Przejdź do treści

Maja Bohosiewicz krytykuje tekst popularnego wśród nastolatków utworu. „Piosenka, która jawnie poniża kobiety”

Maja Bohosiewicz krytykuje tekst utworu piosenkarza popularnego wśród nastolatków. "Piosenka, która jawnie poniża kobiety"
Maja Bohosiewicz krytykuje tekst utworu piosenkarza popularnego wśród nastolatków. "Piosenka, która jawnie poniża kobiety"/ fot. PIOTR ANDRZEJCZAK, MWMedia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Piosenka, która jawnie poniża kobiety, traktuje je przedmiotowo i zwyczajnie jest wulgarna. (…) Chłopcy słuchają, dziewczynki słuchają. Mózgi jak gąbki – wniosek?! Dziewczyna do ru***nia, ważny jest tylko wygląd i żeby przypadkiem się nie zakochała” – tak Maja Bohosiewicz skomentowała na swoim profilu na Instagramie „hit” Skolima, czyli Konrada Skolimowskiego, promowany przez rozgłośnie radiowe i serwisy streamingowe.

Muzyczny antyporadnik dla nastolatków

Jeśli jakaś mama miałaby stworzyć antyporadnik mówiący o tym, jak nie zwracać się do jej córki, to zapewne pomocna byłaby piosenka Skolima „Wyglądasz idealnie”, którą ostatnio można usłyszeć w wielu rozgłośniach radiowych. Bije też rekordy popularności w serwisach streamingowych.

„Lubię jak się droczysz, myszko, lubię jak dochodzisz
Uważaj moja mała, żebyś się nie zakochała (…)

Rozkładam nogi twoje i biorę to co moje
Kolejną nockę, skarbie, spędzamy już we dwoje
Chciałaś mieć łobuza jak twoje koleżanki
Podejdę teraz bliżej, ja zerwę z ciebie majtki
Będziesz więcej chciała, zobaczysz jak to działa
Przy mnie tej nocy będziesz ostro balowała”

Swoje zdanie na temat piosenki postanowiła wyrazić Maja Bohosiewicz, która sama jest mamą 5-letniego Zacharego i 4-letniej Leonii. Nic więc dziwnego, że nie jest jej obojętne to, jakie przekazy płyną z piosenek, których słuchają dzieci.

Sonia Kuczeńska / fot. Paweł Grabowski

„Mózgi jak gąbki”

„Piosenka, która jawnie poniża kobiety, traktuje je przedmiotowo i zwyczajnie jest wulgarna. Leci sobie w tych Eskach, chłopcy słuchają, dziewczynki słuchają. Mózgi jak gąbki – wniosek?! Dziewczyna do ru***nia, ważny jest tylko wygląd i żeby przypadkiem się nie zakochała – bo on chce jej koleżanki” – pisze Bohosiewicz na swoim profilu na Instagramie.

Pod jej postem pojawiło się wiele słów poparcia i podobnych opinii na temat tej i innych tego typu piosenek. „To jest wręcz żenujące i nie powinno być puszczane publicznie” – napisała jedna z obserwatorek aktorki. „Zmieniam stacje jak leci ta obrzydliwa piosenka” – dodaje inna. „Obrzydliwe, ale niestety od lat nic się nie zmienia, to nie jest pierwsza seksistowska piosenka, która leci w radiu…” – czytamy w kolejnym komentarzu.

„Najgorzej, że jest to puszczane i często młode osoby cytują tekst, nie zagłębiając się w znaczenie, i staje się to jakąś 'normalnością’, przykre” – zaznaczyła jedna z internautek.

Kim jest wykonawca piosenki? Pod pseudonimem Skolim kryje się Konrad Skolimowski. Szerszej publiczności może być znany z roli Patryka w serialu „Barwy szczęścia”. I choć większość osób komentujących wpis aktorki miało duże zastrzeżenia co do jego muzycznej twórczości, to byli też tacy, którzy jej bronili. Pojawił się m.in. głos, że „przydałoby się trochę dystansu, bo to przecież utwór z gatunku disco polo”. Oczywiście, też jesteśmy za dystansem i poczuciem humoru w przestrzeni publicznej, ale tu zupełnie nie o brak dystansu chodzi – a brak szacunku. W tym wypadku do kobiet.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: