Przejdź do treści

Warto uważać na Al. Naukowcy dowiedli, że powiela krzywdzące uprzedzenia związane z płcią

Kobieta na tle cyfrowego programu- Hello Zdrowie
Nadprezentacja mężczyzn może prowadzić do bardzo negatywnych skutków źródło: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polscy badacze dowiedli, że sztuczna inteligencja powiela i utrwala krzywdzące stereotypy dotyczące kobiet. To prosta droga do segregacji płciowej w edukacji oraz nierówności na szczeblach kariery. Dlaczego Al marginalizuje kobiety?

Al dyskryminuje kobiety

Jednym z powodów są dane wejściowe z gazet, książek czy seriali. Źródła, które stanowią punkt wyjścia do kreowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji, pełne są uprzedzeń i dyskryminacji. Na ich podstawie Al deprecjonuje kobiety. Do takich wniosków doszli naukowcy Akademii Leona Koźmińskiego. Przyjrzeli się oni dziewięciu generatywnym modelom sztucznej inteligencji. Sprawdzili, w jaki sposób generują one wizerunki: prawnika, lekarza, inżyniera i naukowca, czyli – według Global Teacher Status Index – najbardziej prestiżowych zawodów. Jaki był efekt?

Mężczyźni byli reprezentowani aż na 76 proc. z nich, a kobiety jedynie na 8 proc. Najmniejszą reprezentację kobiet można było zauważyć wśród lekarzy. Odsetek kobiet wyniósł zaledwie 7 procent, co jest całkowicie niezgodne z prawdą. Kobiety bowiem stanowią niemal połowę osób pracujących w tym zawodzie – o czym mówią statystyki Głównego Urzędu Statystycznego.

Badania jednoznacznie wykazały więc, że obrazy wykreowane przez Al są dyskryminujące.

Doktor Anna Górska i prof. Dariusz Jemielniak wyniki swoich badań opisali na łamach „Feminist Media Studies„. Podkreślają, że „ich najnowsze odkrycie niezaprzeczalnie ujawnia znaczne uprzedzenia związane z płcią w obrazach profesjonalistów, a algorytmy, które powszechnie uważa się za obiektywne, tym razem były błędne”

„Problem pokazuje, że trzeba być bardzo ostrożnym w doborze danych – skomentował prof. Dariusz Jemielniak.

Na zdjęciu jeden ze sklepów sieci Rite Aid- Hello Zdrowie

Czy Al będzie neutralna i inkluzywna?

Jakie skutki może mieć nadreprezentacja mężczyzn w generatorach sztucznej inteligencji? Zdaniem prof. Dariusza Jemielniaka to zjawisko może doprowadzić do segregacji płciowej w edukacji oraz w wielu zawodach. Sztuczna inteligencja, która nie będzie inkluzywną i sprawiedliwą technologią, doprowadzi także do tego typu utrwaleń w życiu codziennym.

Na wynik badania mógł znacznie wpłynąć także fakt, że branża IT w większości jest zdominowana przez mężczyzn. W Polsce w zaledwie 15 proc. reprezentowana jest przez kobiety. Zdaniem badaczy, programiści i inżynierowie AI nie zdają sobie sprawy z potencjalnych skutków osobistych uprzedzeń, które mogą być zawarte w algorytmach. Naukowcy wierzą, że ich badania przyczynią się do tego, że sztuczna inteligencja stanie się neutralna.

źródło: Rzeczpospolita, tandfonline.com, oprac. AT

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?