„Czyli nie będę świecić w ciemnościach? Mogę się spotykać z ludźmi?”. Chirurg Paweł o błędnych wyobrażeniach na temat leczenia onkologicznego
„Wszyscy tak mówią – sąsiedzi, rodzina, że mam wyjechać, bo mogę zagrażać… Zaczęli się mnie bać. Bo podobno ta radioterapia i promieniowanie to szkodzą”. W swoim najnowszym wpisie na Instagramie dr Paweł Kabata porusza problem mylnych przeświadczeń, z którymi mierzą się pacjenci onkologiczni.
Radioterapia: skutki uboczne a wyprowadzka
– Powiem Panu, Doktorze, że ja to już powoli zaczynam mieć tego wszystkiego dość – powiedziała pacjentka, gdy skończyli omawiać najbliższe tygodnie. – Myślałam, że jakoś to będzie, że wszystko się ułoży. Ale wie Pan, najpierw ta niepewność, potem diagnoza, te wszystkie badania, planowanie, decyzje i przyspieszony kurs tej waszej medycyny, a teraz jeszcze wyprowadzka….
Dr Paweł Kabata, instagramowy Chirurg Paweł, w swoim najnowszym poście opisuje sytuację, która prawdopodobnie wielu zastanowi. Jak się domyślamy, wydarzyła się ona gdzieś w gabinecie bądź na korytarzu oddziału onkologicznego szpitala, w którym pracuje specjalista. Onkolog przyznaje, że słowa pacjentki o konieczności wyprowadzki z domu go zdumiały.
– Jaka wyprowadzka? – spytał zdziwiony, choć z tyłu głowy pojawiła się myśl, że niestety może znać odpowiedź
– Jak to jaka? – zmarszczyła brwi, nie rozumiejąc pytania po drugiej stronie. – Proszę mi nie mówić, że to nieprawda
– Ale co? Co ma być prawdą?
– No, że muszę się z domu wyprowadzić na czas leczenia. Wszyscy tak mówią – sąsiedzi, rodzina, że mam wyjechać, bo mogę zagrażać…
Jak się dowiadujemy, pacjentka jest przed podjęciem radioterapii metody walki z rakiem, które jest w medycynie znana od dawna, ale u chorych i ich bliskich wciąż wzbudza wiele obaw. Chirurg Paweł pisuje dalszy przebieg rozmowy:
– Słuuuucham? – zapytał, czując, jak wzbiera w nim wzburzenie. – A niby komu [może pani zagrażać]?
– No, dzieciom. I jeszcze bratowa w ciąży. Zaczęli się mnie bać. Bo podobno ta radioterapia i promieniowanie to szkodzą.
Radioterapia obok chemioterapii i chirurgii onkologicznej jedną z najskuteczniejszych metod walki z rakiem. Wykorzystuje promieniowanie jonizujące do niszczenia komórek nowotworowych, zahamowania ich wzrostu i podziału. Skutki uboczne są uciążliwe, ale dzięki coraz nowocześniejszym technikom, poprzez dokładnie dobraną dawkę promieniowania oraz precyzję, radioterapia jest w stanie pomagać, ograniczając negatywne konsekwencje leczenia.
Poza tym, jak zaznacza dr Paweł Kamata, promieniowanie może szkodzić, ale tylko osobie, która je przyjmuje. Nie rodzinie, nie przyjaciołom, nie bliskim:
– Pani będzie je przyjmować, a nie emitować. Tak działa to leczenie. I ma Pani pomóc, a wcale nie zamienić w działo jądrowe.
– Naprawdę? – na jej twarzy znowu zawitał uśmiech – czyli nie będę świecić w ciemnościach? Mogę się spotykać z ludźmi i zostać w domu?
– Tak – powiedział ze spokojem, widząc, jak frustracja znika gdzieś w powietrzu.
– A dzieci? – spojrzała z nadzieją.
– A dzieci to trzeba mocno przytulić…
Chirurg Paweł
Dr Paweł Kabata, w sieci znany jako „Chirurg Paweł”, jest specjalistą chirurgii i żywienia klinicznego. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 40 tys. osób.
Specjalista zabiera na nim internautów „w podróż po chirurgiczno-medycznej codzienności”, przedstawia porady medyczne oraz sytuacje i zdarzenia widziane oczami chirurga onkologa. W ten sposób chce uświadamiać swoich obserwatorów, odpowiadając na nurtujące pytania i obalając mity.
RozwińPolecamy
Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii. „Na186 miejsc było 15 chętnych”. Powód?
Guzy przestały rosnąć. To przełom w tworzeniu szczepionki na raka
Prof. Tomasz Trojanowski: „Dziś coraz więcej guzów mózgu wykrywa się przypadkowo”
Usunięcie grasicy, czyli tymektomia. Jakie ma konsekwencje?
się ten artykuł?