Uczniowie dowiedzą się jak ratować życie. Resort edukacji połączy siły z fundacją WOŚP
Już od września tego roku uczniowie szkół podstawowych będą na lekcjach uczyć się, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Resort edukacji jest zdania, że to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie powinien uczeń zdobyć w szkole. Szkolenia z tego zakresu będą wsparte dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i ich programowi „Ratujemy i Uczymy Ratować”.
Już od nowego roku szkolnego
Kiedy życie ludzkie jest zagrożone, cenna jest każda sekunda. Ale oprócz czasu kluczowa jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Jak ocenić stan poszkodowanego? W jaki sposób udrożnić drogi oddechowe? Ile wykonać uciśnięć i wdechów? Wszystkiego na temat pierwszej pomocy dowiedzą się uczniowie szkół podstawowych. Zajęcia z tego zakresu ruszą już od początku roku szkolnego 2024\2025. Będą odbywać się na godzinie wychowawczej. Ministerstwo Edukacji Narodowej wystosowało w tej sprawie oficjalny komunikat. Wynika z niego, że pierwsza pomoc w szkołach jest jednym z działań priorytetowych Ministerstwa Edukacji.
„Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w szkole. Oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy istotna jest odpowiedzialność za jakość jej udzielania – właściwa reakcja na nagły wypadek” – czytamy w komunikacie.
Resort zaznaczył, że „już teraz uczniowie na zajęciach szkolnych poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje dodatkowe działania, dzięki którym uczniowie będą mogli skutecznie nabywać i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie”.
MEN chce połączyć siły WOŚP, która prowadzi program „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Szefowa resortu edukacji, Barbara Nowacka, skieruje do kuratorów oświaty list, w którym zwróci się z apelem, aby zadbali na swoim terenie o pozytywny i sprzyjający klimat w szkołach w kontekście działań WOŚP.
Ludzie umierają, bo nie potrafimy pomóc
Nigdy nie jest za wcześnie, żeby nauczyć się jak ratować ludzkie życie. Wystarczy poznać historie takie jak ta dotycząca 5-letniej Lenki dzwoniącej na numer alarmowy czy 12-letniego Bartka, który okazał się mistrzem szybkiego reagowania. O tym, jak umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest ważna, opowiadał w wywiadzie z Hello Zdrowie Adrian Zadorecki, ratownik medyczny, wykładowca akademicki, instruktor kursów medycznych i szkoleń z pierwszej pomocy.
„Według statystyk do 80 proc. wypadków i zatrzymań akcji serca dochodzi w domach, czyli wśród naszych rodzin. Dlatego warto znać zasady pierwszej pomocy szczególnie po to, aby potrafić zadziałać w sytuacji kryzysowej dotyczącej naszych bliskich. Ludzie nie udzielają pierwszej pomocy, ponieważ nie umieją, ale też jakoś sami z siebie nie mają potrzeby nabycia tych umiejętności. Wskaźnik przeżywalności np. w Szwecji wynosi około 40 proc. w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca w miejscu publicznym. W Polsce ten wskaźnik to 6 proc. Tylko dlatego, że nie potrafimy pomóc. Szkolenia z pierwszej pomocy nie tylko dają wiedzę i umiejętności, ale też zwiększają pewność siebie, niwelują strach”- przekonywał.
źródło: www.gov.pl
Zobacz także
Strażacy wsiedli na quada, żeby ratować życie noworodka. „Wiedzieli, że każda sekunda odgrywa ogromne znaczenie”
„Dajmy kobietom równe szanse, gdy chodzi o ratowanie ich życia”. Sam sprzęt to za mało, trzeba przestać myśleć o wstydzie
„Bohaterskie czyny fajnie ogląda się w telewizji, smutniej odprowadza się bohaterów na cmentarze” – pisze ratownik medyczny
Polecamy
Życie kobiet ratuje się rzadziej poprzez resuscytację. Powód szokuje
Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen ratuje pasażera
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Mam wspomnienie strasznego pragnienia”. Pokolenie 30- i 40-latków o tym, czego brakowało im w szkole
się ten artykuł?