Przejdź do treści

16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku

16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku
16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Paulina Frątczak i Adrian Grzonka z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu udowodnili, że larwy mola woskowego w odpowiedniej temperaturze są w stanie zutylizować plastik. To pierwsze tego typu odkrycie na świecie i przełom w walce z zaśmiecaniem naszej planety!

Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki

Dwoje 16-latków udowodniło, że wcale nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć skuteczny sposób na utylizacje plastiku.

„W ostatnim czasie problem zanieczyszczenia środowiska i akcje ekologiczne zaintrygowały nas i uświadomiły powagę sytuacji. Natknęliśmy się na artykuły dotyczące możliwości utylizacji wszechobecnego polietylenu i polipropylenu przez larwę motylicy Barciaka Większego (Galleria Mellonella). Zastanawialiśmy się nad tym, jak funkcjonuje ten organizm, do jakich rzeczy jest zdolny, a także czy możemy przyczynić się do poszerzenia znajomości funkcjonowania tego gatunku i jego wpływu na zmiany in plus w środowisku naturalnym” – wyjaśniają autorzy badania, Paulina Frątczak i Adrian Grzonka.

Młodzi naukowcy pracowali nad nim przez kilkanaście miesięcy. Przez ten czas hodowali larwy mola woskowego i obserwowali, jak zachowują się i rozwijają w różnych warunkach termicznych, przy różnym dostępie do pożywienia i jego ilości. Ale przede wszystkim zastanawiali się nad wpływem tych czynników na utylizację polietylenu (PE). Wnioski? Zaskakujące!

Skąd wziął się plastik? Wyjaśnia Olga Kogutnica

„Nasza przyszłość jest w takich ludziach”

Jak się okazało, larwy mola woskowego w odpowiedniej temperaturze utylizują worki foliowe. Uczniowie wykazali, że najskuteczniej dokonują tego w temperaturze 24 stopni oraz wtedy, gdy stosunek wosku pszczelego, którym są karmione, do folii polietylenowej wynosi 1:1.

Za swoje osiągnięcie Paulina Frątczak i Adrian Grzonka zostali wprost obsypani nagrodami. Otrzymali między innymi jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodych naukowców – nagrodę dla młodych innowatorów „Best young inventors award” w Międzynarodowym Konkursie Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie.

„Nasza przyszłość jest tylko w takich ludziach. Tylko to pokolenie będzie w stanie naprawić błędy, które popełnialiśmy przez ostatnie dziesięciolecia. (…) Młodym gratuluję wiedzy, pasji i przede wszystkim wrażliwości na potrzeby planety” – tak osiągnięcie skomentował na swoim profilu na Facebooku popularyzator nauki Maciej Kawecki.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: zs6sobieski.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: