Przejdź do treści

Banksy opublikował poruszający film ze swoimi pracami w Ukrainie. „Płakałyśmy już bardzo dużo, nie mamy więcej łez”

Banksy opublikował wzruszający film ze swoimi pracami w Ukrainie. "Płakałyśmy już bardzo dużo, nie mamy więcej łez"
Graffiti by artist Banksy on the wall of destroyed residental building in the Hostomel town, which heavily damaged by fighting in the begin of Russian invasion, Ukraine, November 13, 2022 (Photo by Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?

Banksy, tajemniczy brytyjski artysta sztuki ulicznej, stworzył 7 prac w Ukrainie, dając tym samym wyraz solidarności z mieszkańcami tego kraju. Na nagraniu pojawia się m.in. młoda kobieta ze swoją kilkuletnią córką, która mówi, patrząc na jedną z prac Banksy’ego: „Tu spadła bomba i wiele ludzi zginęło. Moja córka chodziła tu do przedszkola. Tyle już przepłakałyśmy, że nie mamy więcej łez”.

Banksy w Ukrainie

Banksy znów zaskakuje. Tym razem jego prace pojawiły się w ogarniętej wojną Ukrainie. Niektóre z nich zauważyli wielbiciele stylu artysty na Placu Niepodległości w Kijowie i w Borodziance. Później sam artysta potwierdził, że jest autorem 7 prac w czterech ukraińskich miastach: w Kijowie, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance.

Banksy pokazuje na nich historie zwykłych ludzi, którzy zostali brutalnie wyrwani ze swojego codziennego życia przez wojnę. Kobieta w szlafroku i masce przeciwgazowej, dziewczynka robiąca akrobacje na zburzonej ścianie, starszy mężczyzna biorący kąpiel wymalowany na fasadzie zrujnowanego bloku – w miejscu, gdzie kiedyś była łazienka. To tylko niektóre prace, które pojawiły się na ruinach budynków zniszczonych w wyniku rosyjskich bombardowań.

Artysta zamieścił w mediach społecznościowych poruszający film ze swojego pobytu w Ukrainie. Widać na nim nie tylko, jak tworzy sztukę uliczną, ale również, jak reagują na nią mieszkańcy. W filmie pojawia się m.in. młoda kobieta ze swoją kilkuletnią córką, która mówi, patrząc na jedną z prac Banksy’ego:

„Tu spadła bomba i wielu ludzi zginęło. Moja córka chodziła tu do przedszkola. Tyle już przepłakałyśmy, że nie mamy więcej łez”. Wszystkiemu temu towarzyszy dźwięk, który niestety dla wielu z nich stał się już codziennością – syrena alarmowa.

„Nie mamy już więcej łez”

Jednak syrena alarmowa to niejedyny dźwięk, który pojawia się w materiale. Do swojego wideo Banksy wybrał jako tło muzyczne wyjątkowy utwór. To jedna z najsłynniejszych ukraińskich piosenek stworzona przez zakatowanego przez KGB w 1979 roku kompozytora, poety i piosenkarza Wołodymyra Iwasiuka – „Czerwona Ruta”.

Została ona nagrana w przejściu podziemnym na Majdanie Niepodległości w Kijowie, nieopodal którego artysta narysował dzieciaków „huśtających się” na jeżu przeciwpancernym. Utwór wykonały tam uliczne muzykantki.

15 listopada Rosjanie przeprowadzili najbardziej zmasowany atak na ukraińskie miasta od wybuchu wojny. Spadła na nie rekordowa liczba rakiet. Szacuje się, że było ich ok. 100. Zniszczonych zostało wiele obiektów cywilnych, a całe miasta są odcięte od prądu. Ucierpiał między innymi Kijów, gdzie rakiety trafiły w budynki mieszkalne.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?