Mycie zębów – jakich błędów powinnyśmy unikać? Wymienia stomatolożka
Używasz szczoteczki elektrycznej i myjesz nią zęby tak jak szczoteczką manualną? A może zaczynasz mycie od środka zęba? To błędy, które popełnia większość z nas. Na co zwrócić uwagę, by poprawnie szczotkować zęby? Wyjaśnia Stomatolog Dobra Rada.
Zła higiena jamy ustnej może prowadzić do ataków serca, udarów, demencji i innych potencjalnie śmiertelnych chorób, w tym raka. Bakterie w dziąsłach mogą dostać się do krwioobiegu i przenieść się do innych części ciała, powodując stan zapalny. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim poprawnym szczotkowaniem zębów. Niestety, większość osób, nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że robi to źle.
Mam wrażenie, że w Polsce edukacja o prawidłowych technikach mycia zębów jest pomijana i nie jesteśmy tego uczeni. Chyba, że trafimy na dobrą higienistkę, która zrobi nam instruktaż i nauczy jak to robić poprawnie – pisze na swoim profilu na Instgramie stomatolożka, znana w mediach społecznościowych jako „Stomatolog Dobra Rada”.
7 błędów szczotkowania
Ekspertka na podstawie swojego doświadczenia, a dokładniej doświadczenia swoich pacjentów, postanowiła wymienić najczęstsze błędy, jakie popełniamy codziennie, myjąc zęby.
RozwińTych siedmiu błędów unikaj, myjąc zęby
1. Myjemy za krótko
Aby naprawdę dobrze umyć zęby, potrzebne jest więcej czasu niż 1-2 min. Kiedyś mówiono o 3 minutach. Jednak jeśli chcemy faktycznie poświęcić czas na dobre wyszczotkowanie wszystkich powierzchni, to lekko licząc, zajmie nam to bardziej w okolicy 5 min. Jeśli mi nie wierzycie, umyjcie zęby szybko, a potem wybarwcie sobie płytkę. Zobaczycie, jak kiepsko są umyte!
2. Omijamy te same miejsca
Mycie zębów jest pewną rutyną którą, wykonujemy „praktycznie od zawsze”, jeśli robimy to w określony sposób, to powielamy to każdego dnia w ciągu naszego życia. Znaczy to, że jeśli omijamy pewne miejsca, to omijamy je zawsze, codziennie, tak samo. Dlatego zbiera się tam płytka, kamień, czy powstaje próchnica. Taka sytuacja wymaga zmiany nawyków i wprowadzenia ich na nowo.
3. Źle przykładamy szczoteczkę
To chyba robi każdy nowy pacjent, który do mnie przychodzi. Myjemy zęby kładąc szczoteczkę na środku zęba a to błąd. Najwięcej osadów i płytki zbiera się zaraz pod największą krzywizną zęba, czyli w okolicy jego szyjki. To znaczy, że szczoteczka powinna być przekładana w połowie na dziąśle a w połowie na zębie. Szczególnie przy korzystaniu ze szczoteczki elektrycznej czy sonicznej.
4. Szorujemy szczoteczkami elektrycznymi i sonicznymi
To katastrofa. Tego typu szczoteczki wykonują ruch, elektryczne – obrotowy, soniczne – wibrujący, a to znaczy, że aby mogły domyć dany obszar czy powierzchnię, musimy dać im chwilę na pracę w tym miejscu. Wykonując ruch szorowania albo „jeżdżąc” nimi po zębach, nie dajecie im szansy na usunięcie płytki bakteryjnej.
5. Nie dobieramy metody do szczoteczki
Do każdego typu szczoteczki zadedykowane są inne metody czy techniki mycia. Nie można więc myć zębów szczoteczką obrotową, używając jej tak, jakby była szczoteczką manualną. Najlepszą metodą na uzyskanie informacji jaką techniką powinniśmy myć, jest wizyta u higienistki ze swoją szczoteczką, której aktualnie używacie. Nie ma lepszej metody niż pokazanie wam na waszych zębach i waszą szczoteczką jak poprawnie myć zęby. W ten sposób dobrze to zrozumiecie i będziecie mogli powtórzyć w domu.
6. Kupujemy nieodpowiednie szczoteczki
Niestety na rynku jest mega dużo szczoteczek, ich producentów i niestety wy jako pacjenci nie jesteście w stanie odróżnić tych wartych zakupienia a tych, na które nie warto wydawać nawet 1 zł. O ile w szczoteczkach manualnych sprawa jest prosta, warto wybrać miękką, bez udziwnień i gumeczek z prostą rączką. To przy elektrycznych i manualnych ciężko się połapać, co warto wybrać. Chyba najlepiej zapytać o to swoją higienistkę.
7. Za rzadko wymieniamy szczoteczkę
Szczoteczkę wymieniamy co 3 miesiące, ale nie dlatego, że jest zużyta tylko ze względów higienicznych. To bardzo ważne. Jednak jeśli wasza szczoteczka ma rozgięte włosie to znaczy, że zbyt siłowo myjecie zęby (za bardzo przyciskacie szczoteczkę do zębów). Jeśli macie ten problem, to powinniście wymieniać je częściej, bo takie mają zdecydowanie gorzej oraz popracować nad tym, żeby robić to delikatniej.
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?