Przejdź do treści

Bogumiła Wander nie żyje. Legendarna spikerka zmarła po długiej chorobie

Bogumiła Wander na czarno-białym zdjęciu
Bogumiła Wander przed śmiercią zmagała się z chorobą Alzheimera / Zdjęcie: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmarła Bogumiła Wander, ikona polskiej telewizji. Znana i ceniona spikerka, prezenterka i konferansjerka miała 80 lat. Od 2020 r. zmagała się z chorobą Alzheimera. Informację o śmierci przekazała rodzina.

Bogumiła Wander nie żyje

Bogumiła Wander, znana i uwielbiana przez wiele pokoleń Polaków spikerka Telewizji Polskiej, zmarła 30 lipca 2024 r. po długiej walce z chorobą. Informację o śmierci ikony polskiej telewizji przekazała rodzina w specjalnym oświadczeniu.

„Nie żyje Bogumiła Wander. Legendarna spikerka telewizyjna i jedna z największych gwiazd TVP odeszła we wtorek, 30 lipca po długiej chorobie. Ikona telewizji miała 80 lat” – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez biuro prasowe firmy Group One, której prezesem zarządu jest Marek Żołędziowski, syn Bogumiły Wander.

Wander z Telewizją Polską związana była od lat 70. Pracowała jako spikerka, prezenterka i konferansjerka. Zapowiadała na żywo programy w TVP1 i TVP2, zajmowała się również produkcją i realizacją programów o tematyce artystycznej: realizowała teleturniej Panie na planie i cykliczny magazyn baletowy Życie na pointach. Prowadziła też największe polskie festiwale muzyczne w Opolu i w Sopocie.

W 2020 r. media obiegła informacja o tym, że Wander zmaga się z chorobą Alzheimera. Najbardziej charakterystycznym symptomem tego schorzenia są zaburzenia pamięci, które postępują wraz z wiekiem. Szacuje się, że po około 10 latach od pojawienia się pierwszych objawów znika aż połowa neuronów. Choroba nie tylko zabierała jej pamięć, ale też świadomość, kim była. Jej mąż, Krzysztof Baranowski, w wywiadach podkreślał, że Wander żyła w innym świecie.

„Tęsknię za Bogusią taką, jaką była kiedyś. Teraz stała się dla mnie niedostępna jak obca osoba” – wspominał na łamach „Vivy!”.

Z powodu postępującej demencji ikona polskiej telewizji wymagała specjalistycznej opieki. Na pewnym etapie choroby jej mąż podjął decyzję o umieszczeniu Wander w ośrodku opieki.

„Robiłem wszystko, co mogłem. Lekarze potwierdzili tylko, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest ośrodek” – mówił mąż spikerki w wywiadzie dla magazynu „Wprost”.

W maju 2023 r. Baranowski w rozmowie z mediami poinformował, że stan Bogumiły Wander uległ pogorszeniu. Wspominał, że straciła świadomość i przestała poznawać bliskich.

„Przyjeżdżam do niej, rozmawiamy, mówię normalnym swoim językiem, a ona swoim, który trudno zrozumieć. Można wyłowić z niego tylko pojedyncze zdania. Fizycznie się trzyma, ale psychicznie przebywa w innym świecie. I na szczęście nie zdaje sobie z tego sprawy w jakim” – dodał.

Dorota Świętoniowska, znana w sieci jako Szafiarka Dorka - Hello Zdrowie

Była nazywana „najpiękniejszą twarzą na Woronicza”

Bogumiła Wander urodziła się 7 października 1943 r. w Kaliszu. Pochodziła z artystycznej rodziny: ojciec był muzykiem, a mama aktorką lalkarką. Pasjonowała się historią sztuki i taki kierunek studiów chciała obrać po maturze, ale ostatecznie wybór padł na historię. Karierę telewizyjną rozpoczęła na trzecim roku studiów, po wygranym konkursie na spikera w Łodzi. W plebiscycie widzów na prezenterkę, który odbywał się drogą listowną, zwyciężyła, pokonując 269 uczestników. Kilka lat później przeprowadziła się do Warszawy i szybko stała się jedną z najpopularniejszych twarzy Telewizji Polskiej.

Kamera ją kochała. Nazywano ją „najpiękniejszą twarzą na Woronicza”. Z Telewizją Polską związana była od lat 70. Pracowała jako spikerka, prezenterka i konferansjerka. Zapowiadała na żywo programy w TVP1 i TVP2, zajmowała się również produkcją i realizacją programów o tematyce artystycznej: realizowała teleturniej Panie na planie i cykliczny magazyn baletowy Życie na pointach. Prowadziła też największe polskie festiwale muzyczne w Opolu i w Sopocie. W filmie „W klatce” w reżyserii Barbary Sass z 1987 r. zagrała w epizodzie samą siebie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?