Przejdź do treści

Zawrotna suma na koncie WOŚP. „Najpiękniejszy dzień w życiu! Niesamowita moc” – wyznał Jurek Owsiak

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Zawrotna suma zbiórki WOŚP. "Najpiękniejszy dzień w życiu! Niesamowita moc" - wyznał Jurek Owsiak/ PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 29.01.2023 31. FINAL WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY N/Z: RAFAL TRZASKOWSKI JERZY OWSIAK
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Astronomiczna kwota została zebrana podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! „Polacy – dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy. Coś pięknego i niesamowitego” – napisał wzruszony Jurek Owsiak na swoim profilu na Facebooku.

31. Finał WOŚP

154 606 764 złotych zebrano dotychczas podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jak poinformował w niedzielę po północy sztab fundacji. Środki przeznaczone na walkę z sepsą zbierało 29 stycznia 120 tysięcy wolontariuszy w 1633 sztabach. Ochotników z puszkami można było spotkać w 25 państwach na czterech kontynentach.

Tak dużo obaw, tak dużo pytań, tak dużo wątpliwości, bo przecież inflacja, bo przecież ni stąd ni zowąd ciągle wieści o nowych cenach, podatkach, nowej drożyźnie. I tyle zagmatwania w naszym życiu codziennym i tylu tęgich, którzy mieszają w naszym życiu. Aż tu nagle Finał… Nie macie pojęcia, jak wszyscy przed Finałem w Fundacji gadaliśmy, jak będzie wyglądała ta ostatnia godzina w naszej transmisji, ile zbierzemy i czy ten duch naszej solidarności orkiestrowej jest pełen żaru…” – napisał Jurek Owsiak po zakończeniu zbiórki.

31. finał WOŚP był wyjątkowy w tym roku nie tylko ze względu na to, że kolejny raz rekord zebranej sumy został pobity (o ok. 18 mln). Po raz pierwszy w historii WOŚP grał „dla małych i dużych”.

„Moja odpowiedź? Najpiękniejszy dzień w życiu! Niesamowita moc i powiem Wam krótko. Chrzanić, ile będzie na końcu naszej zbiórki, może być tyle, ile powiedzieliśmy na zakończeniu transmisji. Tyle? Aż tyle! Byliśmy razem, uśmiechaliśmy się, pokazaliśmy Polskę, której nie zgubiliśmy, która jest i która jeszcze mam nadzieję zaśpiewa pełną piersią radośnie, swobodnie i bez focha. Polacy – dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy. Coś pięknego i niesamowitego. Ja p… filmy kręcić!” – podsumował.

JUREK OWSIAK PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY

Na co w tym roku zbiera WOŚP?

Pieniądze zbierane podczas 31. Finału WOŚP zostaną przeznaczone na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. Organizacja dostarczy szpitalom m.in.: urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF; analizatory do wykrywania produktów amplifikacji bakterii, grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego; zautomatyzowane systemy posiewów próbek mikrobiologicznych; systemy do automatycznego oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń i komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych.

„Chcemy walczyć z sepsą. To nie choroba, ale reakcja organizmu na zakażenie. Organizm się broni, aby ta walka była skuteczna, trzeba wyposażyć, według naszych szacunków, ponad 80 laboratoriów szpitalnych w sprzęt, który będzie bardzo szybko diagnozował i określał, jak można skutecznie leczyć pacjenta” – wyjaśnił Jurek Owsiak.

To nie koniec zbiórki dla WOŚP, a ostateczna suma z pewnością będzie o wiele większa. Do północy 1 lutego można wpłacać pieniądze do e-Skarbonek, zakładanych przez firmy, celebrytów czy osoby prywatne. W internecie odbywają się również licytacje, które otwarte będą nawet do 12 lutego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: