Przejdź do treści

Wygoń papierosy biegiem!

Tekst o rzucaniu palenia dzięki aktywności fizycznej. Na zdjęciu: Kobieta nosząca słuchawki - HelloZdrowie
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli należysz do 70 proc. palaczy, którzy chcą rzucić nałóg, to jest dla ciebie nowa nadzieja. Naukowcy podpowiadają, co pomoże zmniejszyć przykre objawy głodu nikotynowego i ułatwi rzucenie palenia. A do tego jest podwójnie zdrowe.

Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention ok. 70 proc. palaczy chce uwolnić się od papierosa. To się ceni, bo dym z tego małego cichego zabójcy zawiera tysiące szkodliwych i rakotwórczych substancji. Jest głównym sprawcą większości problemów ze zdrowiem, w tym najczęściej zabijającego nowotworu złośliwego u mężczyzn i drugiego pod tym względem u kobiet – raka płuc. Sprawa jest o tyle śmierdząca, że papierosy trują nie tylko palacza, ale i osoby z jego otoczenia. Jeśli chciałeś rzucić, pewnie próbowałeś różnych sposobów.

pms

Bezskutecznie? Według badaczy z St. George’s University of London skutecznym lekarstwem jest… regularna aktywność fizyczna. Sprawia, że łatwiej pokonać negatywne skutki odstawienia papierosów. I wcale nie chodzi o duży wysiłek.

Po pierwsze, wystarczą ćwiczenia umiarkowanej intensywności. Po drugie, dowiedziono, że mają one ochronne działanie, mianowicie łatwiej nam dzięki nim uporać się z objawami głodu nikotynowego, takimi jak suchość w ustach, zimne poty, niepokój, wzmożony apetyt, mdłości czy bóle głowy, a także wahania nastrojów, nerwowość i problemy z koncentracją. Po trzecie, co tłumaczy mechanizm działania, ruch pobudza w mózgu receptory nikotynowe alfa-7, które są „odbiorcami” nikotyny, i dają poczucie przyjemności. Sport może więc rekompensować mózgowi odczucie satysfakcji po papierosie.

Jeśli trochę poszperamy w pracach naukowych, dowiemy się, że ruch naprawdę może pomóc rzucić palenie. Pomijając już badania, nie trudno się domyślić, że ćwiczenia mają znacznie więcej korzyści w trakcie rzucania palenia. Przede wszystkim pomagają nam odwrócić uwagę od palenia, a to już połowa sukcesu. Samo ćwiczenie mobilizuje nas do zdrowszego trybu życia, poza tym poprawia wydolność płuc i serca, a dzięki temu – działanie układu oddechowego, odstresowuje i wycisza, co w przypadku rzucania palenia jest bardzo pożądane. Czego chcieć więcej? Dwie zdrowe zmiany za jednym zamachem – to nam się podoba!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?