14-latek opatentował mydło, które uleczy raka skóry. „Po prostu chciałem pomóc”
Jest chropowate, ma niezbyt jasny biały kolor i intensywny zapach. Mydło do leczenia raka skóry może zrewolucjonizować medycynę. Stworzył je zaledwie 14-letni Heman Bekele. Młody naukowiec uzasadnia, że po prostu chciał pomóc jak największej liczbie chorych i obniżyć koszty leczenia.
„Szukałem czegoś tańszego i bardziej dostępnego”
Heman Bekele, 14-letni uczeń z Annandale w stanie Wirginia, zdobył nagrodę dla „najwybitniejszego młodego naukowca Ameryki” zostawiając w tyle dziewięciu innych finalistów. Nastolatek wynalazł mydło, które może znaleźć zastosowanie w leczeniu raka skóry. Najpierw jednak musi je zatwierdzić FDA. Produkt jest niezwykle tani: jedna kostka ma kosztować mniej niż 10 dolarów.
Młody wynalazca opowiadał w rozmowie z washingtonpost.com, że zainspirowali go robotnicy z Etiopii pracujący na słońcu. Sam pochodzi z tego kraju. Dodatkową motywacją było usłyszenie, że każdego roku miliony Amerykanów poszukują sposobów na wyleczenie raka skóry, co wiąże się z łącznym kosztem prawie 9 miliardów dolarów.
„Kiedy usłyszałem te naprawdę szokujące statystyki, zainspirowało mnie to do stworzenia tańszego i dostępnego rozwiązania” – mówił w rozmowie opublikowanej w portalu npr.org.
Do konkursu zgłosił się z hasłem przewodnim: „Leczenie raka – jedna kostka mydła”.
„Gdy dorastałem, moja ciekawość zaczęła się rozwijać w coś więcej i po prostu zacząłem robić eksperymenty. Zacząłem pracować nad różnymi rzeczami, a potem powoli zamieniło się to w moją kostkę mydła”- mówił w rozmowie dla npr.org.
Zależało mu, aby stworzyć projekt świetny pod względem naukowym, ale także służący społeczeństwu. Kiedy zaprezentował swój produkt na konkursie, powiedział, że ma nadzieję przekształcić mydło w „symbol nadziei, dostępności dla świata, w którym leczenie raka skóry jest w zasięgu każdego„.
Mydło to skuteczne rozwiązanie
Rak skóry wywołany jest przez niekontrolowany rozrost nieprawidłowych komórek tkanki nabłonkowej. To jeden z najczęściej występujących nowotworów u ludzi. Częstotliwość jego występowania rośnie z wiekiem populacji, a to dlatego, że rak ten powstaje zazwyczaj z powodu nadmiernej i długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne. Raki skóry szczególnie często występują u osób rasy kaukaskiej – ok. 20 proc. Wystąpienie nowotworu skóry zazwyczaj poprzedzają zmiany przedrakowe, które mogą utrzymywać się przez wiele lat.
Mydło leczące raka skóry, które opracował młody naukowiec, wykonane jest ze związków, które mogą reaktywować komórki dendrytyczne, które chronią ludzką skórę, umożliwiając im walkę z komórkami nowotworowymi.
„MTS (Melanoma Treating Soap) to kostka mydła na bazie związków, które zawierają różne substancje chemiczne zwalczające raka. Główną z nich jest środek o nazwie imidazochinolina. To dość skomplikowana nazwa, ale jest to lek, który jest powszechnie stosowany w lekach przeciwgrzybiczych i przeciwtrądzikowych, a ostatnio został zbadany jego wpływ na raka skóry” – wyjaśnia 14-latek w rozmowie z npr.org.
I dalej:
„Wykorzystanie tego leku, a także innych składników, takich jak transporter cząstek oparty na nanolipidach, który dostarcza lek przez skórę, to naprawdę skuteczne rozwiązanie w przypadku niektórych nowotworów”.
W rozmowie chłopiec opisuje także, jak wygląda jego wynalazek. Mydło w dotyku jest chropowate i charakteryzuje je intensywny zapach, taki, jaki czujemy po wyjściu z gabinetu lekarskiego. Jest lepkie w dotyku, bo zawiera nanocząsteczki na bazie lipidów. Twórca uważa mydło za dość estetyczne. Cieszy się, że zapakowane jest w biodegradowalne opakowanie.
Heman będzie chciał zadbać o to, aby jego wynalazek został zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration). Ma również nadzieję na założenie organizacji non-profit, która będzie dystrybuować mydło w przyszłości. Chciałby, aby w każdy mógł z niego skorzystać.
„Jest jeszcze wiele do zrobienia” – podsumował w rozmowie z washingtonpost.com.
Źródła: washingtonpost.com, npr.org
Zobacz także
Prof. Grażyna Ginalska, wynalazczyni sztucznej kości: „Trzeba dużej odwagi naukowca i dużo jego samozaparcia, aby promować nowy produkt, wyjść z nim poza struktury uczelni”
„Czy naprawdę dla opalonej skóry chcemy sobie to fundować?” O tym, która z metod opalania jest bezpieczna, mówi dermatolog
Czerniak czyha! Bez względu na izolację, pamiętaj o profilaktyce
Polecamy
Noblista: „Zbliżamy się do granic możliwości organizmu. Wkrótce ludzie będą żyli ponad 115 lat”. Ma to jednak swoje ciemne strony
Lekarka Róża Hajkuś apeluje do rodziców: „Nauka do sprawdzianu nie jest warta zarywania nocy”
Niespodziewane skutki lockdownu. O tyle postarzały się mózgi dziewcząt i chłopców
Naukowcy odkryli gen, który wpływa na długowieczność. To także szansa na całkiem nowe metody leczenia
się ten artykuł?