3 min.
Kolejne państwo chce wspierać Polki po wyroku TK. „Mogą legalnie dokonać aborcji w naszym kraju” – ogłosiło czeskie Ministerstwo Zdrowia

"Polki mogą legalnie dokonać aborcji w naszym kraju" - ogłosiło czeskie Ministerstwo Zdrowia / fot. Omar Marques/Getty Images
Najnowsze
25.02.2021
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
24.02.2021
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
24.02.2021
Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan
24.02.2021
Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii
23.02.2021
Dagmara Seliga: Syndrom oszusta częściej dotyka kobiety. Żyją w ciągłym lęku
W odpowiedzi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przerywanie ciąży ze względu na poważne wady płodu jest niezgodne z konstytucją, z różnych miejsc na świecie wciąż docierają do nas gesty solidarności z Polkami. Podobnie jak inne obywatelki krajów UE Polki mogą legalnie przerwać ciążę w Czechach – ogłosiło tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Już niedługo aborcja może być dostępna dla Polek nieodpłatnie w państwach skandynawskich i w Belgii – informuje FEDERA.
Spis treści
Więzienie za aborcję dokonywaną u cudzoziemek?
Po wydaniu 22 października orzeczenia przez polski Trybunał Konstytucyjny poseł Czeskiej Partii Piratów Frantisek Kopriva napisał do ministra zdrowia Jana Blatnego zapytanie o to, czy Polki mogą dokonywać aborcji w Czechach.
Blatny odpowiedział wówczas, że jest to niezgodne z kodeksem karnym i czeskim lekarzom, którzy przerywają ciąże u cudzoziemek, grozi nawet pięć lat więzienia, a w przypadku pacjentem poniżej 18. roku życia nawet osiem lat pozbawienia wolności.
Jednak po tym, jak o sprawie napisał tygodnik „Respekt”, czeskie Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło tej interpretacji. Przedstawiciele resortu twierdzili, że wypowiedź ministra zdrowia opiera się na komunistycznych przepisach pochodzących z 1986 roku i „zawiera wnioski, które są niezgodne z obowiązującym prawem”.
Czeskie MZ uspokaja
W komunikacie czeskie MZ podkreśliło, że zakaz dokonywania aborcji nie dotyczy cudzoziemek, które w myśl obowiązujących umów międzynarodowych mają zgodę na pobyt na terytorium Czech. Chodzi głównie o umowę o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, z której wynika prawo przebywania obywateli UE w Czechach.
Resort zaznacza, że w świetle prawa obywatelki Unii Europejskiej mogą legalnie poddawać się zabiegowi aborcji w Czechach, nawet jeśli przyjeżdżają do tego kraju jedynie w tym celu i spędzają tam tylko kilka dni.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Czeszki mogą dokonać aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży pod warunkiem uzyskania zgody ginekologa. Według najnowszych dostępnych danych Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowotnej za 2016 rok w Czechach aborcji dokonało 1173 cudzoziemek, co stanowiło 5 proc. wszystkich takich zabiegów w kraju.
Walka o bezpłatną aborcję zagranicą
Już niedługo aborcja może być dostępna dla Polek nieodpłatnie w państwach skandynawskich i w Belgii. Walczy o to Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
„Rozmawiamy z dyplomatkami. Obecne prawo jest dostosowywane tak, aby było to dla nas możliwe. Równocześnie budowane są sieci wsparcia na miejscu” – piszą przedstawicielki Federacji na profilu na Instagramie @federapl.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Aborcja Bez Granic” będzie zapewniać porady oraz wsparcie kobietom potrzebującym aborcji. To międzynarodowa inicjatywa

Dr n. med. Robert Łyszcz: „Co mogę zaproponować pacjentce, skoro taka aborcja będzie nielegalna? W zasadzie nic. Będziemy się uśmiechać do siebie przez 6 kolejnych miesięcy”

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?
Poleć artykuł koleżankom
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

21.02.2021
Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

20.02.2021
Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

18.02.2021
Anna Kozłowska: Nie obchodziło mnie to całe gadanie, że „niepełnosprawnej nie wypada decydować się na macierzyństwo”

15.02.2021