Adam Bodnar przeprasza osoby LGBT+ za krzywdy ze strony państwa i zapowiada zmiany. „Możecie liczyć na maksymalne wsparcie”
Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, spotkał się z przedstawicielami organizacji działających na rzecz społeczności LGBT+. „Chciałbym was bardzo przeprosić za krzywdę, której doznaliście ze strony państwa polskiego” – wyznał. Zapowiedział także ważne zmiany w kodeksie karnym.
Adam Bodnar: „Możecie liczyć na maksymalne wsparcie”
O spotkaniu, które odbyło się pierwszego dnia lutego poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w oficjalnym komunikacie. Minister Adam Bodnar oraz wiceminister Krzysztof Śmiszek podjęli ważne rozmowy z organizacjami działającymi na rzecz osób LGBT+
„Chciałbym was bardzo przeprosić za krzywdę, której doznaliście ze strony państwa polskiego. Bardzo doceniamy waszą działalność. Czujemy się zobowiązani, jeżeli chodzi o dalsze działania. Możecie liczyć na maksymalne wsparcie w ramach prac ministerstwa sprawiedliwości, prokuratury i moje jako prokuratora generalnego – powiedział minister Adam Bodnar podczas spotkania.
Jak wynika z komunikatu, szef resoru sprawiedliwości odniósł się do swojej pracy w Fundacji Helsińskiej, która rozpoczęła się w 2004 roku.
„Mimo że upłynęło tyle lat, spotykamy się w tym samym miejscu pod względem prawnym, jesteśmy jednak w innym miejscu politycznym. Myślę, że nam wszystkim ostatnich osiem lat dało do myślenia. Wszystko, co wydarzyło się w tym czasie spowodowało, że mamy po naszej stronie gigantyczną odpowiedzialność, aby przywrócić sprawy na właściwe miejsce” – podkreślił.
Stop nienawiści wobec osób LGBT+
Kluczowym tematem rozmów była nowelizacja kodeksu karnego w zakresie zwalczania nienawiści (w tym mowy nienawiści). Jak czytamy w komunikacie, podczas spotkania omówiono także możliwości zmian prawnych nieustawowych, sprawy sądowe i zaangażowanie prokuratora generalnego, a także inne działania, w tym: SLAPP-y (Strategic Lawsuits Against Public Participation, czyli sprawy sądowe wytaczane za działalność na rzecz ujawnienia faktów niewygodnych dla osób je wytaczających. Mają zastraszać i zniechęcać do zajmowania się tematami, które mogą stawiać w złym świetle osoby wpływowe). Została omówiona również przyszłość Funduszu Sprawiedliwości, rozliczenie kampanii anty-LGBT+, postępowania skargowe przed Komisją Europejską oraz dostępność w komunikacji z przedstawicielami ministerstwa.
Adam Bodnar przyznał, że dla każdego z uczestników aktywizm obywatelski w ostatnich latach był trudny.
„To nie tylko kwestia poświęcenia i realizowania swojej misji, ale też kwestia ataków personalnych” – ocenił minister Adam Bodnar
Wiceszef resortu Krzysztof Śmiszek odpowiedzialny w resorcie m.in. za prawa człowieka zaznaczył, że nie przewiduje większych problemów, jeżeli chodzi o proces legislacyjny dotyczący przepisów kodeksu karnego. Zapewnił też o otwartości resortu na współpracę ze środowiskami LGBT+.
„Jesteśmy do waszej dyspozycji” – podkreślił.
W spotkaniu wzięły udział organizacje: Fundacja Basta, Kampania Przeciw Homofobii, Koalicja Miast Maszerujących, Lambda Warszawa, Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Tranzycja.pl.]
źródło: gov.pl
Zobacz także
„Osobom LGBT+ potrzebne jest poczucie, że nie są pozostawione same sobie” – mówi Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”
Przepisy ich nie chronią, politycy w najlepszym wypadku nie dostrzegają. „Prawo musi się zmienić” – mówi o sytuacji tęczowych rodzin Marta Lempart
Katarzyna Kotula: „Jeśli związki partnerskie wejdą w życie, będę jedną z pierwszych osób, która w taki związek wstąpi”
Polecamy
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
Koniec z bezkarnym hejtem w internecie? Ślepy pozew za mowę nienawiści
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
się ten artykuł?