3 min.
16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku

16-latkowie z Polski jako pierwsi na świecie znaleźli sposób na utylizacje plastiku / Pexels.com
27.06.2022
Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”
27.06.2022
Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie
27.06.2022
Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego
26.06.2022
Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Paulina Frątczak i Adrian Grzonka z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu udowodnili, że larwy mola woskowego w odpowiedniej temperaturze są w stanie zutylizować plastik. To pierwsze tego typu odkrycie na świecie i przełom w walce z zaśmiecaniem naszej planety!
Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki
Dwoje 16-latków udowodniło, że wcale nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć skuteczny sposób na utylizacje plastiku.
„W ostatnim czasie problem zanieczyszczenia środowiska i akcje ekologiczne zaintrygowały nas i uświadomiły powagę sytuacji. Natknęliśmy się na artykuły dotyczące możliwości utylizacji wszechobecnego polietylenu i polipropylenu przez larwę motylicy Barciaka Większego (Galleria Mellonella). Zastanawialiśmy się nad tym, jak funkcjonuje ten organizm, do jakich rzeczy jest zdolny, a także czy możemy przyczynić się do poszerzenia znajomości funkcjonowania tego gatunku i jego wpływu na zmiany in plus w środowisku naturalnym” – wyjaśniają autorzy badania, Paulina Frątczak i Adrian Grzonka.
Młodzi naukowcy pracowali nad nim przez kilkanaście miesięcy. Przez ten czas hodowali larwy mola woskowego i obserwowali, jak zachowują się i rozwijają w różnych warunkach termicznych, przy różnym dostępie do pożywienia i jego ilości. Ale przede wszystkim zastanawiali się nad wpływem tych czynników na utylizację polietylenu (PE). Wnioski? Zaskakujące!
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Nasza przyszłość jest w takich ludziach”
Jak się okazało, larwy mola woskowego w odpowiedniej temperaturze utylizują worki foliowe. Uczniowie wykazali, że najskuteczniej dokonują tego w temperaturze 24 stopni oraz wtedy, gdy stosunek wosku pszczelego, którym są karmione, do folii polietylenowej wynosi 1:1.
Za swoje osiągnięcie Paulina Frątczak i Adrian Grzonka zostali wprost obsypani nagrodami. Otrzymali między innymi jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodych naukowców – nagrodę dla młodych innowatorów „Best young inventors award” w Międzynarodowym Konkursie Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie.
„Nasza przyszłość jest tylko w takich ludziach. Tylko to pokolenie będzie w stanie naprawić błędy, które popełnialiśmy przez ostatnie dziesięciolecia. (…) Młodym gratuluję wiedzy, pasji i przede wszystkim wrażliwości na potrzeby planety” – tak osiągnięcie skomentował na swoim profilu na Facebooku popularyzator nauki Maciej Kawecki.
Źródło: zs6sobieski.pl
Zobacz także

„W oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że czas zrezygnować z foliówek

Czy kawa w kapsułkach jest dobra dla nas i dla środowiska? Tłumaczy dietetyk kliniczny

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.06.2022
„Nie zawsze musimy ubrudzić sobie ręce po łokcie, żeby mieć satysfakcję i zysk” – mówi trenerka mocnych stron Malwina Faliszewska

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

21.06.2022