Przejdź do treści

Interesuje cię akupunktura? Na co pomaga i dlaczego w ogóle działa?

Interesuje cię akupunktura? Na co pomaga i dlaczego w ogóle działa? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Akupunktura to metoda leczenia oraz profilaktyki wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej, która wielu osobom kojarzy się z medycyną naturalną, alternatywną, ale też z… naciąganiem. Specjaliści wykonujący zabiegi przy użyciu igieł mówią jednak, że z ich pomocą pacjent może pozbyć się rozmaitych dolegliwości i tak faktycznie jest. Na co pomaga akupunktura? Dlaczego nakłuwanie ciała może mieć właściwości lecznicze?

Jak działa akupunktura?

Według filozofii chińskiej akupunktura ma na celu przywrócenie lub utrzymanie równowagi przepływu Qi, czyli sił życiowych człowieka. Kiedy pojawia się choroba lub jakaś dolegliwość, oznacza to, że harmonia pomiędzy yin i yang została zaburzona. Zabieg przy użyciu specjalnych igieł polega na wysyłaniu bodźca do określonych punktów na ciele w celu oczyszczenia ścieżek, którymi podąża wspomniana energia. Punkty te nazywane są merdianami.

Naukowcy badający skuteczność akupunktury wskazują jednak także na fizyczne efekty tego typu zabiegów. Udowodniono bowiem, że meridiany jest ich 361 pokrywają się w dużej mierze z polami receptywnymi, których stymulacja ma wpływ na nerwy czuciowe. Poza tym taki impuls aktywizuje mięśnie, cały układ nerwowy, a także pozytywnie wpływa na działanie układu krwionośnego. Zatem czy akupunktura działa? Tak, naprawdę pomaga nie na zasadzie placebo – natomiast dokładny mechanizm wciąż nie jest jasny.

Na sznurku za pomocą klamerek przywieszone są różnego rodzaju zioła

Akupunktura – na co pomaga?

Akupunktura to zabieg pomagający przede wszystkim w zwalczaniu dolegliwości bólowych czy związanych z alergią, ale nie tylko. We współczesnej, europejskiej medycynie terapia igłami może być wykorzystywana profilaktycznie i wspomagająco, nie zaś jako główna metoda leczenia, ale jest polecana przez specjalistów.

Akupunktura to ulga w bólu

Akupunkturę wykorzystuje się głównie w celu łagodzenia chronicznego bólu. Działa zarówno przy schorzeniach zwyrodnieniowych, jak i przy przeciążeniach ścięgien czy mięśni. Pomaga rozluźnić napięcie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, barkowej oraz w obrębie całego kręgosłupa. Ale to nie wszystko, bowiem akupunktura głowy pomaga w walce z migreną. Potwierdzają to liczne publikacje w magazynach naukowych takich jak „Pain”, „Annals of Internal Medicine” czy „Journal of Alternative and Complementary Medicine”.

Akupunktura sposobem na walkę z astmą

Cierpisz na astmę alergiczną? Oczywiście nie rezygnuj ze specjalistycznych leków, ale spróbuj uzupełnić swoją terapię profesjonalną akupunkturą. W badaniu przeprowadzonym przed Chunxiang Jiang i in. w 2019 roku wykazano, że farmakoterapia wspierana terapią igłami pomogła w redukcji stanu zapalnego wywołanego cytokiną IL-6, a w związku z tym u pacjentów doszło do zmniejszenia intensywności objawów astmy.

Kobieta w łóżku cierpi na bezsenność - Hello Zdrowie

Cierpisz na bezsenność? Akupunktura może być rozwiązaniem

Kolejną przypadłością, na którą pomaga akupunktura, jest bezsenność. Problemy ze snem bywają jednak o tyle kłopotliwe, że nie zawsze da się jednoznacznie ustalić ich przyczynę, a zatem standardowe leczenie bardzo często jest po prostu bezcelowe. Badania prowadzone w 2016 i 2017 roku m.in. w ramach publikacji, która pojawiła się w magazynie „Sleep Medicine”, udowodniły, że regularne wykonywanie zabiegów akupunktury poprawia jakość snu. Dlaczego? Naukowcy zakładają, że stymulacja igłami pomaga uspokoić współczulny układ nerwowy.

Akupunktura pomoże podczas menstruacji

Bóle miesiączkowe to problem wielu kobiet. W skrajnych przypadkach bywa tak, że podczas menstruacji możesz być zupełnie wyjęta z życia, niezdolna do podjęcia jakiejkolwiek aktywności. I tutaj może pomóc ci akupunktura. Jednak według badania Mike’a Armoura i in., największą skuteczność mają zabiegi wykonywane w potrójnej serii (co drugi dzień), tydzień przed miesiączką.

Czy akupunktura wiąże się z jakimś ryzykiem?

Zabiegi akupunktury niewątpliwie niosą ze sobą szereg korzyści, ale pacjenci mogą także narazić się w ten sposób na wystąpienie efektów ubocznych. Najczęściej jest to ból, lekkie krwawienie oraz obrzęk w miejscu wkłucia. Niestety, jeżeli zabieg wykonuje osoba niedoświadczona lub niedbająca o sterylność, może dojść do zakażenia i rozwoju infekcji oraz do złamania narzędzia, które pozostanie w skórze. Pamiętaj zatem, że igły do akupunktury powinny być wykorzystywane jednorazowo, a z takich usług korzystaj jedynie w sprawdzonych gabinetach.

 

Bibliografia:

  1. https://www.nccih.nih.gov/health/acupuncture-what-you-need-to-know [dostęp 30.09.2023].
  2. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/acupuncture/about/pac-20392763 [dostęp 30.09.2023].
  3. LaRiccia P. J., Acupuncture and Seasonal Allergies, American Academy of Medical Acupunctre 2020.
  4. Li T., Wang S., Zhang S., She X., Song Y., Yang Z., Huang Z., Evaluation of clinical efficacy of silver-needle warm acupuncture in treating adults with acute low back pain due to lumbosacral disc herniation: study Protocol for a randomized controlled trial, BMC Part od Springer Nature 2019, 20, 470.
  5. Van Hal M., Dydyk A. M., Green M. S., Acupuncture, StatPearls, 2023.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?