„Bądź damą, mówili”. Poruszający film „Girls. Girls. Girls. Magazine” o wymaganiach wobec kobiet
– Bądź damą, mówili. Twoja spódnica jest za krótka. Twoja koszulka za dużo odsłania. Twoje spodnie są zbyt obcisłe. Nie pokazuj tyle skóry. Nie pokazuj ud – od tych słów wygłoszonych przez Cynthię Nixon zaczyna się wideo opublikowane przez „Girls. Girls. Girls. Magazine”. Dalej napięcie rośnie, muzyka się nasila, a wymagania, którym muszą sprostać kobiety, mnożą się w nieskończoność.
„Bądź damą, mówili” – nowy projekt „Girls. Girls. Girls. Magazine”
Co trzeba zrobić, by być uznaną za damę? Bardzo dużo. Wielu rzeczy trzeba też unikać. W dodatku spora część zaleceń się wyklucza. „Girls. Girls. Girls. Magazine” w poruszającym filmie postanowił pokazać, jak wiele wymagań stawia się kobietom.
W tekście napisanym przez Camille Rainville, studentkę Uniwersystetu w Vermont warunki, które trzeba spełnić, by zostać damą, podzielone są kilka kategorii: dotyczące „odpowiedniego” ubioru, jedzenia, ciała, zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej, relacji damsko-męskich, a także zachowań. Tekst Rainville został opublikowany już w 2017 roku i zaczął być cytowany w internecie bez podania nazwiska autorki. Camille, by temu zapobiec, opublikowała apel na swoim blogu Writings of a Furious Woman.
Cynthia Nixon – narrator w filmie „Bądź damą, mówili”
Rolę narratora w filmie pełni Cynthia Nixon, wygłaszająca kolejne zalecenia dla kobiet. Aktorka kojarzona przede wszystkim z rolą Mirandy Hobbes w „Seksie w wielkim mieście”, od lat działa społecznie. Nixon próbowała swoich sił w wielkiej polityce. W 2018 roku wzięła udział w prawyborach Partii Demokratycznej na gubernatora Nowego Jorku. Przegrała z Andrew Cuomo.
„Bądź damą, mówili.
Nie bądź za gruba.
Nie bądź za chuda.
Nie bądź za duża.
Nie bądź za mała.”
Nixon od 2004 roku jest w związku z kobietą. Rok wcześniej rozwiodła się z mężem – brytyjskim fotografem Dannym Mozesem, który jest ojcem Samuela (urodził się jako dziewczynka) i Charlesa.
Rozwiń
Be a Lady They Said from Paul McLean on Vimeo.
W 2006 roku u Cynthii Nixon wykryto nowotwór piersi, chorobę udało się zatrzymać. Od tamtej pory jest bardzo mocno zaangażowana w kampanie na rzecz walki z nowotworami piersi u kobiet. Wspiera również projekty dotyczące walki z biedą, nierównościami ekonomicznymi i walkę o prawa dla mniejszości seksualnych.
Melania Trump, Donald Trump, Sophi Hadjipanteli i Rachel McAdams
W filmie pojawia się wiele odniesień do wydarzeń i popkultury. W roli negatywnych bohaterów pojawiają się Melania i Donald Trump. Rachel McAdams widzimy w dwóch odsłonach – najpierw jako słodką blondynkę, bohaterkę filmu „Wredne dziewczyny”, później podczas słynnej już sesji zdjęciowej, podczas której pozowała z laktatorem.
„Nie uśmiechaj się do nieznajomych.
Nie wychodź z domu wieczorami.
Nie ufaj nikomu.
Nie mów „tak”.
Nie mów „nie”.
Po prostu bądź damą, mówili.”
Nie zabrakło też Sophi Hadjipanteli – modelki z monobrwią, będącej symbolem piękna nie do końca zgodnego ze stereotypami. Możemy zobaczyć również fragmenty serialu dokumentalnego „Toddlers & Tiaras”, pokazującego wybory małych miss. Do teledysku wpleciono również nagranie, na którym widać, jak papież Franciszek uderzył wierną.
Klip wyreżyserował Paul McLean, muzykę skomponował Louis Souyave.
Polecamy
Stało się. W Iraku zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami
Polka wyjechała do Arabii Saudyjskiej, by pracować jako ginekolożka. Jej historia jest wstrząsająca
Szwedzi chcą wpisać do konstytucji prawo do aborcji – jako podstawowe prawo i wolność obywatelską
Florence Pugh o nierealnych standardach w Hollywood: „Jestem dumna, że wytrwałam i wyglądam tak, jak wyglądam”
się ten artykuł?