Joga dla kręgosłupa
„Masz tyle lat, ile lat ma twój kręgosłup” – mówi chińskie powiedzenie. Jeśli masz około trzydziestki, prowadzisz siedzący tryb życia, dużo pracujesz przy komputerze, żyjesz w stresie, to niestety, możesz śmiało dodać sobie kolejne dziesięć lat do swojego wieku biologicznego.
Problemy z kręgosłupem to dziś prawdziwa plaga. Sztywność, wadliwa postawa, napięcie i ból – dla wielu z nas to codzienność. Ale od czego jest joga?
Dziś zaprezentujemy wam zestaw prostych asan, który stosowany codziennie uelastyczni, wydłuży i zregeneruje kręgosłup, poprawi krążenie krwi w tym obszarze, a także rozciągnie oraz wzmocni powiązane z problemem grupy mięśni. Zestaw może być też stosowany jako doraźna, szybka pomoc dla kręgosłupa. Pozycje jogi należy wykonywać uważnie, głęboko i spokojnie oddychając. Po opanowaniu sekwencji proponowanych asan dobrze byłoby każdą z nich wykonać dwukrotnie lub wydłużyć czas jej trwania, zwiększy się w ten sposób terapeutyczny efekt praktyki.
Przy poważniejszych problemach z kręgosłupem warto wybrać się na dedykowane tematowi sesje do renomowanych szkół jogi. Są tam bardzo popularne, a uczestników jest tak wielu, że sale dosłownie pękają w szwach. Nic w tym dziwnego, joga jest jednym z najlepszych sposobów terapii i profilaktyki problemów z kręgosłupem, a nauczyciele specjalizujący się w tej tematyce odnoszą spektakularne sukcesy w wyprowadzaniu swoich pacjentów z poważnych schorzeń i dolegliwości.
Kasia Bem – nauczycielka jogi, oddechu i medytacji w systemach Sivananda Jogi (tytuł Master of Yoga, II stopień specjalizacji), Ashtangi Jogi i Sri Sri Jogi, RYT 500. Autorka programów: Joga dla Twarzy, Potęga Ciszy, Happy Detoks z jogą naturalnie! Autorka książki „Happy Detoks”. Więcej: www.kasiabem.com, www.namastejoga.pl
Polecamy
Koniec jogi ze szczeniakami. „Ta decyzja nie ma sensu. Nikt nie przyszedł sprawdzić, co dzieje się podczas zajęć”
Zuzanna Bućko: „Byłam przekonana, że im będę chudsza, tym będę lepsza, a 'chudość’ postrzegałam jako wyznacznik sprawności”
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
Ćwiczenia na ból karku i szyi- wypróbuj ten zestaw!
się ten artykuł?