Przejdź do treści

Trening mindfulness, czyli żyjmy uważnie. Dlaczego warto?

Trening mindfulness
Trening mindfulness, czyli żyjmy uważnie. Dlaczego warto? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Obserwuj strumień swojej świadomości, ale nie pozwól, by miotały tobą jej wiry i strumienie” – powiedziałby uczniom buddyjski mistrz. Podobnego sformułowania użyje nauczyciel mindfulness.

Bo trening świadomości wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Oznacza uważność, czujność umysłu, uważną obecność. To stan osiągany w medytacji, która jest zasadą treningu mindfulness. Decydując się na ten typ terapii, mamy do wyboru dwie metody: Redukcję Stresu Opartą na Uważności MBSR (mindfulness-based stress reduction) i Terapię Poznawczą Opartą na Uważności MBCT (mindfulness-based cognitive therapy).

Trening mindfulness –  główne założenia

W roku 1967 dr Herbert Benson z Uniwersytetu Harvarda zbadał osoby medytujące – ich temperaturę ciała, ciśnienie, częstotliwość bicia serca. Miały one o wiele lepsze wyniki w porównaniu z grupą osób niemedytujących. Te wyniki pozwoliły uznać mindfulness za osobną metodę terapeutyczną, która może złagodzić cierpienie i problemy zdrowotne, psychiczne, emocjonalne.

Podejście i techniki mindfulness wywodzą się z tradycji buddyjskiej. Główną techniką stosowaną podczas treningu jest medytacja. Uczy ona świadomości ciała i umysłu, pozwala na opanowanie emocji i reakcji po to, by polepszyć zdrowie, uleczyć umysł i psychikę, a w rezultacie polepszyć jakość życia. Trening może spełniać funkcję psychoterapii (choć nie jest nią w sensie teoretycznym) lub treningu relaksacyjnego.

Trening mindfulness –  dla kogo?

Trening mindfulness jest kierowany zarówno do osób chorych, jak i zdrowych, lecz zabieganych, niedających sobie rady z załatwianiem codziennych spraw, tych, które są zmęczone tak bardzo, że nie potrafią czerpać przyjemności z życia.

Metoda zwana MBSR (Redukcja Stresu Oparta na Uważności) jest kierowana do tych, którzy chcą lepiej sobie radzić ze stresem i napięciem w codziennym życiu. MBCT, czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, jest rozszerzeniem klasycznego MBSR i jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które zmagają się z nawrotami depresji.

Treningi oparte na mindfulness są z sukcesem stosowane jako metoda wspomagająca u pacjentów cierpiących na chroniczny ból, nadciśnienie, choroby serca, raka, choroby układu pokarmowego, niektóre choroby skóry. Pomagają przy takich stanach jak niepokój, lęk, depresja, złość czy wypalenie zawodowe. Medytacja jest zalecana jako środek prewencyjny albo sposób kontrolowania chronicznych chorób serca, raka, niepłodności czy depresji.

Trening mindfulness –  cele i efekty

Terapia pomaga pacjentowi oderwać się od nawykowego sposobu reagowania na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Ma za zadanie oduczyć go starych i niefunkcjonalnych schematów funkcjonowania po to, by żył bardziej świadomie i konstruktywnie oraz czerpał z życia energię. Trening pozwala obniżyć symptomy stresu, radzić sobie z denerwującymi sytuacjami, poprawić relacje z ludźmi, zmniejszać napięcie i radzić sobie z bólem.

Trening mindfulness –  ograniczenia

Mindfulness jest uznawany za metodę z pogranicza psychoterapii. Jest to metoda poparta licznymi badaniami, a skuteczność medytacji jest potwierdzona naukowo, jednak zaleca się, by w przypadku poważnych schorzeń i problemów stosować ją jako metodę wspomagającą, a nie jako główną terapię.

Kobieta mindfulness

Trening mindfulness –  metoda

Terapię poprzedza indywidualne spotkanie z trenerem. W trakcie kursu podstawową metodą jest medytacja. Osoba praktykująca mindfulness uczy się „uważności” i koncentracji na teraźniejszości, bez rozpamiętywania przeszłości i wybiegania w przyszłość. Uczestnik treningu dyscyplinuje umysł tak, by opanować i zniwelować codzienną gonitwę myśli, planów i pragnień.
Medytację praktykuje się podczas sesji terapeutycznych, jednak w czasie kursu uczestnik zobowiązany jest do ćwiczenia uważności w domu – w tym celu otrzymuje specjalne płyty CD, na których znajdują się instrukcje. Po zakończeniu kursu odbywa się kolejne indywidualne spotkanie mające na celu podsumowanie osiągnięć oraz określenie kierunku, w jakim będzie podążać uczestnik.

Trening mindfulness –  czas

Kurs trwa zazwyczaj kilka tygodni, spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają około 2–3 godzin.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.