2 min.
2021 rokiem walki z plastikiem. Ze sklepów znikną m.in. plastikowe jednorazowe sztućce

2021 rokiem walki z plastikiem. Ze sklepów znikną m.in. plastikowe jednorazowe sztućce/iStock
24.05.2022
Zostały ci resztki ryżu z obiadu? Elwira Rogoda podpowiada, jak je wykorzystać
23.05.2022
Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres i lęk? Psycholożka wyjaśnia, na czym polega iluzja przejrzystości
23.05.2022
„Wrócimy do Ukrainy, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom” – podkreśla Ołena Zełenska w poruszającym poście
22.05.2022
Czujesz ból, gdy siusiasz? Osiem możliwych powodów
22.05.2022
Wystarczą dobre chęci i trochę czasu. Stretching jest dla wszystkich!
Na półkach sklepów nie już 10 plastikowych przedmiotów, w życie wejdzie nowy podatek a na tapet w całej UE wjeżdża słowo „recykling”. Wygląda na to, że Unia postanowiła poważnie zabrać się za wstydliwy plastikowy problem. Jakie zmiany nas czekają?
10 jednorazowych antybohaterów
W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej ma zacząć obowiązywać zakaz sprzedaży 10 przedmiotów: plastikowych patyczków higienicznych, widelców, noży, łyżek, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków do balonów, pojemników do żywności i styropianowych kubeczków.
Z unijnej dyrektywy wynika, że zmiany mają wejść w życie przed 3 lipca 2021 roku.
Wraz z początkiem roku w życie wszedł też tak zwany podatek od plastiku. Wpływy mają zasilić budżet Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa (tzw. Next Generation EU).
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Plastik nie jest fantastik
Według organizacji ekologicznej WWF, każdego roku co najmniej 8 milionów ton plastiku wycieka do oceanu światowego. To tak jakby co minutę w oceanie lądowała jedna pełna śmieciarka plastiku.
O tym, że tworzywo to rozkłada się nawet 1000 lat i niedługo zasypie świat, mówi się na tyle głośno, że każdy powinien już o tym słyszeć. Nieco ciszej zaczyna się na razie wspominać także o tym, że pochodzące z niego związki chemiczne kumulują się w ludzkim organizmie, co nie jest obojętne dla naszego zdrowia.
W latach 60. w plastiku na szeroką skalę zaczął pojawiać się związek zwany bisfenolem A (BPA), który pozwolił zwiększyć wytrzymałość wykonywanych z niego rzeczy. Obecnie jest on prawie wszędzie tam, gdzie jest plastik. Można go znaleźć w opakowaniach, butelkach na wodę, jednorazowych sztućcach i naczyniach, a nawet zabawkach dla dzieci. Zaburza on gospodarkę hormonalną w organizmie – potrafi imitować estrogeny, czyli żeńskie hormony.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Zobacz także

„To, co zobaczyłam, jest przerażające”. W dobie pandemii koronawirusa temat zaśmiecania środowiska przestał istnieć

14 mln ton mikroplastiku zalega na dnie oceanów. Jest gorzej, niż myśleli naukowcy

Fotograf mówi głośne „NIE” plastikowi w kampanii „No Beauty In Plastic”. Możesz się do niego przyłączyć, podpisując petycję
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022
Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?”

16.05.2022