3 min.
Kolejne państwo chce wspierać Polki po wyroku TK. „Mogą legalnie dokonać aborcji w naszym kraju” – ogłosiło czeskie Ministerstwo Zdrowia

"Polki mogą legalnie dokonać aborcji w naszym kraju" - ogłosiło czeskie Ministerstwo Zdrowia / fot. Omar Marques/Getty Images
10.08.2022
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
10.08.2022
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii
09.08.2022
Maja Bohosiewicz krytykuje tekst popularnego wśród nastolatków utworu. „Piosenka, która jawnie poniża kobiety”
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Ciężko ci okiełznać swoją zazdrość? Milena Wojnarowska podpowiada, jak sobie z nią poradzić
W odpowiedzi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przerywanie ciąży ze względu na poważne wady płodu jest niezgodne z konstytucją, z różnych miejsc na świecie wciąż docierają do nas gesty solidarności z Polkami. Podobnie jak inne obywatelki krajów UE Polki mogą legalnie przerwać ciążę w Czechach – ogłosiło tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Już niedługo aborcja może być dostępna dla Polek nieodpłatnie w państwach skandynawskich i w Belgii – informuje FEDERA.
Spis treści
Więzienie za aborcję dokonywaną u cudzoziemek?
Po wydaniu 22 października orzeczenia przez polski Trybunał Konstytucyjny poseł Czeskiej Partii Piratów Frantisek Kopriva napisał do ministra zdrowia Jana Blatnego zapytanie o to, czy Polki mogą dokonywać aborcji w Czechach.
Blatny odpowiedział wówczas, że jest to niezgodne z kodeksem karnym i czeskim lekarzom, którzy przerywają ciąże u cudzoziemek, grozi nawet pięć lat więzienia, a w przypadku pacjentem poniżej 18. roku życia nawet osiem lat pozbawienia wolności.
Jednak po tym, jak o sprawie napisał tygodnik „Respekt”, czeskie Ministerstwo Zdrowia zaprzeczyło tej interpretacji. Przedstawiciele resortu twierdzili, że wypowiedź ministra zdrowia opiera się na komunistycznych przepisach pochodzących z 1986 roku i „zawiera wnioski, które są niezgodne z obowiązującym prawem”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Czeskie MZ uspokaja
W komunikacie czeskie MZ podkreśliło, że zakaz dokonywania aborcji nie dotyczy cudzoziemek, które w myśl obowiązujących umów międzynarodowych mają zgodę na pobyt na terytorium Czech. Chodzi głównie o umowę o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, z której wynika prawo przebywania obywateli UE w Czechach.
Resort zaznacza, że w świetle prawa obywatelki Unii Europejskiej mogą legalnie poddawać się zabiegowi aborcji w Czechach, nawet jeśli przyjeżdżają do tego kraju jedynie w tym celu i spędzają tam tylko kilka dni.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Czeszki mogą dokonać aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży pod warunkiem uzyskania zgody ginekologa. Według najnowszych dostępnych danych Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowotnej za 2016 rok w Czechach aborcji dokonało 1173 cudzoziemek, co stanowiło 5 proc. wszystkich takich zabiegów w kraju.
Walka o bezpłatną aborcję zagranicą
Już niedługo aborcja może być dostępna dla Polek nieodpłatnie w państwach skandynawskich i w Belgii. Walczy o to Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
„Rozmawiamy z dyplomatkami. Obecne prawo jest dostosowywane tak, aby było to dla nas możliwe. Równocześnie budowane są sieci wsparcia na miejscu” – piszą przedstawicielki Federacji na profilu na Instagramie @federapl.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Aborcja Bez Granic” będzie zapewniać porady oraz wsparcie kobietom potrzebującym aborcji. To międzynarodowa inicjatywa

Dr n. med. Robert Łyszcz: „Co mogę zaproponować pacjentce, skoro taka aborcja będzie nielegalna? W zasadzie nic. Będziemy się uśmiechać do siebie przez 6 kolejnych miesięcy”

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?
Poleć artykuł koleżankom
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022