Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel
Brogan Ingram, znana w mediach społecznościowych jako @nottheworstcleaner, jako profesjonalna sprzątaczka i jednocześnie studentka psychologii, jak nikt inny zdaje sobie sprawę z wpływu czystego otoczenia na spokój w głowie. Dlatego postanowiła sprzątać całkowicie za darmo mieszkania osób, które zabałaganiły je do tego stopnia, że ciężko im sobie z tym już poradzić. Metamorfozy, które pokazuje na Tik Toku, naprawdę robią wrażenie! Obserwuje je już ponad 6 mln osób.
Zmiana mieszkania i życia
Wiele osób w natłoku codziennych obowiązków, problemów i zmagań zagraciło swoje mieszkania do tego stopnia, że nie wiedzą, jak znów uczynić z niego przyjemne miejsce do życia. Z jednej strony bardzo chcą sobie z tym poradzić, ale z drugiej – wstydzą się tego, do jakiego stanu doprowadzili swoje domy. Tu z pomocą przychodzi Brogan Ingram.
Grube warstwy pleśni, 450 kg zużytego żwirku dla kotów, rodzina myszy mieszkająca w tosterze czy lodówka, z której wysypuje się przeterminowane jedzenie – tak często wygląda „krajobraz”, który Brogan Ingram zastaje w sprzątanych przez siebie mieszkaniach. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze można z tym coś zrobić. A jednak! Zdjęcia po metamorfozie, które studentka psychologii publikuje na Tik Toku, naprawdę robią wrażenie – szczególnie na osobach, które do tej pory męczyły się w tych wnętrzach.
Brogan ratuje sytuacje, które do tej pory wszyscy określali jako „przypadek beznadziejny”. Często też oczyszcza mieszkania z trujących toksyn i zamienia je w miejsca, w których znów można bezpiecznie i spokojnie mieszkać.
Rozwiń„Bałagan podświadomie wpływa na mózg”
Osoby, które stanęły pod ścianą w kwestii bałaganu w swoim mieszkaniu, są absolutnie szczęśliwe po wizycie Brogan w ich mieszkaniu. Podkreślają, że nie tylko odmieniła ich wnętrza, ale również życie. Choć wielu zareagowałoby na widok niewyobrażalnie zabałaganionych wnętrz krytyką, to studentce psychologii bardzo do tego daleko. Jak podkreśla, do każdego projektu podchodzi z „życzliwością i szacunkiem”.
„Muszę regularnie przypominać moim obserwatorom, że absolutnie nikt nie chce żyć tak jak ci ludzie i nie jest to decyzja, którą świadomie podejmują” – podkreśla Brogan w rozmowie z portalem Buzz Feed. „Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują, jest osąd innych osób. Ich wartość jako istot ludzkich nie zależy od czystości ich domów” – dodaje.
Wiele osób, którym poświęca swój czas, to samotne matki, osoby z niepełnosprawnościami i ludzie zmagający się z problemami zdrowotnymi – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.
„W ciągu ostatnich ośmiu lat studiowania psychologii zdałam sobie sprawę z ogromnej korelacji między zdrowiem psychicznym a sprzątaniem. Uważam, że jest to niedostatecznie zbadane i zbyt mało się o tym mówi, a co za tym idzie – jest ogromny brak świadomości w społeczeństwie na ten temat” – mówi Brogan. „Bałagan podświadomie wpływa na mózg w sposób, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Przyjmuje on wszystkie otaczające nas bodźce, a jeśli żyjemy w niechlujnym, zagraconym środowisku, może to wywołać tryb walki lub ucieczki” – zaznacza.
Brogan niejednokrotnie nie poprzestaje tylko na sprzątaniu. Często przynosi rodzinom artykuły spożywcze lub nawet gotowe posiłki, środki czystości, a nawet zabawki dla dzieci. W kolejce oczekujących w tej chwili jest ponad 100 osób.
RozwińPolecamy
Ludzie myślą, że mają rację, nawet jeśli się mylą. Naukowcy zbadali, dlaczego się tak dzieje
„Jeżeli nie słuchasz szeptów swojego ciała, to będziesz musiał usłyszeć jego krzyk” – mówi psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak
Michalina: „Czasem fantazjowałam o tym, że rozumiem matematykę. Ale częściej rano wymiotowałam ze strachu”. Czym jest HMA?
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
się ten artykuł?