Przejdź do treści

W Gdańsku powstał „Sklepik za 0 zł”. Tak Fundacja Centrum Praw Kobiet wspiera kobiety

W Gdańsku powstał „Sklepik za 0 zł”. Fundacja Centrum Praw Kobiet chce dzięki niemu wspierać kobiety
W Gdańsku powstał „Sklepik za 0 zł”. Fundacja Centrum Praw Kobiet chce dzięki niemu wspierać kobiety / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ubrania z metkami i kosmetyki dobrej jakości – to czeka na kobiety w „Sklepiku za 0 zł”, który powstał w Gdańsku dzięki Fundacji Centrum Praw Kobiet. Tutaj o pieniądze nie trzeba się martwić. „Pomysł uruchomienia sklepiku okazał się ogromnym sukcesem. Klientki są zachwycone, wiele z nich pierwszy raz miało okazję wybrać coś tylko dla siebie, nie kierując się ceną” – mówi Katarzyna Kaniewska, jedna z pomysłodawczyń akcji.

Zakupy za 0 zł

Fundacja Centrum Praw Kobiet w Gdańsku stworzyła innowacyjny projekt – sklep z bezpłatnymi, nowymi ubraniami i kosmetykami dla kobiet doświadczających przemocy i dyskryminacji. Na pomysł wpadły wolontariuszki CPK Gdańsk – Katarzyna Kaniewska i Agnieszka Górak, a produkty „na sprzedaż” udało się pozyskać od Fundacji LPP oraz sieci sklepów Rossmann.

W sklepiku w gdańskim oddziale CPK przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11/2 można znaleźć między innymi:

  • sukienki, spódnice, spodnie, swetry, koszule, bluzki, piżamy, marynarki w różnych rozmiarach,
  • buty i odzież wierzchnią,
  • akcesoria i dodatki, np. szaliki, paski i torebki,
  • kremy, toniki do twarzy, maseczki, balsamy, mydła, olejki, płyny, pasty do zębów.

Produkty te nie są jednak dostępne bezpłatnie dla wszystkich osób. Zakupy za 0 zł mogą robić tylko klientki CPK Gdańsk, które mają założoną kartę klientki. Odbiór rzeczy jest możliwy po podpisaniu protokołu darowizny. Dyżury w „Sklepiku za 0 zł” pełnią wolontariuszki CPK Gdańsk, a godziny jego otwarcia są ustalane na bieżąco i przekazywane na stronie CPK Gdańsk na Facebooku.

Panie, które korzystają ze wsparcia fundacji i chciałyby odwiedzić sklepik, mogą zgłosić się do sekretariatu CPK Gdańsk, a tam zostaną pokierowane do „Sklepiku za 0 zł”.

„Klientki są zachwycone”

Klientki są zachwycone, wiele z nich pierwszy raz miało okazję wybrać coś tylko dla siebie, nie kierując się ceną, bo są to rzeczy bezpłatne, ale też przede wszystkim dlatego, że w ogóle ten wybór mają. Wiele z nich opowiada nam, jak wielokrotnie bije się z myślami i pytaniami w głowach, czy jeśli dzisiaj kupią mleko dla dziecka albo najtańsze mydło, to czy wystarczy im pieniędzy na podpaski albo szampon do włosów” – mówi Katarzyna Kaniewska, jedna z pomysłodawczyń „Sklepiku za 0 zł” i wolontariuszka CPK Gdańsk w rozmowie z portalem Trojmiasto.pl.

„Sklepik za 0 zł” to jednorazowa inicjatywa. Sklep będzie działał jedynie do wyczerpania zapasów. Wolontariuszki z Centrum Praw Kobiet liczą jednak na to, że uda się nawiązać kolejne kontakty biznesowe i jeszcze wiele razy powtórzyć akcję.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Centrum Praw Kobiet

Fundacja Centrum Praw Kobiet działa w Polsce od stycznia 1995 r. Jak podkreśla, pomoc kobietom, których prawa są łamane, zawsze była i jest po dziś dzień najważniejszą częścią jej działalności. W szczególności skupiają się na tych z nich, które doświadczają różnych form przemocy. Fundacja pracuje z nimi w oparciu o przekonanie, że kobiety są w stanie znaleźć w sobie siłę, aby same mogły uwolnić się z krzywdzących związków, w których są bite i maltretowane.

„Zaczynałyśmy od pomocy prawnej, z czasem nasza oferta poszerzała się o inne formy pomocy… Obecnie, poza doradztwem prawnym i w zależności od lokalizacji: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Wrocław, Żyrardów – obejmuje: pomoc psychologiczną, asystowanie kobietom w sądach i na policji, zapewnienie bezpiecznego schronienia, prowadzenie grup wsparcia i telefonu zaufania, a także pomoc socjalną i doradztwo zawodowe” – czytamy na stronie Centrum Praw Kobiet.

Kobiety mogą korzystać zarówno z długofalowej pomocy, jak również poprzestać na jednorazowej konsultacji, która pomoże im uporządkować swoją sytuację życiową i rozpoznać możliwości wprowadzenia w niej zmian.

 

Źródło: Trojmiasto.pl

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?