Pary jednopłciowe będą mogły wziąć ślub oraz adoptować dzieci. Słowenia zmienia prawo
Słowenia ma powody do radości: osoby tej samej płci będą mogły w końcu wejść w związek małżeński, a także adoptować dzieci. To gwarantuje im poprawka do prawa rodzinnego, które przyjął parlament. Nie zabrakło jednak głosów sprzeciwu.
„Uznajemy prawa par jednopłciowych”
W lipcu Sąd Konstytucyjny w Słowenii orzekł, że definiowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny dyskryminuje pary jednopłciowe. Sąd podkreślił wówczas, że decyzja o przyznaniu praw tym parom „nie umniejsza znaczenia tradycyjnego małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz nie zmienia warunków ani konsekwencji prawnych małżeństwa dla par heteroseksualnych„. To orzeczenie nie spodobało się partiom konserwatywnym np. Słoweńskiej Partii Demokratycznej, która nawet zorganizowała protesty w tej sprawie.
We wtorek 5 października 2022 r. niższa izba słoweńskiego parlamentu przyjęła poprawkę zezwalającą parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw i adopcję dzieci. Za przyjęciem poprawki opowiedziało się 49 jej członków. Przeciwko poprawce głosowało 29 parlamentarzystów, od głosu wstrzymała się jedna osoba.
„Dzięki tym zmianom uznajemy prawa par jednopłciowych, które powinni mieć już od dłuższego czasu” – powiedział w trakcie sekretarz stanu Simon Maljevac.
Główna partia opozycyjna, Słoweńska Partia Demokratyczna, skrytykowała decyzję sądu i zorganizowała kilka wieców przeciwko nowemu prawu.
Jak to wygląda w innych krajach?
Jak podkreśla Euronews, Słowenia jest pierwszym państwem z dawnego bloku komunistycznego, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci i zezwolił im na adopcję dzieci. Obecnie małżeństwa jednopłciowe są legalne w 18 europejskich krajach, większość z nich zezwala również homoseksualnym parom na adopcję dzieci. W Estonii od 2016 r. uznaje się jednopłciowe małżeństwa swoich obywateli, jeśli były one zawarte w krajach, w których jest to legalne.
Z kolei w Chorwacji, Czechach, Czarnogórze i na Węgrzech obowiązują przepisy ustanawiające związki partnerskie osób tej samej płci. Co ciekawe, na Węgrzech w ubiegłym roku wprowadzono jednocześnie regulację zakazującą „propagowania homoseksualizmu” w szkołach.
Źródło: Euronews
Zobacz także
„Pary homoseksualne są rodzicami bardzo odpowiedzialnymi. Ich miłość jest taka sama jak heteroseksualnych rodziców. Ale mają więcej niepokoju” – mówi psychoterapeutka Agnieszka Gudzowaty
„Podczas Wigilii, rodzina Asi zapytała ją, kiedy wreszcie znajdzie sobie chłopaka. Asia od 4 lat ma dziewczynę”. Nie dla wszystkich święta są cudownym czasem
„W tej chwili każdy dzień może być ostatnim”. Osoby LGBT w Ukrainie chcą legalizacji związków. Zełenski zabrał głos
Polecamy
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
Chloë Grace Moretz dokonała coming outu. „Wierzę w potrzebę ochrony prawnej, która ochroni mnie jako lesbijkę”
Tęczowy Piątek po nowemu. Warsztaty z języka inkluzywnego, przychylność dyrektorów szkół i otwartość małych miasteczek
„To nowy rozdział w długim marszu po równość”. Jest projekt ustawy o związkach partnerskich
się ten artykuł?