniak komentuje słowa Margaret, mówiąc, że przeżyła to samo. „Był w wieku mojego ojczyma. Traktowałam go jak wujka”

„Tylko TAK znaczy TAK”. W Hiszpanii seks bez zgody to gwałt

Anne Heche

Anne Heche nie żyje. Aktorka została odłączona od aparatury podtrzymującej życie