Przejdź do treści

118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim

Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Urodzona w 1903 r. w Japonii Kane Tanaka, wyraziła chęć uczestnictwa w sztafecie z ogniem olimpijskim Tokio 2021. Większą część swojego odcinka zamierza pokonać na wózku, na którym porusza się na co dzień, ale kilka ostatnich kroków chce zrobić samodzielnie.

Najstarsza mieszkanka globu będzie najstarszą uczestniczką sztafety

W prezencie na 118 urodziny najstarsza mieszkanka globu dostała sportowe buty. Przydadzą jej się już wkrótce. Jak donosi CNN, urodzona w 1903 r. Japonka zamierza wziąć udział w sztafecie przed XXXII Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Tokio w dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021 r. Swój dystans superstulatka będzie przemierzać na wózku inwalidzkim, który jest jej środkiem transportu na co dzień, jednak kilka ostatnich kroków chce pokonać o własnych siłach.

Jeśli wszystko pójdzie z planem i zdrowie jej na to pozwoli, Kane Tanaka zostanie najstarszym uczestnikiem sztafety po ogień olimpijski w historii świata.  Tym samym Japonka odbierze ten tytuł zmarłej w ubiegłym roku Aidzie Mendes , która w 2016 r. w wieku 107 lat wzięła udział w sztafecie przed olimpiadą w Rio de Janeiro.

Superstulatka w sztafecie z ogniem olimpijskim

Do pamiętnego wydarzenia ma dojść w mieście Shime w prefekturze Fukuoka, gdzie ogień olimpijski będzie prezentowany 11 i 12 maja.  Sztafeta ma wystartować  25 marca w Fukushimie.

Kane Tanaka swój udział w podróży ognia olimpijskiego po Kraju Kwitnącej Wiśni planowała już w ubiegłym roku. Jednak pandemia COVID-19 pokrzyżowała wówczas plany zorganizowania igrzysk w Tokio.

To wspaniale, że ma tyle lat i nadal może prowadzić aktywny tryb życia. Chcemy, aby inni ludzie dostrzegli to i mogli czerpać inspirację z jej życia, by nie myśleli, że wiek oznacza bariery. Nie wraca często myślami do przeszłości. Cieszyła się i cieszy każdą chwilą życia” – powiedział wnuk superstulatki, Eiji Tanaka, który skończył 60 lat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: