Joga dla kręgosłupa
„Masz tyle lat, ile lat ma twój kręgosłup” – mówi chińskie powiedzenie. Jeśli masz około trzydziestki, prowadzisz siedzący tryb życia, dużo pracujesz przy komputerze, żyjesz w stresie, to niestety, możesz śmiało dodać sobie kolejne dziesięć lat do swojego wieku biologicznego.
Problemy z kręgosłupem to dziś prawdziwa plaga. Sztywność, wadliwa postawa, napięcie i ból – dla wielu z nas to codzienność. Ale od czego jest joga?
Dziś zaprezentujemy wam zestaw prostych asan, który stosowany codziennie uelastyczni, wydłuży i zregeneruje kręgosłup, poprawi krążenie krwi w tym obszarze, a także rozciągnie oraz wzmocni powiązane z problemem grupy mięśni. Zestaw może być też stosowany jako doraźna, szybka pomoc dla kręgosłupa. Pozycje jogi należy wykonywać uważnie, głęboko i spokojnie oddychając. Po opanowaniu sekwencji proponowanych asan dobrze byłoby każdą z nich wykonać dwukrotnie lub wydłużyć czas jej trwania, zwiększy się w ten sposób terapeutyczny efekt praktyki.
Przy poważniejszych problemach z kręgosłupem warto wybrać się na dedykowane tematowi sesje do renomowanych szkół jogi. Są tam bardzo popularne, a uczestników jest tak wielu, że sale dosłownie pękają w szwach. Nic w tym dziwnego, joga jest jednym z najlepszych sposobów terapii i profilaktyki problemów z kręgosłupem, a nauczyciele specjalizujący się w tej tematyce odnoszą spektakularne sukcesy w wyprowadzaniu swoich pacjentów z poważnych schorzeń i dolegliwości.
Kasia Bem – nauczycielka jogi, oddechu i medytacji w systemach Sivananda Jogi (tytuł Master of Yoga, II stopień specjalizacji), Ashtangi Jogi i Sri Sri Jogi, RYT 500. Autorka programów: Joga dla Twarzy, Potęga Ciszy, Happy Detoks z jogą naturalnie! Autorka książki „Happy Detoks”. Więcej: www.kasiabem.com, www.namastejoga.pl
Polecamy
105-latka twierdzi, że joga to sekret jej długiego życia. „Kiedyś ćwiczyłam na podłodze, teraz robię to na krześle”
Koniec jogi ze szczeniakami. „Ta decyzja nie ma sensu. Nikt nie przyszedł sprawdzić, co dzieje się podczas zajęć”
Zuzanna Bućko: „Byłam przekonana, że im będę chudsza, tym będę lepsza, a 'chudość’ postrzegałam jako wyznacznik sprawności”
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
się ten artykuł?