Przejdź do treści

Bieg dla kobiet w ogniu krytyki. Zwyciężczynie otrzymały w nagrodę… robot kuchenny

Bieg dla kobiet w ogniu krytyki. Zwyciężczynie otrzymały w nagrodę... robot kuchenny
Bieg dla kobiet w ogniu krytyki. Zwyciężczynie otrzymały w nagrodę... robot kuchenny / Źródło: zdjęcie pochodzi z oficjalnego profilu Carrera de la Mujer na Twitterze
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bieg, który miał być hołdem dla kobiet, zakończył się skandalem i oskarżeniami o seksistowskie potraktowanie uczestniczek. Najlepsze biegaczki otrzymały za wygraną roboty kuchenne. Organizatorzy wydarzenia wydali oświadczenie, w którym przeprosili za zaistniałą sytuację.

„Jeśli wygrasz, będziesz gospodynią domową”

Siedmiokilometrowy bieg dla kobiet odbył się w pierwszej połowie maja w Madrycie. Impreza, która zbiegła się z hiszpańskim Dniem Matki, w założeniu miała wesprzeć osoby, które przeżyły przemoc domową i stoczyły walkę z rakiem piersi. Wydarzenie było również pretekstem do tego, by promować zdrowy tryb życia i sport wśród kobiet. Wzięło w nim udział 32 tys. kobiet.

Tegoroczna, 19. już edycja biegu zakończyła się jednak skandalem. Na jej organizatorów spłynęła fala krytyki po tym, jak najlepszym zawodniczkom wręczono nagrodę w postaci robota kuchennego. Pierwsza na mecie była Serbka Ivana Zagorac, druga – jej rodaczka i bliźniacza siostra – Sladana Zagorac.

Dla pozostałych uczestniczek przewidziano produkty niskotłuszczowe.

Być może obeszłoby się wszystko bez echa, gdyby nie czujne i wrażliwe oko sekretarz ds. równości i przemocy wobec płci Angeli Rodríguez Pam. To ona jako pierwsza oskarżyła organizatorów o seksizm.

„Jeśli wygrasz, będziesz gospodynią domową, a jeśli nie, to przynajmniej schudniesz” – napisała ironicznie na swoim profilu na Twitterze.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Organizatorzy: „Przepraszamy, jeśli któraś z kobiet poczuła się urażona”

Po krytycznej reakcji publiczności organizatorzy biegu wydali oświadczenie, w którym przeprosili za zaistniałą sytuację.

„Rozumiemy, że patrząc z tendencyjnej perspektywy, nagrody mogły budzić kontrowersje i przepraszamy, jeśli tak się stało i jeśli któraś z kobiet poczuła się urażona” – czytamy w oświadczeniu.

Organizatorzy tłumaczyli się, że ich zdaniem robot kuchenny to produkt pozbawiony seksistowskiego charakteru, za to „idealny dla każdego sportowca, który chce poprawić swoje nawyki żywieniowe”. „Dzięki niemu mężczyźni i kobiety mogą gotować nieprzetworzoną żywność w krótszym czasie i w prostszy sposób” – wyjaśnili.

„W każdym razie przyjmujemy krytykę, jeszcze raz przepraszamy, jeśli ktoś poczuł się urażony i obiecujemy podjąć stosowne kroki, aby uniknąć podobnych kontrowersji w przyszłości” – zapewnili.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: